LUČENEC. Divadlo Józsefa Kármana oslavuje tridsať rokov svojej novodobej histórie. Jeho dušou a hnacím motorom je vedúci súboru István Csák.
Až tri generácie jeho rodiny sa herecky predstavili na javisku divadla. Stretli sme sa s ním po krste knihy od Attilu Erdélyiho, ktorej vznik inicioval. Zaspomínal si na svoj doterajší život strávený na doskách, ktoré znamenajú svet.
Chceli ísť vlastnou cestou
Koncom augusta v roku 1988 sa začala v lučeneckom Csemadoku písať nová kapitola divadelnej histórie. Po osemnástich rokoch nečinnosti sa našla skupina nadšencov ochotná podieľať sa na vzniku divadelného súboru hrajúceho v maďarskom jazyku. Premiéra divadelnej hry lučeneckého rodáka Józsefa Kármána Dedičstvo Fanny sa konala 6. marca 1989. Odvtedy sa až do súčasnosti takmer každý rok konala premiéra novej hry.
„Po premiére prvej hry sme chceli robiť divadlo po svojom. Vytvorili sme druhú, čisto divadelnú organizáciu Csemadoku v meste. Chceli sme ísť vlastnou cestou. Po premiére druhej hry sme zmenili názov na Divadelný súbor Józsefa Kármána. V roku 2000 vzniklo občianske združenie Divadlo Józsefa Kármána fungujúce dodnes,“ priblížil Csák.