RIMAVSKÁ SOBOTA. História Gemera je nerozlučne spätá s baníctvom a železiarstvom. Pripomenie to aj blížiaca sa výstava v Gemersko – malohontskom (GMM) múzeu v Rimavskej Sobote. Pre návštevníkov sú pripravené séria komentovaných prehliadok na tému Baníctvo a železiarstvo v Gemeri – Malohonte aj prezentácia Kina Gemer.

„V rámci neho predstavíme aj publikáciu Gemer je vesmír ... grafikon 165 166 167 z dielne organizácie Východné pobrežie,“ informovala Martina Oštrom Mareková, PR referentka múzea s tým, že komentované prehliadky budú prebiehať v štvrtky, konkrétne 7. 2., 14. 2. a 21. 2., v priestoroch spomínanej výstavy. Spolu s etnologičkou Ľudmilou Pulišovou sú ich autorkami.
„V dopoludňajších hodinách, od 9.00 do 11.00 hod., sú určené školským skupinám. Popoludnie, až do 16.00 hod., patrí verejnosti. Prehliadka trvá jednu hodinu a predstaví bohatú tradíciu baníctva a železiarstva v spomínanom regióne od čias mladšej doby bronzovej až po súčasnosť,“ priblížila PR referentka.
Návštevníci múzea sa zoznámia so zaniknutých železiarní v Hnúšti, časti Likier aj Tisovci, spoznajú minulosť aj súčasnosť ložiska mastenca a magnezitu v Mútniku – Hnúšti či magnezitky v Hačave, ktorej pýchou je najstaršia rotačná pec na pálenie magnezitu na svete, tiež so zaniknutou baňou Burda – Rovné.
„Okrem histórie baníctva a železiarstva v regióne sa bude hovoriť aj o vývoji baníckeho odevu, baníckom zvykosloví aj práci baníkov. Priblížime pracovné postupy, náradie aj bezpečnosť pri práci,“ ozrejmila Mareková s tým, že záver prehliadky bude venovaný povrchovej ťažbe v miestnych existujúcich aj zaniknutých kameňolomoch.
Po stopách železničných tratí
Kinu Gemer bude v múzeu patriť 28. február, kedy sa o 16.30 hod. začne prezentácia predstavujúca publikáciu Gemer je vesmír – grafikon 155 166 167, tiež región Gemer a jeho technicko – priemyselné dedičstvo. Návštevníci sa pomyselne vydajú po stopách troch železničných tratí, vedúcich z Plešivca do Muráňa, Slavošoviec a Dobšinej.
Prezentáciu bude mať pod palcom Michal Hudák z košickej organizácie Východné pobrežie. Zároveň je jedným z autorov knihy Gemer je vesmír - grafikon 155 166 167.
„Je kolektívnym dielom Východného pobrežia, v ktorom autori zhromaždili množstvo obrazového, textového aj archívneho materiálu, z ktorého len malá časť sa dostala na stránky knihy. Kino Gemer bude podobne, ako kniha, nasledovať línie troch železničných tratí, ktoré sú olemované staršími a výraznými podnikmi a továrňami - Hutou Etelka v Nižnej Slanej, Karlovou Hutou vo Vlachove, továrňou na spracovanie azbestu v Dobšinej, Slovenskými magnezitovými závodmi v Kunovej Teplici, Papierňami v Slavošovciach, magnezitkami v Jelšave a Lubeníku,“ upresnila Mareková a podotkla, že kniha môže poslúžiť aj ako turistický sprievodca, keďže jednotlivé jej pasáže sú zoradené podľa zastávok, ktoré sa nachádzajú v menších mestách.
„Ale mnohokrát aj uprostred ničoho, len preto, že tam bol v minulosti nejaký závod alebo huta. Po prezentácii bude priestor na diskusiu, záujemcovia si publikáciu budú môcť kúpiť,“ zakončila PR referentka.
Výstava bude návštevníkom k dispozícii počas celého februára. Vstupné na prvú spomínanú komentovanú prehliadku je jedno euro, na prezentáciu dve eurá.