MÝTNA. Zborník zo stretnutia priateľov regionálnej histórie v Hradišti každoročne prinesie v textoch od rôznych prispievateľov mnoho zabudnutých udalostí z histórie nášho regiónu. S jeho zostavovateľom Mišom Šestákom sme sa dohodli, že našim čitateľom útržky niektorých priblížime. Vždy ide o skrátený text. Použité pasáže z pôvodného textu sú v úvodzovkách. Pokračujeme študentským príspevkom od Dominiky Šuľanovej Obec Mýtna ako súčasť medzinárodných mýtnych obcí a jej historické míľniky. V prvej časti sme si stručne predstavili dejiny tejto dediny, v ktorých sme došli až k úsvitu druhej svetovej vojny.
Partizánov ktosi prezradil
Počas druhej svetovej vojny Mýtna nebola ľahostajná voči udalostiam, ktoré sa udiali po odstúpení Lučenca Maďarskej republike. Slovenský štát vznikol na troskách Česko-slovenskej republiky na značne ohlodanom území 14. marca 1939.
„Dňa 1. mája 1939 v obci Mýtna došlo k namaľovaniu protifašistických hesiel a červených hviezd na ploty a múry domov. V marci 1944 obvodný sekretár Hlinkovej slovenskej ľudovej strany obdržal protifašistické letáky. Podľa stopovania žandárstva boli letáky na poštu podané v obci Mýtna v množstve asi 8 – 12 kusov.”
Už na začiatku jari 1944 stavali partizáni na čele s Jánom Brondom po nociach bunker pre sklad munície. Ich snaha však bola márna. Po jeho dokončení ich niekto prezradil. Jána Brondu vyšetrovali. Podarilo sa mu ujsť. Až do oslobodenia sa ukrýval v horách.
