Peter Janků je večným pútnikom

Vo svojich piesňach hľadá odpovede na rôzne otázky. V jeho živote nastala aj zmena o ktorej sme sa porozprávali. Dostali sme sa aj k téme smerovania súčasnej spoločnosti.

Peter JankůPeter Janků (Zdroj: Ján Grinvalský)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

POLTÁR. Rodák z Poltára je v regióne známy hlavne ako folkový spevák, hoci píše rozhlasové hry, pracoval v Slovenskom národnom divadle a je šéfdramaturgom rádia Devín. Porozprávali sme sa s ním o zmene v jeho živote, ktorá ho nasmerovala na cestu hľadania viery. Prebrali sme aj problémy trápiace súčasnú spoločnosť.

Vydávate nový album Pútnik. Aký je po obsahovej stránke?
– Pútnik je už moje siedme CD a ak si niekto píše denník, pre mňa sú to piesne, do ktorých vpisujem svoj život, a tak je to aj v prípade Pútnika. Zachytáva ostatné dva roky môjho života, v ktorých hrá dominantnú úlohu kresťanská viera. Už na predchádzajúcich CD som piesne plne aranžoval, a tak som si vymyslel názov kapely „Pridaná hodnota“, ktorá účinkuje aj na Pútnikovi. Spomeniem bicie nástroje a perkusie, ktoré nahral Julian Ratica, pre mnohých známy ako „Pánko“. No a vokály mi pomáha spievať moja manželka Olinka.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa stal z revoltujúceho básnika hľadač duchovného pokoja a vyznávač kresťanskej viery?
– Kto hľadá pravdu, hľadá Boha, či mu je to jasné, alebo nie – to povedala filozofka Edita Steinová, ktorú veriaci poznajú ako Svätú Teréziu Benediktu z Kríža a je to veľká pravda. Vždy som pravdu ako pesničkár, ale aj divadelník či novinár hľadal, aj za cenu osobného nasadenia a rizík, ktoré z toho vyplývajú a to mi ostalo dodnes. Akurát som zistil, že za tou svetskou pravdou sa často skrývajú nie čisté úmysly a motívy, ktoré ťa nedokážu ako človeka uspokojiť, a tak jediná Pravda, ktorá dokáže uspokojiť tvoj smäd po zmysle života, je Pravda, ktorá ťa aj tento svet presahuje. Dáva ti vieru, nádej a lásku. Tou Pravdou je pre mňa Ježiš Kristus a kresťanská katolícka viera.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy nastala vo vašom živote zmena životného postoja, alebo bola viera prítomná dávno len ste ju potláčali?
– Vyrastal som bez viery, bez krstu, až moja manželka, vtedy priateľka, sa túžila vydávať v kostole, tak som dva roky pred skončením Vysokej školy začal chodiť na prípravu na prijatie sviatostí a v roku 1998 som ich prijal. Už predtým som mal však pocit, že som stále na ceste, že môj život je zvláštnym putovaním, kde sa tým, čo robím a čomu sa venujem, snažím pochopiť svet okolo seba a odpovedať si na otázku, kto vôbec som. V návale materiálneho a konzumného života na tieto otázky zabúdame a zdajú sa nám byť zbytočné, no až keď sa nám ten materiálny svet, domček postavený z karát rozpadne, ostávate sám, a kruto sám, len s tými otázkami, ktoré predtým prehlušili naháňanie sa za úspechom, slávou či kariérou. Niečo také som zažil a vtedy som pocítil Boží dotyk a uistenie, že niekto ma stvoril pre niečo úplne iné, ako to dočasné a že je to to, pre čo sa to dočasné oplatí aj obetovať a potom objavíš nové piliere, na ktorých je a môže byť tvoj život postavený.

SkryťVypnúť reklamu

Nezdá sa vám, že názorové rozdiely v spoločnosti silnejú?
– Vždy boli názorové rozdiely, už len v zápase medzi dobrom a zlom, pravdou a klamstvom, je to duchovný boj, ktorý však musíme vyhrať najmä v sebe samých. Ak chceme zmeniť svet, naozaj platí, že musím zmeniť najprv seba. No a etablovaním sa sociálnych médií sa súboje v názorových rozdieloch stali virtuálnym divadlom, ktorého sme buď svedkami, alebo účastníkmi. Ale ak narážaš na silnejúce názorové rozdiely medzi liberálnou časťou spoločnosti a tou konzervatívnejšou, súhlasím. Je to silnejúci zápas o hodnoty, na ktorých sa má postaviť naša spoločnosť a ľudské životy.

Mám pocit, že rozmachom internetu a sociálnych sietí sa svet nespojil, ale rozdelil. Čo si myslíte o tom vy?
– Všetko má mať svoju mieru. To si myslím aj o používaní internetu a sociálnych sietí, aby sa nestali našim otrokárom. Ak sa používajú na dobré veci a úmysly, kde sa môžu ľudia spájať pre dobrú vec, komunikovať s blížnymi, s ktorými by inak nemohli, je to v poriadku. Pokiaľ sú však používané na mocenskú manipuláciu ľudí, internet a sociálne siete sa stávajú virtuálnou zbraňou a bojišťom, ktorý ľudí rozdeľuje. Mali by sme sa naučiť demaskovať internet a neprijímať informácie ako dané, ale uvedomiť si, že za každou z nich je niekto, kto má nejaký zámer a nenechať sa tak ako ľudia programovať. Akoby ľudia nehľadali spoločnú reč, ale vyžívali sa vzájomnom osočovaní.

Dá sa s tým niečo spraviť?
– Sčasti som odpovedal už v predchádzajúcej otázke. A dá sa s tým niečo spraviť, samozrejme, dá. Stlačiť „off“ tlačítko o učiť sa žiť tu a teraz, pretože aj Božie milosti prichádzajú v prítomnosti situácie, v ktorej sa nachádzame. Uzavretím sa do virtuálneho sveta nám mnohé uniká. Ak sa naučíme efektívne používať toto tlačítko, internet aj sociálne siete sa môžu stať pomocníkom života a nie jeho požieračom.

Prečítajte si tiež: Pavol Hammel ešte nezaspieval poslednú Čítajte 

Nenávisť k nepoznanému, konkrétne k imigrantom, silnie, hoci u nás s nimi nemáme žiadne skúsenosti. Myslíte si, že sú naozaj pre Európu hrozbou?
– V kontexte klimatických zmien a ekologických otázok je na mieste otázka, či súčasná Európa a jej materiálna a konzumistická filozofia nie je väčšou hrozbou pre svet a túto planétu ako migrácia, ktorá je vo veľkej miere dôsledkom nezodpovednej globálnej politiky a smerovania civilizácie. Problém vidím aj v tom, že obyčajnému človeku sa často následne nanucuje zodpovednosť za globálne politické pohyby a témy, ktoré ho svojou veľkosťou a mediálnym naliehavým podaním môžu naozaj vystrašiť a z toho potom ťažia opäť politici a najmä populisti. A tak sa vytvára uzavretý kruh iracionálneho strachu zo všetkého. Vzťah k tejto téme začína a končí tam, kde si položíme otázku, čo by sme robili my, keby sme sa ocitli v ohrození života? Nikto z nás neopustí len tak svoj domov, aby odišiel do neznáma s celou rodinou. Ale stať sa to môže každému. Druhou otázkou je, či sme schopní už aj teraz vyjsť zo svojho komfortu a pomáhať tým, ktorí našu pomoc potrebujú. Keby sme si osvojili tento postoj lásky a pomoci blížnym, mnohé otázky, ktoré si zo strachu, že stratíme materiálne istoty kladieme dnes, by ani nezazneli. Ďalšou vecou je duchovná či náboženská stránka migrácie, a tu si myslím, že tým, že sa Európa vzdala alebo vzdáva svojich kresťanských koreňov a hodnôt, je veľmi ľahkým hľadáčikom a terčom pre fundamentálnych predstaviteľov iných náboženstiev.

Aké prianie ohľadom smerovania spoločnosti máte? Nejaký odkaz na záver pre našich čitateľov?
– Želám našej spoločnosti veľa pokory, vďaka ktorej si môžeme uvedomiť, ako sa máme dobre, a že namiesto sťažovania sa máme každý deň oveľa viac dôvodov na poďakovanie Bohu za to všetko, čím nás štedro obdarúva. Úprimne všetkým želám Pokoj a Mier. Myslím najmä na vnútorný pokoj, ktorý ponúka Ten, ktorého narodenie v podobe malého Ježiška očakávame každé Vianoce a veríme, že sa narodí aj v nás a že nám prinesie radosť, šťastie a spásu. Mier, vďaka ktorému naše deti nebudú poznať krutosti vojen. Pokoj a Mier, ktoré sú ovocím postoja lásky k blížnemu a cez Božiu lásku aj lásky k sebe.

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 815
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 474
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 145
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 815
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 474
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 145
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu