RIMAVSKÁ SOBOTA. Vyše tisíc ľudí meralo od 18. mája cestu do Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote, aby si pozreli unikátnu výstavu replík šiat a kostýmov cisárovnej Sissi.
„Výstava s názvom Vaše veličenstvo Sissi. Šaty a kostýmy cisárovnej Sissi sa teší značnému záujmu verejnosti. Je venovaná róbam a šatám rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej, nazývanej Sissi. Potrvá do 16. júna. “ informovala Martina Oštrom Mareková, lektorka GMM a priblížila cenné exponáty.
Kráľovská klientela
„Autorkou replík je profesionálna krajčírka Mónika Czédly z Gödöllő. Navrhuje a šije svadobné šaty inšpirované 19. storočím a garderóbou spomínanej cisárovnej. Rodina Móniky Czédly sa zaoberá šatami od roku 1866, kedy jej prastarý otec Ferenc D´Elia založil v Budapešti obchod so šatami s názvom D´Elia,“ priblížila lektorka a podotkla, že k ich klientele patrila aj srbská kráľovná Natália a pravdepodobne ich navštívila aj cisárovná Alžbeta. Mónika Czédly je pokračovateľkou módneho salónu D´Elia.
Diamantové korunovačné šaty
Prvú repliku šiat cisárovnej vyhotovila Czédly na 140. výročie korunovácie Sissi za uhorskú kráľovnú (1867 – 2007).

„Boli to korunovačné šaty podľa fotografie Emila Rabendinga z roku 1866. Sissi si ich obliekla počas korunovačných slávností,“ ozrejmila Oštrom Mareková. Pripomenula, že v roku 2017 ušila repliku diamantových korunovačných šiat, ktoré mala Sissi oblečené 6. júna 1867, teda v deň svojej korunovácie.
Aj história korunovačnej róby je zaujímavá. V marci 1866, po návrate cisárskeho páru z päť týždňov trvajúcej cesty z Uhorska, vyhľadala Sissi viedenský ateliér spomínaného fotografa.
Chcela, aby ju zvečnil v maďarskom slávnostnom šľachtickom odeve, nazývanom aj diamantové šaty. Dovtedy bola cisárovná v takomto odeve motívom obrazov a litografií, avšak odfotená nebola.
Na Rabendingových fotografiách vidieť celú jej postavu. Je oblečená v bielych šatách so šnurovačkou zo zamatu. Na hlave má diadém. Sissi si zrejme nechcela dať vyhotoviť korunovačné fotografie, keďže nad srdcom jej chýba odznak Rádu hviezdneho kríža, ktorý bol podľa prísnej dvornej etikety povinnou súčasťou odevu počas výnimočných slávnostných príležitostí.
Ocenenie
Medzi zaujímavé kúsky patrí sukňa s vlečkou, ktorá je dlhá 480 centimetrov. „Zostrojenie tejto časti šiat trvalo niekoľko mesiacov. Poldruha mesiaca, osem hodín denne, trvalo vyšívanie vzorom v podobe orgovánu,“ priblížila lektorka.
Za repliku diamantových korunovačných šiat získala Czédly cenu Majstrovské remeselnícke dielo.

„Okrem korunovačných šiat môžu návštevníci vidieť repliku jazdeckých šiat, maďarského ornátu, dvorného ornátu s červenou zamatovou vlečkou, bálové šaty zdobené rubínovou garnitúrou či šaty so švajčiarskou blúzkou a bernským opaskom. Šaty sú šité ručne a zhotovené na základe originálnych fotografií alebo malieb,“ povedala PR referentka GMM.
Z Gemera do Chorvátska
Cieľom výstavy je aj popularizácia maďarských remeselníkov, pretože šaty sú zhotovené práve ich rukami. Boli vystavené na mnohých miestach v Maďarsku, Nemecku aj na Slovensku. Z Rimavskej Soboty poputujú do chorvátskej Opatije.
Táto výstava v GMM je realizovaná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.