MURÁŇ. Na Muránskej planine je z roka na rok živšie. Vďaka početnej kolónii sysľov pasienkových, žijúcich v lokalite Biele vody, sa tu začína dariť turizmu. Ľudia sem chodia kŕmiť roztomilé hlodavce, ktoré si jablká či piškóty berú priamo z ruky.
Zoológ a ochranár Ervín Hapl tvrdí, že podobná lokalita na Slovensku nie je. Najbližšie voľne žijúce sysle obdivujú turisti v Rakúsku a neďaleko Mladej Boleslavi.
V blízkom rekreačnom areáli dokonca pre drobné zvieratká pripravujú špeciálne balíčky.

Sysle, žijúce na Muránskej planine, majú korene na košickom letisku. Tam to pôvodne chceli deratizovať a tak hlodavce skončili na mieste, kde sú po takmer dvadsiatich rokoch veľkou atrakciou.
Tento rok vyliezli skôr
Časy, keď sa zdalo, že drobné zvieratá sa napokon na Muránskej planine neujmú, sú dávno zažehnané. Aktuálne ich po lúkach, ktoré spásajú somáriky, behajú tisíce. O pár dní k nim pribudnú ďalšie.
„V apríli prichádzajú na svet malé. Mesiac sú v zemi, pretože sú veľmi maličké, holé a slepé. V lokalite Biele vody je v porovnaní s uplynulým rokov viac sysľov. Nevieme ich presný počet, no už je to nad tisíc kusov. O chvíľu ich bude oveľa viac,“ povedal Hapl.
Tento rok vyliezli sysle zo svojich obydlí skôr, ako vlani.
„Po zime sú von od 26. februára. Vlani vyšli spod zamrznutej pôdy 11. marca. Ľudia ich môžu obdivovať približne do polovice októbra. Potom opäť zalezú,“ ozrejmil ochranár.
Opatrnosť je na mieste
Obdivovať a kŕmiť sysle prichádza na Muránsku planinu čoraz viac ľudí. Nebojácne hlodavce aj somáriky si obľúbili najmä deti. Fakt, že aj vďaka týmto zvieratám sa v