RIMAVSKÁ SOBOTA. Rimavskosobotský okres už roky tróni na špici nelichotivej štatistiky, týkajúcej sa miery nezamestnanosti. Rezort práce síce deklaruje jej zníženie pod 16-percentnú hranicu, no tamojší primátori hovoria o opaku. Na dávky v hmotnej núdzi je tu podľa údajov poskytnutých z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) odkázaných 10 236 ľudí, čo je výrazne viac než v susedných okresoch. Konkrétne v Lučeneckom je ich 4806, Poltárskom 1333 a Veľkokrtíšskom 2004.

Čo sa týka samotnej miery nezamestnanosti, tak v okrese Rimavská Sobota aktuálne dosahuje 15,96 percenta, Lučenec 8,55, Veľký Krtíš 6,20 a Poltár 10,37.
Paradoxom je, že napriek značnému počtu ľudí bez roboty si tu podnikatelia nedokážu nájsť vhodnú pracovnú silu.
„Stále máme na úrade práce požiadavku na obsadenie voľných pracovných pozícií. Teraz napríklad potrebujeme vodára. Ročne z úradu prijmeme približne štyroch ľudí, avšak osvedčí sa maximálne jeden. Dlhodobo nezamestnaní ľudia strácajú pracovné návyky, správajú sa nezodpovedne, napríklad jednoducho zaspia do práce a podobne,“ vyjadril sa Róbert Ádám, konateľ rimavskosobotskej spoločnosti Gemerstav.
Pavel Ulický, konateľ rimavskozalužanskej firmy Kamenárstvo Ulický sa na ľudí z úradu práce nezameriava.
„Raz máme šťastie na dobrého zamestnanca, inokedy nie,“ vyjadril sa na margo záujemcov o prácu. Potvrdil, že v jednom z ekonomicky najslabších regiónov Slovenska je nájsť kvalifikovaných a zodpovedných pracovníkov skutočne náročné.
Strata pracovných návykov
„Hlavnou príčinou toho, že aj napriek relatívne vysokému počtu evidovaných nezamestnaných tu nie je jednoduché nájsť pracovnú silu s požadovanou kvalifikáciou a pracovnými návykmi je fakt, že okresy Rimavská Sobota, Lučenec,