FIĽAKOVO. Novohrad-Nógrád zostane aj nasledujúce štyri roky pod záštitou UNESCO. Je prvým cezhraničným a zároveň jediným slovenským UNESCO geoparkom. Rozprestiera sa na juhu Banskobystrického kraja a severe maďarskej Nógrádskej župy. Združuje 64 maďarských a 28 slovenských dedín.

Na maďarskej strane jeho činnosť koordinuje nezisková organizácia Novohrad-Nógrád Geopark Nonprofit Kft. so sídlom v Šalgotarjáne, na slovenskej je koordinátorom Združenie právnických osôb Geopark Novohrad-Nógrád vo Fiľakove.
„Zelenú kartu mu prisúdilo hodnotenie profesora Ibrahiha Komoo-a a doktora Henninga Zellmera, ktorí ho v rámci revalidačnej komisie navštívili ešte v júli minulého roka,“ informovala Klaudia Kovácsová, hovorkyňa Fiľakova s tým, že koordinátorom jeho fungovania v Salgótarjáne aj Fiľakove získali odporúčania, ako ďalej rozvíjať jeho potenciál v cestovnom ruchu.
„Udelenie karty je pre nás povzbudením do ďalšieho rozvoja. Je za tým veľa práce na oboch stranách hranice,“ vyjadril sa Attila Agócs, primátora Fiľakova a zároveň predseda Z.p.o. Geopark Novohrad-Nógrád s tým, že na maďarskej strane to mala byť predovšetkým propagácia už vybudovaných návštevníckych centier v Salgótarjáne a Ipolytarnóci aj podpora trvalo udržateľného rozvoja vo forme cestovného ruchu.

„Na našej strane šlo o menšie investície do budovania náučných chodníkov a lepšieho sprístupnenia atraktívnych lokalít. Medzi ne patria napríklad Hajnáčsky hradný vrch, Pohanský či Fiľakovský hrad,“ ozrejmil Agócs. Zdôrazil, že podpora zo strany štátu je na slovenskej strane, v porovnaní s maďarskou, pribrzdená.
„Cez projekty INTERREG a menšie slovenské granty bolo investované tiež do infraštruktúry pod hradom Šomoška,“ pripomenul v tejto súvislosti Agócs.