TUHÁR. V Tuhári nájdu turisti nový náučný chodník. Smeruje zo stredu obce na vrch Bralo. Na siedmich stanovištiach sa dozvedia zaujímavé historické súvislosti, oboznámia sa s miestnou faunou, flórou aj geologickým vývojom tunajšieho pohoria Ostrôžky. V neposlednom rade spoznajú zaujímavé lokality v tuhárskom chotári.
Dĺžka trasy je 3,4 kilometra. Je vhodná aj pre rodiny s deťmi či seniorov. Čas, potrebný na prejdenie trasy tam aj späť, je približne 4 – 5 hodín pokojným tempom. V tom čase započítali tvorcovia chodníka aj výstup na blízky vrch Bralce, oddych, obdivovanie prírody a preštudovanie si informačných panelov, ktoré sú po dva na každom zastavení.
Inšpiráciou bol aj každoročný turistický výstup
Hneď prvé stanovište sa viaže priamo k obci Tuhár a nedávno realizovanému pomníku padlých Tuhárčanov v prvej svetovej vojne. Ďalšie približujú ľudovú izbu nachádzajúcu sa v priestoroch kultúrneho domu či miestny unikát – tuhársky mramor. Ďalšie zastavenia ponúkajú informácie o hubách, jaskyniach, histórii pálenia uhlia, vtákoch, studničkách a mnohých iných miestnych jedinečnostiach.
Nápad vznikol aj vďaka miestnemu turistickému klubu Bralo. Jeho členovia sa zúčastňujú rôznych túr, z ktorých si prinášajú letáky. V nich sú zachytené aj podobné náučné chodníky. Miestni turisti tiež organizujú každoročný výstup na Bralce po zelenej značke. Tento rok sa konal už 25. ročník, ktorého sa zúčastnilo 350 záujemcov zo širokého okolia.
„Navrhol som teda náučný chodník, teda na trase výstupu, či by sme ako obec neprispeli aj takto k rozvoju cestovného ruchu,“ povedal starosta obce Peter Čeman. Samospráva využila výzvu Banskobystrického samosprávneho kraja na podporu cestovného ruchu.
Zapojili sa do nej minulý rok. Podmienka získania dotácie bolo 50-percentné spolufinancovanie zo schválenej dotácie. Kraj podporil projekt sumou 2 498 eur. Celý rozpočet išiel na materiál. Práce sme realizovali svojpomocne. „Vykonával som ich so zamestnancami obecného úradu. Tu sme všetky stanovištia pripravili, spravili aj prvky prístrešku, namaľovali a vyniesli sme ich na trasu traktorom. Tam sa osadili stanovištia a poskladal aj prístrešok,“ informoval Čeman.

Prístrešok nemohli dať na koniec trasy
Na štvrtom stanovišti je aj prístrešok určený na oddych alebo ukrytie pred zlým počasím počas výstupu. Priamo v ňom sa nachádzajú informačné tabule. Podľa starostu sa ozývajú nespokojné hlasy, prečo sa tak nestalo na poslednej zastávke, „Žiaľ, pre vlastnícke vzťahy sme tak nemohli spraviť. Pôvodne sme to tak chceli. Pozemky sú tam ale v súkromnom vlastníctve. Ich majiteľ si na nich neželal žiadne stavby. Museli sme nakoniec zvoliť realizovaný variant.“
Realizáciu projektu okrem miestnej samosprávy a župy podporili Klub slovenských turistov Bralo Tuhár, Karpaty Slovakia, OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie, Lesy SR, Pozemkové spoločenstvo Tuhár – Urbariát, Poľovnícke združenie Tuhár, Občianske združenie pre rozvoj obce Tuhár a SOS/Birdlife Slovensko.
Chodníkom sa snaha prilákať turistov nekončí
Náučným chodníkom sa však aktivity v oblasti turizmu v Tuhári nekončia. Opätovne reagovali na výzvu krajskej samosprávy, ktorú bolo možné podať do konca novembra .
„Chceme vybudovať vyhliadkový pavilón nad obcou. Pôvodne sme žiadali peniaze cez program Interreg na modernú vyhliadkovú vežu, ale neuspeli sme. Začneme menším objektom a postupne ho snáď dobudujeme na pôvodne plánovanú podobu,“ zakončil starosta.