RIMAVSKÁ SOBOTA. Predposlednýkrát v tomto roku vystavili v Gemersko – malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote (GMM) predmet mesiaca. V novembri púta pozornosť unikátny bronzový závesok. Bol súčasťou veľkého pokladu, pozostávajúceho zo 177 bronzových predmetov.
„Poklad bol objavený v roku 1907 vo Včelinciach na pozemku Bélu Szilárdyho. Pochádza zo začiatku strednej doby bronzovej, teda 1500 až 1450 pred Kristom. Patrí do horizontu takzvaných kosziderských depotov a predstavuje vyspelé severokarpatské bronziarstvo,“ informoval Alexander Botoš, archeológ GMM s tým, že vzácny predmet má múzeum od včelinského notára Rafaela Osvátha.
Závesok tvorí stredový plochý kotúč, na ktorom je plastický vystupujúci rovnoramenný kríž.
„Na plochý kotúč nasadajú dva výčnelky v podobe rohov v adoračnom geste. Tretí roh sa nezachoval,“ ozrejmil Botoš a pokračoval: „Z minojského pohrebiska na ostrove Kréta, blízkosti lokality Mochlos, pochádza mramorové pečatidlo. Je na ňom schematicky znázornená ľudská tvár s dvoma rohmi, tyčinkou falického tvaru a rukami v adoračnom geste. Na pečatidle je zobrazená nadprirodzená bytosť, pravdepodobne démon alebo škriatok. Rohaté závesky typu Včelince – Nagyhángos sú pečatidlu z Mochlosu veľmi podobné, avšak schematicky znázornené.“

Archeológ dal do pozornosti predpoklad, že výrobca spomínaného závesku poznal jeho minojskú predlohu. „Transformoval ju však podľa svojich schopností a v súlade s karpatským kultom doby bronzovej.“
Okrem včelinského závesku sú aktuálne v celej Karpatskej kotline známe len tri takéto závesky. Dva boli objavené v Maďarsku, tretí na rakúskom pohrebisku.
„Pre svoju unikátnosť bol závesok zvolený za logo 12. Svetového kongresu vied prehistorických a protohistorických, ktorého dejiskom bola v roku 1991 Bratislava,“ pripomenul Botoš.
Pre výnimočnosť závesku zo Včeliniec, ktorý v GMM patrí medzi mimoriadne zbierkové predmety, bude tento mesiac témou prednášky a besedy s významným slovenským archeológom a európskym odborníkom na dobu bronzovú profesorom Václavom Furmánekom z Archeologického ústavu SAV v Nitre.
Závesok bude v GMM vystavený do 30. novembra 2018.