LUČENEC. Novohradské múzeum a galéria v Lučenci sa pravidelne uchádza o finančnú podporu z rôznych grantových schém nadačných programov, ako aj grantových výziev od štátu. V tejto činnosti zaznamenáva mimoriadny úspech, o čom svedčia aj projekty realizované v roku 2018, ktoré finančne podporil Fond na podporu umenia. Múzeá a galérie sa v grantovej schéme môžu uchádzať o tri podprogramy: vedecko- výskumná a prezentačná činnosť múzeí a galérií, odborné ošetrenie zbierkových predmetov a akvizícia. V roku 2018 bolo Novohradskému múzeu a galérii podporených 11 projektov.
„V oblasti vedecko – výskumnej a prezentačnej činnosti išlo o 30. ročník Medzinárodného keramického sympózia Lučenec – Kalinovo, denný tábor Dni keramiky, výstava Sadnite si, prosím, výskum z oblasti etnológie venovaný tradičnej ľudovej kultúre obcí Lešť, Turie Pole a Horný Tisovník s akcentom na tradičný ľudový odev a vydanie publikácie o súčasnej keramike zo zbierok Novohradského múzea a galérie," povedala Michaela Škodová, zástupkyňa riaditeľky Novohradského múzea a galérie.
Vďaka podpore v podprograme odborné ošetrenie zbierkových predmetov sa podarilo vybaviť konzervátorskú dielňu mobilným filtračným zariadením a zreštaurovať historický odev z 19.storočia. V rámci akvizície získalo múzeum a galéria do zbierkového fondu odevné súčasti tradičného ľudového odevu obce Ábelová, vybavenie debnárskej dielne, diela novohradských umelcov a historické sklo z 19. až 1. polovice 20. storočia zo stredného Slovenska.
Fond na podporu umenia je hlavným partnerom spomínaných podujatí, odborných zásahov a akvizícií. Aj vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja mohlo Novohradské múzeum a galéria aj v roku 2018 ponúknuť svojim návštevníkom množstvo nových poznatkov, zaujímavostí, pripraviť niekoľko interaktívnych podujatí a výstav. „Dúfame, že priazeň pravidelných návštevníkov nestratíme ani v roku 2019 a už teraz sa tešíme na naše spoločné stretnutia v priestoroch nášho múzea," zakončila Škodová