Peter Janků je večným pútnikom

Vo svojich piesňach hľadá odpovede na rôzne otázky. V jeho živote nastala aj zmena o ktorej sme sa porozprávali. Dostali sme sa aj k téme smerovania súčasnej spoločnosti.

Peter JankůPeter Janků (Zdroj: Ján Grinvalský)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

POLTÁR. Rodák z Poltára je v regióne známy hlavne ako folkový spevák, hoci píše rozhlasové hry, pracoval v Slovenskom národnom divadle a je šéfdramaturgom rádia Devín. Porozprávali sme sa s ním o zmene v jeho živote, ktorá ho nasmerovala na cestu hľadania viery. Prebrali sme aj problémy trápiace súčasnú spoločnosť.

Vydávate nový album Pútnik. Aký je po obsahovej stránke?
– Pútnik je už moje siedme CD a ak si niekto píše denník, pre mňa sú to piesne, do ktorých vpisujem svoj život, a tak je to aj v prípade Pútnika. Zachytáva ostatné dva roky môjho života, v ktorých hrá dominantnú úlohu kresťanská viera. Už na predchádzajúcich CD som piesne plne aranžoval, a tak som si vymyslel názov kapely „Pridaná hodnota“, ktorá účinkuje aj na Pútnikovi. Spomeniem bicie nástroje a perkusie, ktoré nahral Julian Ratica, pre mnohých známy ako „Pánko“. No a vokály mi pomáha spievať moja manželka Olinka.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa stal z revoltujúceho básnika hľadač duchovného pokoja a vyznávač kresťanskej viery?
– Kto hľadá pravdu, hľadá Boha, či mu je to jasné, alebo nie – to povedala filozofka Edita Steinová, ktorú veriaci poznajú ako Svätú Teréziu Benediktu z Kríža a je to veľká pravda. Vždy som pravdu ako pesničkár, ale aj divadelník či novinár hľadal, aj za cenu osobného nasadenia a rizík, ktoré z toho vyplývajú a to mi ostalo dodnes. Akurát som zistil, že za tou svetskou pravdou sa často skrývajú nie čisté úmysly a motívy, ktoré ťa nedokážu ako človeka uspokojiť, a tak jediná Pravda, ktorá dokáže uspokojiť tvoj smäd po zmysle života, je Pravda, ktorá ťa aj tento svet presahuje. Dáva ti vieru, nádej a lásku. Tou Pravdou je pre mňa Ježiš Kristus a kresťanská katolícka viera.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy nastala vo vašom živote zmena životného postoja, alebo bola viera prítomná dávno len ste ju potláčali?
– Vyrastal som bez viery, bez krstu, až moja manželka, vtedy priateľka, sa túžila vydávať v kostole, tak som dva roky pred skončením Vysokej školy začal chodiť na prípravu na prijatie sviatostí a v roku 1998 som ich prijal. Už predtým som mal však pocit, že som stále na ceste, že môj život je zvláštnym putovaním, kde sa tým, čo robím a čomu sa venujem, snažím pochopiť svet okolo seba a odpovedať si na otázku, kto vôbec som. V návale materiálneho a konzumného života na tieto otázky zabúdame a zdajú sa nám byť zbytočné, no až keď sa nám ten materiálny svet, domček postavený z karát rozpadne, ostávate sám, a kruto sám, len s tými otázkami, ktoré predtým prehlušili naháňanie sa za úspechom, slávou či kariérou. Niečo také som zažil a vtedy som pocítil Boží dotyk a uistenie, že niekto ma stvoril pre niečo úplne iné, ako to dočasné a že je to to, pre čo sa to dočasné oplatí aj obetovať a potom objavíš nové piliere, na ktorých je a môže byť tvoj život postavený.

SkryťVypnúť reklamu

Nezdá sa vám, že názorové rozdiely v spoločnosti silnejú?
– Vždy boli názorové rozdiely, už len v zápase medzi dobrom a zlom, pravdou a klamstvom, je to duchovný boj, ktorý však musíme vyhrať najmä v sebe samých. Ak chceme zmeniť svet, naozaj platí, že musím zmeniť najprv seba. No a etablovaním sa sociálnych médií sa súboje v názorových rozdieloch stali virtuálnym divadlom, ktorého sme buď svedkami, alebo účastníkmi. Ale ak narážaš na silnejúce názorové rozdiely medzi liberálnou časťou spoločnosti a tou konzervatívnejšou, súhlasím. Je to silnejúci zápas o hodnoty, na ktorých sa má postaviť naša spoločnosť a ľudské životy.

