RIMAVSKÁ SOBOTA. Zbierkový fond Gemersko – malohontského múzea (GNM) v Rimavskej Sobote, v ktorom majú svoje miesto aj predmety z oblasti výtvarného umenia, je skutočne úctyhodný. Aktuálne uchováva vyše dvetisíc umeleckých diel.
„Programovo sa múzeum sústreďuje na zbieranie a dokumentáciu diel regionálnych výtvarníkov,“ pripomenula Angelika Kolár, historička umenia s tým, že minulý rok pribudlo do zbierok sedem olejomalieb maliar maliara Eduarda Putru. Jeho tvorivý život bol spätý s Rimavskou Sobotou. Diela sa múzeu podarilo kúpiť vďaka dotácii z Fondu na podporu umenia a zo zdrojov Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

„Putra je rodákom z Hrušova v Rimavskosobotskom okrese. Narodil sa v roku 1883. Študoval na Zjednotenom protestanstskom gymnáziu v Rimavskej Sobote, na Učiteľskom ústave v Banskej Štiavnici, neskôr maliarstvo v Budapešti a Mníchove,“ priblížila historička a podotkla, že pre nepriaznivú finančnú situáciu sa musel vrátiť domov. Usadil sa v Rimavskej Sobote, kde žila jeho rodina.
„Jeho krátke tvorivé obdobie je ohraničené rokmi 1908 – 1914. Tvoril najmä v duchu mníchovského akademizmu. Podstatnú časť jeho diel predstavuje portrétne štúdie a veľké množstvo autoportrétov. Nájdeme však medzi nimi aj krajinomaľbu v plenéristickom podaní či zátišia,“ priblížila Kolár.

Život maliara poznačila I. svetová vojna. Vypukla v čase, keď sa jeho umelecká dráha už sľubne vyvíjala.
„Musel narukovať, avšak po niekoľkotýždňovej ťažkej chorobe v januári 1915 zomrel na slabosť srdca a tuberkulózu. Mal 31 rokov,“ ozrejmila historička.
Putra je pochovaný v rimavskosobotskom cintoríne. Jeho hrobové miesto udržiava GMM. Meno maliara figuruje aj na pamätníku, venovanom obetiam vojny, ktorý stojí na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote.
„Po jeho predčasnej smrti sa veľká časť pozostalosti, vrátane osobných písomností, dostala vďaka príbuzným do nášho múzea. Mnohé diela sú však dodnes v súkromnom vlastníctve. Múzeum ich chce postupne získať do svojich zbierok,“ zakončila Kolár.
Sedem olejomalieb, ktoré vlani GMM získalo do svojich zbierok, sú tematicky rôzne ladené. Sú medzi nimi krajinomaľby, zvieracie kompozície znázorňujúce jelene v ruji, podobizeň čítajúceho muža za stolom, tri zátišia či krajinomaľby. Všetky z obdobia 1908 – 1914.