FIĽAKOVO. Sú mladí, ambiciózni a ich koníčkom je robotika. Nad stavbou a programovaním robotov trávia celé hodiny. A nielen preto, aby sa z nich tešili, ale s nimi aj súťažili na domácej aj medzinárodnej pôde. Žiaci z fiľakovského gymnázia, konkrétne tímu Larimores, dosiahli počas 7. ročníka súťaže v robotike RoboSum a tiež 5. ročníka RobotOlympu dve prvenstvá. Dominovali v kategóriách RobotOlymp a RoboSum.

„Súťaž je určená pre študentov, ktorí sa zaujímajú o robotiku a svoje schopnosti a kreativitu si chcú otestovať v početnej konkurencii z rôznych kútov našej krajiny, dokonca aj spoza hraníc,“ povedal László Kerekes, predseda Občianskeho združenia IN-NOVA, ktoré uplynulý piatok spomínanú súťaž organizovalo v spolupráci s fiľakovským gymnáziom.
„Spočiatku sme mali prihlásených rekordných 22 tímov z dvanástich slovenských a maďarských škôl. Zvolenčania a jedna skupina zo Žiliny sa však odhlásili, takže do súťažných bojov zasiahlo 20 družstiev,“ upresnil Kerekes.
Sily si zmerali dvojčlenné družstvá zo základných a stredných škôl. „Už samotný názov napovedá, že v rámci súťaže RoboSum súperia roboty ovládané študentmi v ringu, z ktorého jeden musí druhého vytlačiť rovnako ako pri klasickom sume. Čo sa týka RobotOlympu, usilovali sme sa družstvá a roboty postaviť pred rôzne výzvy. V tomto ročníku to boli prekážkový beh, hod na cieľ, ťahanie závažia, bludisko či RoboCross,“ ozrejmil predseda OZ.
Zodpovedná príprava
Značný záujem fiľakovských gymnazistov o robotiku potvrdila aj učiteľka Monika Szacsková, ktorá má pod palcom krúžok robotiky.

„Môj syn sa odmalička venuje lego skladačkám. Zaujalo ma to a zároveň motivovalo k pomoci kolegovi v krúžku, v ktorom sa aktuálne spoločne realizujeme. Žiaci sa tu stretávajú niekoľkokrát do týždňa, tesne pred súťažou aj každý deň. Roboty staviame prevažne v krúžku, keďže stavebné sety sú pomerne drahé. Jeden základný vyjde na 350 – 400 eur. Žiaci ich doma bežne nemajú,“ priblížila učiteľka s tým, že samotnému programovaniu robotov sa školáci venujú