Článok pokračuje pod video reklamou
LUČENEC. V Mestskom múzeu v Lučenci otvorili vo štvrtok 7. novembra výstavu nazvanú „Nežná“. Predchádzalo tomu osobné stretnutie jej vtedajších aktérov s primátorkou mesta Alexandrou Pivkovou. Následne sa všetci presunuli na vernisáž do výstavnej siene, kde sa viacerí našli aj na fotkách z prelomových novembrových dní, ktoré pred 30. rokmi odštartovali politické zmeny.
„Výstavu pri príležitosti spomienky na Nežnú revolúciu z roku 1989 v Lučenci a jej 30. výročie sme koncipovali tak, že veľkoformátové fotografie sú podkladom pre kópie fotografií a plagátov inštalovaných na nich,“ povedala Andrea Moravčíková, vedúca mestského múzea.
Do expozície sa vstupuje cez napodobeninu múra, ktorý stavali počas revolučných dní občania pred budovou OV KSS v Lučenci.
„Múr bol symbol, nástenkou odkazov verejnosti komunistickým funckionárom. Centrálne umiestnená klietka, v ktorej sa nachádzajú symboly totalitného komunistického režimu, zobrazujú svet charakterizovaný vetou – Vtedy sme žili ako v ZOO a teraz nás vypustili do džungle,“doplnila vedúca múzea. Súčasťou inštalácie vo výstavnej sieni je aj filmový dokument Lučenec a Nežná revolúcia vytvorený súčasnými študentmi. Poskytlo ho občianske združenie Náš Domov.
V priestore chodby sa nachádzajú ďalšie tri inštalácie akoby obývačiek, ktorým dominuje televízor.
„V týchto televízoroch sa premietajú tri nezávislé dokumenty, ako reakcie mladého umelca na súčasné politické dianie. Vytvoril ich Lučenčan Peter Kollár. Sú dokladom toho, že aj súčasná generácia vie povedať svoj názor," uviedla Moravčíková.
Súčasťou vernisáže bolo aj premietanie dokumentárneho filmu Ukradnutý štát od režisérky Zuzany Piussi reflektujúci súčasný stav spoločnosti. Filmové predstavenie sa konalo vďaka spolupráci s filmovým klubom Priestor.
Výstava Nežná potrvá do 6. decembra.