POLTÁR. Sestry Sihelské, známe súrodenecké folklórne trio pochádzajúce z Poltára sa po vlanajšom albume Piesne z Novohradu chce pokúsiť nahrať ďalšie CD. Na jeho zafinancovanie si vybrali pre folkloristov ešte trochu netradičný spôsob. Viac nám o tom aj o najbližších plánoch prezradila Danka Sihelská.
Vlani ste vydali svoje prvé CD. Ako sa mu darilo?
Darilo sa mu veľmi dobre. Už samotný krst v kine Apollo v Lučenci mal veľký úspech a taktiež aj na naše CD sú samé dobré ohlasy.
Ste s ním s odstupom času spokojné?
Samozrejme, vždy je čo zlepšovať a mnoho vecí by sme s týmito skúsenosťami, ktoré máme teraz, urobili inak, ale keď si CD pustíme v aute, tak nám vždy vyčarí úsmev na tvári, dodá nám energiu a cítime z tých piesní hĺbku, silu a emócie, a to je pre nás podstatné. A keďže na ňom spievajú kvalitní speváci a muzikanti, dá sa počúvať aj viackrát :)
Ak to nie je tajomstvo koľko sa z neho predalo a je ešte stále k dispozícii?

CD sme nahrali hlavne kvôli zachovaniu a šíreniu Novohradských piesní a ako metodickú pomôcku pre učiteľov hudobnej výchovy a vedúcich folklórnych súborov. Hneď po ich vydaní, sme poslali po jednom disku do každej obce Novohradu, čiže prvých cca 110 kusov sme vlastne darovali. Predalo sa približne 700 kusov, veľa sme aj rozdali, darovali, alebo venovali do tomboly. Ešte nám ich pár zostalo, väčšinou ich posielame poštou, alebo sa dajú aj zakúpiť v kamenných obchodoch. Zoznam predajní máme zverejnený na našej webovej stránke.
Vraj by ste chceli vydať už aj druhé a peniaze na jeho nahratie zháňate na folkoloristov ešte netradičnou formou?
Áno, rozhodli sme sa nahrať aj druhé CD, pretože sme objavili veľa ďalších novohradských piesní, ktoré ešte nikto nepočul. Peniaze skúšame získať netradičným spôsobom pomocou projektu "Startlab - Novohrad pokračujeme", kde nám môžu ľudia finančne prispieť a predkúpiť si naše nové CD, zakúpiť si staré, alebo len tak prispieť na dobrú vec.
Čo by malo byť obsahom nového albumu?
Obsahom nového albumu budú piesne z Novohradu z rokov 1918-1982. Sú to piesne zo Slovenských spevov od Bélu Bartóka, z archívov Slovenskej národnej knižnice v Martine, z výskumu u pána Jána Ivaniča z Lučenca a tiež obyvateliek obce Ábelová - pani Čemanová, Salajová, Čerepová a rodina Knapeková. Podarilo sa nám dostať aj k vzácnemu zdroju piesní cez pani Mariannu Bárdiovú, rodáčku z Lučenca (bývalú riaditeľku Literárno-hudobného múzea v Banskej Bystrici), k výskumu s vyše 50 piesňami z Budinej z roku 1981. Tá pani, ktorá nám ich komplet poskytla žije v súčasnosti v Brezne.
Na prvom ste mali viacero hostí? Uvažujete nad nejakými aj teraz? Už máte aj konkrétne mená, koho by ste chceli osloviť?
Áno, plánujeme znovu spolupracovať so spevákmi z nášho regiónu s Lenkou Ivanovou, Laurou Rendekovou a Mikeom Hricom, ktorí spievajú aj na našom prvom CD a chceme osloviť ešte Milijanu Palatickú, dievčenskú spevácku skupinu a vyššie spomínanú pani, ktorá nám poskytla piesne z Budinej.
Kedy by sa malo nahrávať a kedy je naplánované jeho vydanie?
V prvom rade musíme získať dostatok finančných prostriedkov z projektu Startlab a od sponzorov, aby sme mohli zaplatiť hudbu, úpravu piesní, nahrávacie štúdio a grafický dizajn CD. Potom muzikanti nacvičia piesne, budú prebiehať skúšky so spevákmi a potom sa môže nahrávať. Plánujeme ho nahrať na jeseň a vydať koncom roka, ale to sa ešte uvidí. V každom prípade budeme o tom našich fanúšikov informovať prostredníctvom našej skupiny aj stránky na facebooku.
Aké máte plány na leto? Kde vás môžu vaši priaznivci vidieť v najbližšom čase?
Cez leto budeme mať viac vystúpení. Minulý rok ich bolo až 50, tento rok sme trochu zvoľnili tempo, kvôli prípravám na CD. Priaznivci nás môžu vidieť napríklad 26.7. na Medzinárodnom folklórnom festivale v Lučenci festivale, 28.7. v Oraviciach, 11.8. na Očovskej hrude, 17. 8. v Haliči a 24.8. v Lupoči a Českom Brezove.