JANICE, RADNOVCE. V chudobných dedinách na Gemeri nie sú „káričkári“ výnimočným zjavom. Vedia, že pár papekov z hory ich môže vyjsť poriadne draho.
„Sú si vedomí, že sa to nesmie, no peňaženka nepustí. Nemajú na drevo,“ tvrdí Gejza Berky, aktivista z Janíc. V dedine s 220 obyvateľmi sú takmer všetci nezamestnaní. Deväťdesiatosem percent je Rómov.
Berky pripomína projekt, vďaka ktorému práve sociálne slabším svitalo na lepšie časy. Okrem pokrmu pre kachle mohol pre pár šťastlivcov znamenať aj prácu. Peniaze sa však minuli, projekt sa skončil a život sa vrátil do starých koľají.
„Bol to zaujímavý projekt s koreňmi v Maďarsku. Dostali sme sa k nemu prostredníctvom Štefana Vavreka, ktorý je predĺženou rukou Ábela Ravasza, splnomocnenca vlády pre rómsku komunitu,“ priblížil aktivista.
Žijú z minima
Zdalo sa, že zaujímavý nápad sa skutočne môže v jednom z ekonomicky najslabších kútov našej krajiny ujať. Spočíval v stavaní pecí a výrobe ekobrikiet. Skúšobne ho začali realizovať v roku 2017. Zapojilo sa do neho pár ľudí z Janíc, Radnoviec, Cakova, Barce a Martinovej, ktorá bola pomyselným srdcom akcie.

„V Martinovej sme mali ručné lisy, na ktorých sme lisovali hmotu z papiera a drevených pilín. Vznikli z toho ekobrikety. Tiež sme v špeciálnych formách vyrábali diely na stavbu pecí,“ vysvetlil Berky.