RIMAVSKÁ SOBOTA. Je jedno či je vynikajúce alebo trochu horšie. Všetky sú platnou vstupenkou na zaujímavé miesto. V Gemersko – malohontskom múzeu (GMM) v Rimavskej Sobote pripravili zaujímavú akciu. Všetci žiaci základných a stredných škôl, bez ohľadu na známky na polročnom vysvedčení, získajú bezplatný vstup do múzea.
„Stačí, keď sa žiak preukáže vysvedčením, no a vo štvrtok 31. januára a piatok 1. februára, v čase od 8.00 do 16.00 hod., bude mať voľný vstup na návštevu stálych expozícií a aktuálnych výstav v našom múzeu,“ informovala Martina Oštrom Mareková, PR referentka múzea.

Školáci môžu vidieť zaujímavé predmety, naučiť sa mnoho nového z rôznych oblastí. „Výstava Minerály od lupou zaujme ukážkou 353 minerálov z celého sveta aj nášho regiónu. Na výstave Baníctvo a železiarstvo v Gemeri – Malohonte sa zoznámia s ťažkou prácou baníkov, dokonca si môžu zahrať pexeso s nerastmi, pochádzajúcimi z región,“ priblížila PR referentka a pozornosť upriamila na ďalšie zaujímavosti, ktoré aktuálne návštevníci múzea môžu obdivovať.
„Výstava Veže zaliate slnkom prestaví prostredníctvom fotografií, projektov a dokumentov architektonickú tvorbu Júliusa Sándyho (1868 – 1953). S Rimavskou Sobotou bol spätý prostredníctvom rodiny. Tiež sa podieľal na prestavbe miestneho reformovaného kostola a je autorom návrhu Ferenczyho krypty z roku 1909 na bočnej strane krypty.“

Pozornosť si určite zaslúži aj výstava, venovaná rómskemu rezbárovi Deziderovi Fertőovi z Gemerskej Vsi (1921 - 1996). Počas relatívne krátkeho obdobia vytvoril rozsiahly súbor takmer 200 drevených plastík a reliéfov. Vyrezával do drevených soklíkov a reliéfov z lipového alebo orechového dreva. Inšpiroval sa tradičným a súčasným životom Rómov, no nielen ich. Zaujali ho aj cirkevné motívy.
„V stálej expozícii múzea školákov určite zaujme sloní vták aj múmia egyptskej ženy. No a kto bude mať chuť, môže si poskladať puzzle s motívom podoby Rimavskej Soboty v 18. storočí alebo nosorožca, ktorá žil v okolí Hajnáčky v období treťohôr. K dispozícii je aj fotenie pri fotostene v rakúsko – uhorskej pechotnej uniforme z I. svetovej vojny,“ zakončila Mareková.