TISOVEC. V Hnúšti, Tisovci a okolitých obciach, ktoré spadajú pod služobný obvod Obvodného oddelenia Policajného zboru (OOPZ) v Hnúšti, je motívom páchania trestnej činnosti najmä zabezpečenie si peňazí na živobytie. Región totiž patrí medzi ekonomicky najzaostalejšie v krajine. Mestá na Gemeri dlhodobo zápasia s najvyššou nezamestnanosťou na Slovensku.
„Náš obvod na severe Rimavskosobotského okresu tvorí 15 obcí a dve mestá – Hnúšťa a Tisovec. Žije ju národnostne zmiešané obyvateľstvo. Najviac ľudí má slovenskú národnosť, nasledujú Rómovia a Maďari,“ informovala Petra Kováčiková, krajská policajná hovorkyňa s tým, že pre úspešné zvládnutie bezpečnostnej situácie a tiež z hľadiska efektívnosti práce policajtov má OOPZ Hnúšťa zriadenú v Tisovci policajnú stanicu. Prislúcha k nej aj Rimavská Píla, teda miestna časť Tisovca.
„V pôsobnosti policajnej stanice evidujeme aj troch dobrovoľných strážcov poriadku. Pomáhajú najmä pri zabezpečovaní verejného poriadku pri väčších spoločensko – kultúrnych akciách,“ podotkla hovorkyňa.

Tento rok, do 25. októbra, zaevidovali muži zákona v tomto obvode 29 trestných vecí. V dvoch prípadoch je páchateľ zatiaľ neznámy. „Ide prevažne o majetkovú a násilnú trestnú činnosť. V 27 prípadoch boli trestné činy spáchané na teritóriu mesta. K dvom došlo v Rimavskej Píle,“ ozrejmila Kováčiková.
Objavila sa aj ekonomická trestná činnosť
Čo sa týka Tisovca, v spomínanom období došlo k šiestim prípadom násilnej trestnej činnosti. Trikrát to bolo usmrtenie, dvakrát ublíženie na zdraví a raz nebezpečné vyhrážanie. Policajti zaevidovali aj majetkovú trestnú činnosť, konkrétne sedem krádeží a krádeží vlámaním. „Ostatná majetková trestná činnosť, v tomto prípade poškodzovanie cudzej veci, bola zaevidovaná štyrikrát. Jeden skutok je z oblasti ekonomickej trestnej činnosti,“ upresnila hovorkyňa.
Strážcovia zákona riešia aj prípady zanedbania povinnej výživy a podielníctva. „Všetky evidujeme ako známe. Iba v dvoch prípadoch, na ktorých polícia intenzívne pracuje, je páchateľ zatiaľ neznámy. Podarilo sa teda objasniť 93,1 percent evidovaných trestných činov v Tisovci a Rimavskej Píle,“ pripomenula Kováčiková.
Počas desiatich mesiacov tohto roka bolo na úseku odhaľovania a objasňovania priestupkov evidovaných na OOPZ v Hnúšti, v pôsobnosti Tisovca, 32 prípadov. Z nich 18 na úseku občianskeho spolunažívania a zvyšok proti majetku.

„Na úseku blokového konania bolo v pôsobnosti policajnej stanice Tisovec zistených celkom 588 priestupkov. V 545 prípadoch na úseku bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, 38-krát išlo o priestupky a úseku verejného poriadku, štyri priestupky sú klasifikované proti majetku a jeden na úseku občianskeho spolunažívania,“ priblížila hovorkyňa. Na záver zdôraznila, že polícia neustále vyhodnocuje bezpečnostnú situáciu v spomínanom regióne. Súčasťou tejto činnosti je aj analýza nápadu trestnej činnosti. Zároveň prijíma potrebné zmeny a opatrenia.
„V čo najväčšej miere je potrebné predchádzať a zabraňovať narušovaniu verejného poriadku v Tisovci. V prípade, keď dôjde k jeho narušeniu, treba postupovať v zmysle zákona o mestskej a obecnej polícii, keďže z úloh policajného zboru vyplýva, že spolupôsobí pri ochrane verejného poriadku.“
Brutálny útok
Hovorkyňa pripomenula aj októbrový prípad, ktorý otriasol Tisovcom aj regiónom. Dvadsaťročný muž a dvoja maloletými chlapci napadli 60-ročného muža a jeho, o dvanásť rokov mladšiu, družku. V ten istý deň polícia zadržala 20-ročného Nicolasa T., ktorému vyšetrovateľ vzniesol obvinenie zo zločinu porušovania domovej slobody a prečinu ublíženia na zdraví. Bol umiestnený do cely predbežného zadržania a zo strany vyšetrovateľa bol podaný podnet na jeho väzobné stíhanie. Ide o muža, ktorý bol v roku 2017 podmienečne odsúdený za zločin lúpeže.
Pár hodín po útoku bol napadnutý muž nájdený mŕtvy.
„V tejto súvislosti začala polícia trestné stíhanie vo veci zločinu zabitia. Do vyšetrovania boli pribratí aj znalci z odboru zdravotníctva. Zisťovalo sa totiž, či sa pod smrť muža mohlo podpísať konanie útočníkov z predchádzajúceho dňa,“ pripomenula hovorkyňa a zdôraznila, že nález pitvy zatiaľ nepotvrdil priamy podiel vonkajších zranení na príčine jeho smrti.
„Podľa predbežného vyjadrenia súdnych znalcov z odboru zdravotníctva zomrel napadnutý najpravdepodobnejšie v dôsledku podchladenia. V médiách sa tiež objavila informácia o tom, že páchatelia mali pri tomto skutku olúpiť obete o dôchodok. Táto informácia sa však počas doterajšieho objasňovania prípadu nepotvrdila a polícia ju médiám neposkytla,“ zakončila Kováčiková.