RIMAVSKÁ SOBOTA. Málokto by povedal, že je to pripomienka boja. Predmet z čias stretu ozbrojených cisárskych a uhorských vojsk, ktoré sa odohralo 5. februára 1849 na vrchole Chválabohu, má prívlastok víťazný. Kytička sušených kvetov bude v Gemersko – malohontskom múzeu GMM) v Rimavskej Sobote predmetom februára. Celý mesiac bude vystavená v priestoroch stálej vlastivednej expozície pri príležitosti 170. výročia bitky o Branisko na rozhraní Spiša a Šariša.
„Máme ju vďaka rimavskosobotskému zverolekárovi Nándorovi Palmovi. Múzeu ju daroval 27. marca 1906. Je to víťazná kytička z úspešného boja na spomínanom mieste od Jánosa Pétermanna z Revúcej,“ informovala Éva Kerényi, historička múzea a priblížila strategicky dôležitú udalosť zimnej výpravy v revolučných rokoch 1848/1949.

„Bola to bitka o Branisko. Rakúšania sa vtedy snažili odrezať uhorským honvédom jedinú možnú cestu do Prešova. Viedla cez priesmyk Branisko. Pod vedením generála Deyma obsadili zasnežený horský masív,“ ozrejmila historička a pokračovala: „Dobre vycvičení vojaci, vrátane jednotky hurbanovcov, zaujali s 18 delami obranné postavenie. Na druhej strane, plukovník Richard Guyon bol v značnej presile, keďže mal k dispozícii honvédov z Novohradu, Banskej Bystrice aj Zemplína, tiež strelcov, husárov, 11 diel a batériu granátometov, ktorú ukoristil v boji v Spišskej Novej Vsi. Veľkú časť jeho vojska tvorili regrúti zo Zvolenskej, Turčianskej, Liptovskej a Oravskej stolice. Pri armáde však boli sotva dva týždne.“
Povstalcom situáciu strpčoval sneh. Museli útočiť do kopca, priamo pred pozície rakúskeho delostrelectva. Po niekoľkých hodinách Rakúšania ustúpili a na Branisku zaviala uhorská zástava.
„Na druhý deň, konkrétne 6. februára 1849, dorazila Görgeyho armáda do Prešova. Tu sa víťazstvo oslávilo. Pamätník, ktorý bol postavený na počesť obetiam už dnes pripomínajú len staré fotografie. „Žiaľ, dnes tam už nestojí. Miesto boja pripomína drevená mohyla, symbolicky zobrazená kameňmi a dreveným stĺpom.