LUČENEC, R. SOBOTA, V. KRTÍŠ, POLTÁR. Agrorezort začína s pozemkovými úpravami. Majú viesť k novému usporiadaniu vlastníckych vzťahov k pozemkov, ich evidencii v katastroch nehnuteľností, novým nájomným vzťahom k pozemkov aj realizácii technických a ekologických opatrení spoločných a verejných zariadení. Od roku 2010 ide o prvé, štátom realizované, pozemkové úpravy.

„Rozdrobenosť vlastníctva pôdy a komplikácie v užívateľských vzťahov majú na Slovensku korene v dedičskom uhorskom práve a neskôr v kolektivizácii. Dôsledkom toho sú nevyjasnené a nevyvážené vzťahy medzi vlastníkmi a užívateľmi. Vlastníci majú problém dostať sa k užívaniu svojich pozemkov,“ vyjadrila sa Gabriela Matečná, vicepremiérka a šéfka rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) s tým, že na Slovensku je aktuálne 8,4 miliónov vlastníckych parciel, 4,4 milióna evidovaných vlastníkov pozemkov a 100,7 milióna spoluvlastníckych vzťahov. Priemerný počet spoluvlastníkov na 1 parcelu je 11,93 a jeden vlastník v priemer vlastní 22,74 parciel.
Agrorezort začína s pozemkovými úpravami takmer rok po vyhlásení súťaže. Dotknú sa 168 katastrálnych území a vyjdu na 44,6 milióna eur bez DPH. Podľa vyjadrenia Matečnej realizácie pozemkových úprav v katastroch na západnom, strednom aj východnom Slovensku odštartujú ešte v priebehu tohto roka.
„Územia, kde budú realizované projekty pozemkových úprav, museli spĺňať niekoľko kritérií, konkrétne mať hotové prípravné konanie, čo je zákonnou podmienkou, obce museli s pozemkovými úpravami súhlasiť a záujem o ne musel byť preukázaný aj zo strany vlastníkov,“ priblížil Jaroslav Puškáč, generálny riaditeľ sekcie legislatívy MPRV SR. Tiež pripomenul, že na to, aby bolo projekty možné ukončiť počas obdobia oprávneného čerpania Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020, muselo ísť o katastrálne územie s rozlohou do 2-tisíc hektárov.
„Mrzí ma dlhý čas procesu kontroly Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý bol na škodu predovšetkým občanom dotknutých území,“ zakončila Matečná.
Úrad verejného obstarávania potvrdil správnosť postupu agrorezortu v prípade verejného obstarávania na pozemkové úravy.
Katastrálne územia stredného Slovenska, v ktorých budú realizované pozemkové úpravy:
►Trebeľovce, Fiľakovské Kováče, Breznička, Biskupice, Muľka, Braväcovo, Čačín, Čerín, Dolné Príbelce, Horné Príbelce, Príboj, Psiare, Rimavské Zalužany, Teplý Vrch, Veľké Zlievce, Vlkyňa, Gemerský Milhosť, Kociha, Záhorce, Beňadovo, Bešeňová, Blatnica, Hladovka, Kňažia, Konské, Krmeš, Vlachy, Vlašky, Kysucký Lieskovec, Liptovský Ján, Podbiel, Podvysoká, Porúbka, Rabča, Radoľa, Rakša, Sklabiňa, Svrčinovec, Valaská Dubová, Záborie, Zástranie, Bartošová Lehôtka, Hronský Beňadik, Jelšavská Teplica, Klastava, Kopernica, Kynceľová, Mikolčany, Nováčany, Predajná, Železná Breznica.