Nocľahárne sú už otvorené

V Lučenci dostali bezdomovci pred Vianocami primátorskú kapustnicu, v Rimavskej Sobote im k nej pridajú aj balíčky.

Nocľaháreň v Lučenci.Nocľaháreň v Lučenci. (Zdroj: Radovan Vojenčák)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/ VEĽKÝ KRTÍŠ. V troch okresných mestách nášho regiónu majú ľudia bez domova možnosť prespať v nocľahárňach, ktoré samosprávy prevádzkujú.

V Lučenci je nocľaháreň bezdomovcom k dispozícii už od 1. septembra. Otvorená je od 19.00 do 7.00 hod. Môžu využívať aj služby práčovne, pričom súčasťou je aj celoročné denné zabezpečenie osobnej hygieny.
„Pre sociálnu prácu s touto cieľovou skupinou je samozrejmosťou aj poskytovanie sociálneho poradenstva, ktoré vychádza z jej konkrétnej sociálnej situácie. Dvere sú otvorené komukoľvek, kto o ne požiada,“ povedala Mária Bérešová, vedúca kancelárie primátorky.

SkryťVypnúť reklamu

Za prenocovanie v nocľahárni sa platí jedno euro. V cene jej aj použitie sprchy. Kto má záujem len sa osprchovať, zaplatí 70 centov. Pranie vyjde 1,50 eura. Kapacita nocľahárne je 15 ľudí, pričom jej služby využíva 15 – 20 bezdomovcov mesačne.
Občerstvenie sa tento rok podáva od 19. novembra. K dispozícii je každý týždeň od pondelka do štvrtka v priestoroch nocľahárne v čase od 11.30 do 13.00 hod. až do konca apríla budúceho roka. „V stredu 19. decembra navštívila primátorka Alexandra Pivková nielen nocľaháreň, ale aj ubytovňu na Rúbanisku a Rapovskú križovatku. Tamojším poskytne vianočnú kapustnicu,“ zakončila Bérešová.

Ľudia v hmotnej núdzi zaplatia menej

V Rimavskej Sobote bude nocľaháreň počas vianočných sviatkov otvorená nepretržite. „Mesto ju prevádzkuje od roku 2010. Sídli na Hviezdoslavovej ulici, kde sa bezdomovci môžu aj umyť, prípadne využiť sociálne poradenstvo,“ informovala Marcela Rošková z odboru sociálnych vecí a kultúry v Rimavskej Sobote. Zariadenie je prevádzkované počas zimných mesiacov každoročne od 15. októbra do 14. apríla. V tomto období je otvorené denne od 19.00 do 7.00 hod. Bezdomovci by sa však mali ubytovať do 21.00 hod. Kapacita nocľahárne je 17 osôb, z toho 13 mužov a 4 ženy.

SkryťVypnúť reklamu

Prenocovanie a vykonanie osobnej hygieny tu stojí 50 centov na osobu v hmotnej núdzi s trvalým pobytom v Rimavskej Sobote. Ľudia, ktorí nie sú v hmotnej núdzi a majú trvalý pobyt v meste, zaplatia jedno euro. Toho, kto nemá trvalý pobyt priamo v Rimavskej Sobote, vyjde noc v nocľahárni 1,20 eura.
„V nocľahárni sú vytvorené podmienky na vykonanie základnej osobnej hygieny aj prípravu nenáročnej stravy. Zamestnanci odboru sociálnych vecí tu ľuďom poskytujú sociálne poradenstvo, prípadne aj na mestskom úrade, v kancelárii spomínaného odboru,“ ozrejmila Rošková.

Počas vianočných sviatkov bude nocľaháreň otvorená v predĺžených otváracích hodinách. Od 24. decembra od 17.00 hod. nepretržite do 26. decembra do 07.00 hod.
„Počas Vianoc sa pre bezdomovcov v nocľahárni každoročne pripravuje sviatočná večera aj vianočné balíčky, ktoré poskytuje Slovenský Červený kríž v Rimavskej Sobote. Obsahujú trvanlivé potraviny, instantné polievky, konzervy, čaje a podobne,“ dodala Rošková. Tento rok poskytla trvanlivé potraviny a hygienické potreby aj rímskokatolícka cirkev, farnosť Rimavská Sobota, ktoré ubytovaným prišiel odovzdať dekan Rastislav Polák. „Ďakujeme Slovenskému Červenému krížu v Rimavskej Sobote aj spomínanej farnosti za podporu. Teší nás, že sa stále nájde niekto, komu nie je osud ľudí v núdzi ľahostajný,“ poďakovala v mene prevádzkovateľa nocľahárne Rošková.

SkryťVypnúť reklamu

Nocľaháreň má svoje pravidlá

„Mesto prevádzkuje nocľaháreň a ďalšiu sezónu klientom zariadenia umožňuje zohriať si prinesené jedlo, tiež si oprať oblečenie. Okrem nocľahu sú tu vytvorené podmienky aj pre osobnú hygienu,“ informovala Erika Grega, asistentka primátora.
Nocľaháreň je od 15. októbra otvorená denne od 20.00 do 8.00 hod. Prenocovať tu môžu muži aj ženy od 18 rokov. Poplatok je jedno euro. Tí, ktorí prinesú potvrdenie o hmotnej núdzi, zaplatia polovicu. Prevádzkový poriadok vylučuje alkohol a iné omamné látky. V nocľahárni sa nesmie fajčiť.
„Touto službou mesto rok čo rok pomáha ľuďom, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii, najmä ak v chladných mesiacoch nemajú kam skloniť hlavu,“ zakončila Grega.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 347
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 574
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 366
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 551
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 248
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 538
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu