PRAHA. Z regionálnej pomoci, ktorú vláda SR vyčlenila vybraným subjektom pri svojom nedávnom výjazdovom zasadaní v okrese Lučenec, sa ujde aj jednej z najmenších obci v regióne - Prahe. Dedina, ktorá bola pravdepodobne založená českými bratríkmi v 15. storočí, dostane viac ako 8 000 eur na založenie Múzea husitov.
"Už vlani sme získali od vlády 10-tisíc eur na prvú časť rekonštrukcie rodinného domu, kde múzeum bude. Z príspevku sme obnovili dve miestnosti. Ďalšie dve izby prídu na rad teraz," povedal TASR starosta Erik Marčok.

Keďže vznik dedinky, nachádzajúcej sa asi sedem kilometrov od Haliče, sa spája s pobytom pohusitských, bratríckych oddielov v Novohrade, aj exponáty majú byť prevažne z tohto obdobia. "My sami máme iba kalich, ktorý pochádza z tej doby, používaný pri bohoslužbách v našom evanjelickom kostole. Ďalšie predmety by sme ale mali získať z Husitského múzea v Tábore, prípadne z ďalších múzeí v Novohrade," priblížil starosta.
Celý objekt nového múzea by chceli mať zrekonštruovaný do začiatku zimy. Otvorenie plánujú v priebehu nasledujúceho roka.
Prvá písomná zmienka o slovenskej Prahe je z roku 1451. Obec patrila haličskému hradnému panstvu. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom a dobytkárstvom. V nedávnom období obec udržiavala družobné styky s jednou s mestských častí českého hlavného mesta. Určitý čas po roku 2000 dokonca premávala zo slovenskej Prahy do tej českej aj priama autobusová linka.
V dedine so 78 obyvateľmi sú dve kultúrne pamiatky: evanjelický kostol z roku 1856 a ľudová stavba márnice z roku 1789, kde sa podľa rozprávania miestnych údajne konala aj prvá pitva v Novohrade.