Mám pocit, že rozmachom internetu a sociálnych sietí sa svet nespojil, ale rozdelil. Čo si myslíte o tom vy?
– Všetko má mať svoju mieru. To si myslím aj o používaní internetu a sociálnych sietí, aby sa nestali našim otrokárom. Ak sa používajú na dobré veci a úmysly, kde sa môžu ľudia spájať pre dobrú vec, komunikovať s blížnymi, s ktorými by inak nemohli, je to v poriadku. Pokiaľ sú však používané na mocenskú manipuláciu ľudí, internet a sociálne siete sa stávajú virtuálnou zbraňou a bojišťom, ktorý ľudí rozdeľuje. Mali by sme sa naučiť demaskovať internet a neprijímať informácie ako dané, ale uvedomiť si, že za každou z nich je niekto, kto má nejaký zámer a nenechať sa tak ako ľudia programovať. Akoby ľudia nehľadali spoločnú reč, ale vyžívali sa vzájomnom osočovaní.

Dá sa s tým niečo spraviť?
– Sčasti som odpovedal už v predchádzajúcej otázke. A dá sa s tým niečo spraviť, samozrejme, dá. Stlačiť „off“ tlačítko o učiť sa žiť tu a teraz, pretože aj Božie milosti prichádzajú v prítomnosti situácie, v ktorej sa nachádzame. Uzavretím sa do virtuálneho sveta nám mnohé uniká. Ak sa naučíme efektívne používať toto tlačítko, internet aj sociálne siete sa môžu stať pomocníkom života a nie jeho požieračom.

Prečítajte si tiež: Pavol Hammel ešte nezaspieval poslednú Čítajte 

Nenávisť k nepoznanému, konkrétne k imigrantom, silnie, hoci u nás s nimi nemáme žiadne skúsenosti. Myslíte si, že sú naozaj pre Európu hrozbou?
– V kontexte klimatických zmien a ekologických otázok je na mieste otázka, či súčasná Európa a jej materiálna a konzumistická filozofia nie je väčšou hrozbou pre svet a túto planétu ako migrácia, ktorá je vo veľkej miere dôsledkom nezodpovednej globálnej politiky a smerovania civilizácie. Problém vidím aj v tom, že obyčajnému človeku sa často následne nanucuje zodpovednosť za globálne politické pohyby a témy, ktoré ho svojou veľkosťou a mediálnym naliehavým podaním môžu naozaj vystrašiť a z toho potom ťažia opäť politici a najmä populisti. A tak sa vytvára uzavretý kruh iracionálneho strachu zo všetkého. Vzťah k tejto téme začína a končí tam, kde si položíme otázku, čo by sme robili my, keby sme sa ocitli v ohrození života? Nikto z nás neopustí len tak svoj domov, aby odišiel do neznáma s celou rodinou. Ale stať sa to môže každému. Druhou otázkou je, či sme schopní už aj teraz vyjsť zo svojho komfortu a pomáhať tým, ktorí našu pomoc potrebujú. Keby sme si osvojili tento postoj lásky a pomoci blížnym, mnohé otázky, ktoré si zo strachu, že stratíme materiálne istoty kladieme dnes, by ani nezazneli. Ďalšou vecou je duchovná či náboženská stránka migrácie, a tu si myslím, že tým, že sa Európa vzdala alebo vzdáva svojich kresťanských koreňov a hodnôt, je veľmi ľahkým hľadáčikom a terčom pre fundamentálnych predstaviteľov iných náboženstiev.

Aké prianie ohľadom smerovania spoločnosti máte? Nejaký odkaz na záver pre našich čitateľov?
– Želám našej spoločnosti veľa pokory, vďaka ktorej si môžeme uvedomiť, ako sa máme dobre, a že namiesto sťažovania sa máme každý deň oveľa viac dôvodov na poďakovanie Bohu za to všetko, čím nás štedro obdarúva. Úprimne všetkým želám Pokoj a Mier. Myslím najmä na vnútorný pokoj, ktorý ponúka Ten, ktorého narodenie v podobe malého Ježiška očakávame každé Vianoce a veríme, že sa narodí aj v nás a že nám prinesie radosť, šťastie a spásu. Mier, vďaka ktorému naše deti nebudú poznať krutosti vojen. Pokoj a Mier, ktoré sú ovocím postoja lásky k blížnemu a cez Božiu lásku aj lásky k sebe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 670
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 077
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 764
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 000
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 951
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu