Kraj schválil dohodu o spolupráci s maďarskou župou Nógrád

Attila Agócs: Je veľká škoda, že kraj oživuje tieto vzťahy až teraz.

Väčšej podpory by sa mali dočkať aj aktivity, smerujúce k rozvoju turizmu.Väčšej podpory by sa mali dočkať aj aktivity, smerujúce k rozvoju turizmu. (Zdroj: Marcela Ballová)

FIĽAKOVOV. Dohodu o spolupráci s maďarskou župou Nógrád, ktorá priamo na juhu susedí s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK), schválili na poslednom tohtoročnom zasadnutí poslanci krajského zastupiteľstva.

Cieľom dohody je územné plánovanie, regionálny rozvoj a podpora kvality poskytovaných služieb v oblasti kultúry, cestovného ruchu, zdravotnej a sociálnej starostlivosti, vzdelávania a športu. Podľa predsedu BBSK Jána Luntera sa už niektoré stretnutia uskutočnili a je pripravená aj spolupráca v oblasti turizmu.

Ako uviedol poslanec za Most - Híd Attila Agócs, je veľká škoda, že kraj oživuje tieto vzťahy až teraz, lebo veľké kolá cezhraničnej spolupráce z výzvy Interreg už skončili pred viacerými mesiacmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Kokavské lazy aj Horáreň u Faba na hrebeni Sinca zaujali Čítajte 

„Sú však pred nami takzvané malé výzvy na spoluprácu inštitúcií,“ uviedol poslanec a vyzval všetkých riaditeľov krajských inštitúcií, aby sa do toho zapojili. Podľa neho je tam priestor aj na spoluprácu v dopravnej infraštruktúre, či už ide o severo-južný ťah od Lučenca na Šalgotarián, prípadne osobnú železničnú dopravu cez prechod pri Šiatorskej Bukovinke, ktorá už dlhé roky nefunguje.

„Možno by bolo treba posilniť aj podporu slovenskej menšiny v maďarskej župe a naopak,“ dodal Agócs s tým, že vidí tiež potrebu spolupráce obidvoch žúp v rámci jediného cezhraničného geoparku na svete Novohrad – Nógrád.

„V súčasnosti fungujeme pod záštitou UNESCO, ale to nestačí a v budúcnosti musia priložiť župy ruku k dielu,“ uzavrel poslanec, ktorý je zároveň aj primátorom Fiľakova.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Za založenie Fiľakovského hradu môže pastiersky pes Čítajte 


Medziregionálna dohoda medzi župami bude podporovať komunikáciu odborníkov z oblasti verejnej správy, turistiky, školstva, kultúry, športu, v sociálnej oblasti, v oblasti ochrany životného prostredia a v ďalších oblastiach spoločného záujmu.

Partneri budú organizovať pravidelné stretnutia medzi subjektmi svojej územnej pôsobnosti, medzi ktorými vytvoria fungujúci systém na udržiavanie kontaktu rovnako ako propagáciu ich činnosti na miestnej úrovni.

„Krajské samosprávy budú podporovať propagáciu kultúry, spoznanie ľudových zvykov cez kultúrne výmenné pobyty a umelecké podujatia, ktorých sa zúčastnia umelci, súbory, kultúrne osobnosti a predstavitelia kultúrnych inštitúcií obidvoch krajov,“ uvádza dohoda.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 127
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 101
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 896
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 985
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 678
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 181
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 022
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 536
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu