LUČENEC. Vo štvrtok 20. júna sme si pripomenuli 100. výročie úmrtia svetového velikána maliarstva, ktorý sa svojim životom a tvorbou pripútal aj k Novohradu. Jedna z jeho najdôležitejších životných etáp, príprava na maliarske povolanie sa totiž odohrávala v Haliči. Meno Tivadar Kosztka Csontváry (5.6.1853 Sabinov – 20. 6. 1919 Budapešť) je pre mnohých neprávom neznáme. Novohradské múzeum a galéria v Lučenci vlastní obraz nazvaný Volavka.
„Csontváry patrí medzi najoriginálnejších umelcov konca 19. a začiatku 20. storočia v európskom, ale aj v svetovom rozmere. Narodil sa v tom istom roku ako Vincent van Gogh, svoju umeleckú dráhu však začal pomerne neskôr, až po svojej štyridsiatke. Je pokladaný za jedného z najvýznamnejších umelcov v histórii maďarského umenia, no v slovenskom kontexte je o to menej známy,"povedala Andrea Németh Bozó, historička umenia a kurátorka
NMG.
Csontváry si vytvoril vlastný maliarsky jazyk, kde hlavnú úlohu zohráva svetlo a

farba. Sám sa označil za „maliara slnečnej cesty“. Precestoval južnú Európu aj štáty Blízkeho východu, hľadajúc svoj „božský motív“. „Pritom maľoval obrovské plátna. Zaujímali ho javy, ktoré sú nositeľmi energie, ako vodopády, slnko, ale aj elektrika, ktorú človek skrotil a postavil do svojich služieb. Medzi jeho „veľké motívy“ patrili libanonské cédre, ktoré na jeho dielach nadobudli symbolický význam," pokračovala historička.