LUČENEC. V centre Novohradu sa rodí zaujímavý projekt. Pre Lučenec, ktorý sa do programu na národnej úrovni zapojil tento rok so Zvolenom a Novými Zámkami, je pilotným. V týchto dňoch prebiehajú metodické školenia a čoskoro sa začne s mapovaním potrieb detí a mladých. Lučenec má byť totiž ďalším priateľským mestom k tejto skupine.
„Projekt je momentálne veľmi aktívne rozbehnutý v troch spomínaných samosprávach. Od svojho vzniku sa realizoval v desiatkach komunitách. Výsledky prieskumu sa potom pretavili do konkrétnych efektívnych riešení. Skutočne sa zrodili originálne nápady a riešenia. Verím, že podobne to bude aj v Lučenci,“ vyjadril sa Rastislav Očenáš, manažér a lektor Nadácie pre deti Slovenska, ktorá projekt zastrešuje.
Mapovanie vyvrcholí v januári
V Lučenci sa uplynulý týždeň stretli zástupcovia združení, škôl, komunitných centier aj mesta. Už čoskoro ich budú zaujímať názory detí a mladých v mieste ich pôsobiska.
„My prinášame metodiku, vyškolíme ľudí, aby dokázali urobiť kvalitný prieskum, trebárs anketovou formou. Každá komunita je špecifická. Stretávajú sa v nej ľudia s rôznymi názormi a požiadavkami. Potrebujeme ich detailne spracovať,“ podotkol lektor s tým, že Lučenec sa aktuálne nachádza vo fáze mapovania, ktorá vyvrcholí v januári budúceho roka. Potom príde na rad analyzovanie získaných dát.

„V Lučenci je pomerne veľa organizácií venujúcich sa osobnostnému rozvoju detí a mladých, vrátane koučingu. Konečný výsledok projektu potrebujeme dostať do života prostredníctvom samosprávy, ktorá je zriaďovateľom viacerých inštitúcií. Preto som rád, že jedným z hlavných partnerov projektu je mesto,“ ozrejmil Ivan Siláči, koordinátor projektu v Lučenci a pokračoval: „Pre nás je to úplná novinka a určite sa nechceme pýtať na potreby detí a mladých len tak od stola a sami definovať, ktoré to sú. Preto školíme pracovníkov, ktorí s touto skupinou aktívne pracujú a oni budú tí, ktorí sa pýtajú.“
Očenáš zdôraznil, že potreby detí a mladých sa neustále menia. „Neustále sa vynárajú nové, takže stále aktualizujeme javy, ktoré sa odohrávajú v tejto skupine populácie. Stále je na čo sa pýtať, aby sme vedeli prinášať konkrétne a dobré riešenia. Napríklad koncepcia z roku 2014 už nie je celkom aktuálna.“
Dôležité je sieťovanie
Tím, ktorý sa stretol v Lučenci, určite nesedel spolu poslednýkrát. Jedným z cieľov workshopu je aj sieťovanie organizácií. „Je dôležité, aby vedeli, čomu sa budú prioritne venovať. Predíde sa tomu, aby sa päť komunít v jednom meste nevenovalo jednému javu a ďalších päť zostane nepokrytých. Každá sa zameria na niečo iné a poznatky si neskôr vymenia, budú spoločne hľadať efektívne riešenia,“ zdôraznil Očenáš a spomenul zaujímavé prepojenie v Hriňovej.
„Niekedy stačí skutočne málo, trebárs dobrý nápad, ktorý nestojí nič. A vôbec nemusí byť na úrovni celého mesta, respektíve dediny. V Hriňovej, kde rozmýšľajú nad naším projektom, prišli so zaujímavým nápadom. Keďže tínedžerom boli vytýkané hry na detskom ihrisku s tým, že sú už na ne „starí“, začalo sa uvažovať, ako uspokojiť ich potreby v smere vytvoriť im priestor na zmysluplné využívanie voľného času,“ priblížil lektor s tým, že cez víkend sa obvykle zamknuté priestory školy otvorili a chodby ožili. Začal sa na nich hrať pingpong, bedminton, školáci si tu môžu posedieť aj v čase voľna.
„Získali priestor na stretávanie sa. Postupne sa k nim pridali rodičia aj učitelia. Je to príklad toho, že aj navonok banalita môže priniesť veľký efekt. Verím, že zaujímavé nápady sa zrodia aj v Lučenci,“ zakončil manažér.