Mestské múzeum začalo druhý rok svojho života, chceli ho zriadiť už pred storočím

Prečo k založeniu múzea nedošlo už začiatkom 20. storočia, je nejasné. Rovnako ako osud základu zbierky.

Andrea Moravčíková - vedúca Mestského múzeaAndrea Moravčíková - vedúca Mestského múzea (Zdroj: Radovan Vojenčák)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

LUČENEC. Mestské múzeum v Lučenci má za sebou prvý rok existencie. Jeho príbeh sa začal v júli 2016 uznesením lučeneckého parlamentu. Budovu radnice, v ktorej sídli, zrekonštruovali rok predtým. Myšlienka vzniku mestského múzea nebola v centre Novohradu novinkou. Tamojší parlament sa ho snažil zriadiť už začiatkom 20. storočia.


„Dozvedáme sa o tom z miestnej tlače, no prečo sa tak neudialo, dodnes nie je jasné. Vďaka výzvam a aktivitám miestnych podporovateľov sa podarilo zhromaždiť niekoľko stovák predmetov, ktoré mali byť základom zbierkového fondu vznikajúceho múzea. Ako som však spomenula, k založeniu nedošlo a osud základu zbierky je nejasný,“ povedala Andrea Moravčíková, vedúca Mestského múzea v Lučenci.

SkryťVypnúť reklamu

História mesta podávaná modernou formou

Úlohou múzea je získavanie, zhromažďovanie, evidovanie, ochrana a sprístupňovanie histórie Lučenca verejnosti ako hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva. Výsledky svojej zbierkotvornej činnosti a odbornej práce prezentuje v stálych expozíciách. Približujú kapitoly z histórie mesta, život meštianskej vrstvy, produkciu tovární a remeselníkov, školu našich predkov a ukážku bývania z prvej polovice 20. storočia.

Samostatné expozície sú sprístupňované z chodieb na prvom a druhom poschodí. Venované sú zvonolejárom pôsobiacim na území mesta, dvom smaltovniam založeným v Lučenci. Samostatnej miestnosti sa dočkala i textilná fabrika, ktorú si Lučenčania pamätajú pod názvom Poľana.

Medzi najvzácnejšie expozície možno zaradiť Obrazáreň maliara Františka Gyurkovitsa. Nájdete v nej trhy, hody, pohľady na mesto Lučenec, náboženské motívy aj bežný život. Všetko zachytené jeho jedinečným štýlom.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Lučenec zahalila Medzihmla Čítajte 

„Napriek tomu, že sme nemali prakticky žiadne skúsenosti s tvorbou múzejných výstav a expozícií, myslím si, že sa nám podarilo vytvoriť stálu expozíciu, ktorá návštevníka zaujme na prvý pohľad a nepustí. Základná idea expozície vychádza z konceptu „living history“, ktorý je od 80. rokov 20. storočia veľmi populárny, najmä v anglosaskom kultúrnom prostredí,“ podotkla vedúca múzea.

Podľa Moravčíkovej sú základnými opornými bodmi výstavných expozícií osobný prežitok sprostredkovaný múzeom s použitím autentických predmetov alebo ich kópií, alebo replík, ktoré návštevník vidí v ich „pôvodnom“ historickom umiestnení a vzájomnej interakcii. Zažité si vďaka tomu návštevník lepšie zapamätá.

„Menšie výstavné priestory využívame na príležitostné výstavy, v ktorých sa snažíme reagovať na aktuálne historické súvislosti. Poukazujeme na Lučenčanov, na život v našom meste, na národnostné menšiny. V dvoch sálach sa odohráva politický a spoločenský život mesta,“ pokračovala Moravčíková.

SkryťVypnúť reklamu

Najvýznamnejšie podujatia a ďalšie výzvy

Medzi najvýznamnejšie výstavy a podujatia zaradila vedúca múzea výstavu lučeneckých nožiarov Arpáda Bojtoša, Júliusa Mojžiša, Štefana Alberta a Róberta Kováčika pod názvom Krása chladných zbraní, ktorá priblížila nože, povýšené na umenie. Na budúci rok plánujú výstavu v obmenenej podobe zopakovať.
Hrdá je aj na výstavu lučeneckého fotografa Michala Hanka (22. 10. 1954 – 18. 03. 2008) milujúceho svoje mesto. Pripomenuli ho ako verného priateľa ulice, noci a klubov, milovníka a básnika života s horúcim srdcom, ktorý skončil svoju púť, ale ostáva tu s nami. V svojich fotografiách a spomienkach priateľov.

Treťou podľa Moravčíkovej významnou udalosťou sa stalo podujatie venujúce sa predstavovaniu národnostných komunít žijúcich na území mesta Lučenec pod názvom Z blízka i z ďaleka, iné Bulharsko. „Pozeraním dokumentárnych filmov, cestovaním, výstavou fotografií rozširujeme svoje obzory, spoznávame kraje blízke i ďaleké, zoznamujeme sa s ich životom, načítavame emócie. Nezaplatiteľným sa stáva, keď sa osobne zoznámime s ich obyvateľmi, kultúrou, zvykmi, hudbou či gastronómiou.“ V cykle chcú v Mestskom múzeu Lučenec každoročne prezentovať národnostné menšiny, cudzincov žijúcich medzi nami. Najbližšou predstavenou krajinou bude Rumunsko, predsedajúce Európskej komisii v prvom polroku 2019.

Aktuálne posledným podujatím bol cyklus Ako nás zmenili 19X8. Išlo o pripomenutie si viacero výročí osmičkových rokov. Vznik Československa, nový štát a odozva na zmýšľanie, postavenie, kultúru, re-gión Novohradu. V rámci diskusných večerov privítali historikov a publicistky, ktorí sa venujú dokumentovaniu a sprístupňovaniu príbehov ľudí, ktorí zasiahli do našej histórie.

Záverečný diskusný večer s tromi publicistkami Soňou Gyarfášovou, Katarínou Acél Gálikovou a Veronikou Homolovou Tóthovou sa zaoberal témou režimami prenasledovaných, týraných, ale najmä neoblomných ľudí.

„Myslím, že budúci rok bude plný podujatí divácky atraktívnych, poučných a náučných. Priala by som si, aby sme našimi podujatiami zaujali obyvateľov nášho mesta a širokej verejnosti tak, aby sa k nám znovu vracali.“ Dopĺňaním stálych expozícií o interaktívne náučné objekty sa múzeum posunie ešte viac k súčasným trendom.

„Som hrdá, keď Izabela, Iveta, Viktória, Peter, Katarína, Krasimír, Timotej, Kristína, Lucia, Michaela, Miro, Laco, Štefan a iní môžu povedať, čo znamená pracovať a vidieť v tom zmysel. Nie všetko je len o peniazoch, ale aj o pocite niekam patriť,“ zakončila vedúca múzea.

Prečítajte si tiež: Fantastický úspech mladého sokoliara z Mojína v Kazachstane Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 266
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 555
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 327
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 516
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 226
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 584
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu