BANSKÁ BYSTRICA. V deviatom kalendárnom týždni pokračuje v Banskobystrickom samosprávnom kraji(BBSK) trend zvyšovania chorobnosti predovšetkým na chrípkua jej podobné ochorenia (CHPO). Podľa epidemiológov
Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v BanskejBystrici v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpol výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) síce len o necelé štyri percentá, výskyt CHPO je však vyšší o viac ako 30 percent.
Ako informovala hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica Mária Tolnayová, v kraji je chorých takmer 11 200 obyvateľov,pričom z 13 okresov kraja sú lokálne epidémie v desiatich. V medziročnom porovnaní je výskyt ARO vyšší o 55 percent a výskyt chrípky a jej podobných ochorení je vyšší takmer o viac ako 90 percent.
Respiračné ochorenia či ťažšie prípady, ktoré prešli do chrípky a jej podobným ochoreniam zatvárajú v Banskobystrickom kraji aj školské zariadenia. "Zatvorených je 18 materských, základných škôl a stredných škôl v siedmich okresoch BBSK - Banská Bystrica, Krupina, Lučenec,Revúca, Zvolen, Žiar nad Hronom a Žarnovica. V okrese Žarnovica je zákaz návštev v jednom domove dôchodcov a v domove sociálnych služieb," konkretizovala hovorkyňa.

V okrese Revúca sa vyskytli aj dva prípady ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI), a to u 59-ročného a 62-ročného muža. SARI je ochorenie s náhlym vzostupom teploty, kašľom, bolesťou hrdla, skráteným dychom alebo
sťaženým dýchaním, pri ktorom je nutná hospitalizácia. Prejavuje sa ako chrípka, no u niektorých pacientov môže mať ťažký priebeh s komplikáciami, čo sa môže končiť až smrťou. Ochorenie je infekčné, prenáša sa vzduchom.
Najvyššia chorobnosť na ARO je v okresoch Banská Štiavnica a Banská Bystrica. Chorobnosť na CHPO je najvyššia v okresoch Veľký Krtíš a Banská Štiavnica. Počet komplikácií z uvedených ochorení predstavuje v kraji 3,3 percenta. Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných dýchacích ciest,chrípky skomplikovali aj zápaly dutín, zápaly pľúc a zápaly stredného ucha. "Ochorenia na ARO v tomto týždni najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva,
teda ľudí od 20 do 59 rokov, žiakov základných škôl a najmenšie deti do piatich rokov. Najnižší je výskyt medzi seniormi," dodala Tolnayová s tým, že podobný trend je aj vo výskyte CHPO.