LUČENEC. Tridsaťjedenročná Simona Ferková žije so svojím priateľom Jozefom a rodičmi v trojizbovom byte v Lučenci. Mladý pár už dlhší čas uvažuje o tom, že sa osamostatní.
„Chceme si založiť rodinu. Aj rodičia sú už unavení z toho, že nemajú súkromie,“ povzdychla si Novohradčanka a podotkla, že zrejme príliš dlho čakali.
„Pamätám si, že pred 8 – 9 rokmi ceny bytov prudko vzrástli. Potom sa stabilizovali a postupne začala byť situácia v tomto smere priaznivejšia. Myslela som si, že ceny ešte klesnú, no prerátala som sa. Zhruba pred troma rokmi začali opäť rásť. Zrejme už nič nevyčkáme.“
Nás zaujímal názor odborníka. Preto sme položili pár otázok Marekovi Luptákovi z lučeneckej RK ROYAL REAL.
Ceny nehnuteľností v uplynulom roku vzrástli, i keď v porovnaní s rokmi 2016 a 2017 to nebolo až také dramatické. Aký bude podľa vás tohtoročný trend v tomto smere?
Osobne očakávam stále mierny nárast cien všetkých typov nehnuteľností. Vzhľadom na neustále zvyšovanie cien za všetky tovary a služby nepredpokladám akýkoľvek pokles cien nehnuteľností v Lučenci a to aj napriek tomu, že je čoraz ťažšie získať hypotekárny úver, najmä v prípade mladých.
Znamená to, že trh s nehnuteľnosťami v Lučeneckom okrese ovplyvnilo sprísnenie úverovej politiky bánk? Kupujú sa v tomto regióne nehnuteľnosti prevažne na úver?
Samozrejme. Napokon, už od čias Newtona sa vie, že každá akcia vyvolá reakciu. Zatiaľ si však s naším tímom odborníkov vieme poradiť a stále dokážeme garantovať pracujúcim záujemcom prefinancovanie kúpy nami ponúkaných nehnuteľností. Kúpu i úver treba zvážiť vo všetkých aspektoch, a je preto paradox, že v záujme ušetriť na poradenstve alebo provízii sa mnohým sen o krajšom a lepšom bývaní predraží alebo v horšom prípade rozplynie. A čo sa týka druhej časti otázky, tak až 90 percent nehnuteľností sa dnes kupuje na úver.

O aké nehnuteľnosti je v spomínanom okrese najväčší záujem? Zaváži fakt, či k bytu predávajúci ponúka napríklad garáž alebo či k domu prislúcha väčší pozemok?
Obrovský dopyt na kúpu dobrej nehnuteľnosti stále pretrváva. Slovo dobrá znamená, že daná nehnuteľnosť vyniká lokalitou, cenou alebo rozlohou. Najlepšou voľbou je kombinácia týchto faktorov. Garáž je pozitívum, avšak často ma neprimeranú cenu k danej lokalite.
Po koľko izbových bytoch je najväčší dopyt? V prípade domov uprednostňujú záujemcovia prízemné pred viacpodlažnými, respektíve hľadajú také, ktoré ponúkajú možnosť lacnej prestavby?
Ťažká otázka, pretože na ňu neexistuje jednoznačná odpoveď. Každý ma iné predstavy o hľadanej nehnuteľnosti. Niekto si chce sám, podľa svojich možností a svojpomocne zrekonštruovať jednoizbový byt na okraji mesta, iný sa chce nasťahovať s celou rodinou do hotového bungalovu so záhradkou v centre. Všetci ostatní chcú niečo medzi tým.
Novohrad patrí k ekonomicky najzaostalejším regiónom Slovenska. Je tento fakt citeľný aj na tunajšom trhu s nehnuteľnosťami?
Tehla stojí v Bratislave rovnako ako v Lučenci. To znamená, že aj cena výstavby domu je rovnaká. Rozdiel je len v cene pozemku. A od ceny nového domu v meste sa odvíjajú všetky ceny ostatných nehnuteľností, vrátane bytov. Rovnako ako v iných mestách však cena bytu v centre je len o málo nižšia ako cena domu v blízkosti mesta.
V akých cenách sa v Lučeneckom okrese pohybujú byty, domy, resp. podnikateľské priestory?
Veľmi záleží na lokalite a stave nehnuteľnosti. V regióne máme dediny, kde je cena nehnuteľností skutočne len zlomková v porovnaní s ich nadobúdacou hodnotou. Preto aj odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. V ponuke sa nájde byt i dom za pár tisíc eur, ale aj za stovky tisíc eur. Podnikateľské priestory vo väčšej časti mesta v súčasnosti limituje problém parkovania a od toho sa odvíja ich cena.
Keď sa kupujúci rozhoduje pre konkrétnu nehnuteľnosť, čo ho podľa vás ovplyvňuje najviac? Je to cena alebo samotná vybavenosť nehnuteľnosti, resp. jej poloha?
Prax ukazuje, že napriek všetkým argumentom je základom pre kupujúceho dobrá cena.
Javia Novohradčania väčší záujem o kúpu nehnuteľnosti v okolí okresného mesta alebo skôr hľadajú bývanie priamo v meste?