LUČENEC. V novembri si pripomíname už 30 rokov od Nežnej revolúcie. Tá zasiahla celé vtedajšie Československo a priniesla mu koniec komunistickej totality. Aj v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci si pripomínajú toto významné výročie tematickým predmetom mesiaca.
„Predmetom symbolicky spojeným s priebehom tejto významnej dejinnej udalosti v našom kraji a meste je teplá čiapka jednej z priamych účastníčok udalostí Nežnej revolúcie. Mala ju na sebe počas všetkých vystúpení rečníkov a protestov proti totalitnej moci komunistickej strany, ktoré v Lučenci prebiehali aj v decembri 1989,“ uviedol Štefan Chrastina, historik múzea.

Jej farba, oproti častejšie používanejšej čiernej alebo modrej je iná, bordová. Ide o čiapku z vlny, ktorú dodnes vyrábajú v Čechách. Často ju používali ľudia pracujúci v chlade, ako napríklad mäsiari, stavbári alebo kuriči. Do povedomia väčšiny ľudí Slovensku vošla pod slangovým pomenovaním “budajka“, lebo ju nosil jeden z hlavných predstaviteľov a protagonistov Nežnej revolúcie na Slovensku Ján Budaj. Lučenská budajka je dozdobená vtedajšou československou trikolórou v kombinácii farieb bielo-červeno-modrá.
„Čiapka – budajka z Lučenca je symbolom odhodlania a túžby ľudí po slobode, pre ktorú sa oplatilo odolávať mrazom vtedajšieho chladného počasia, a prenesene aj chladu režimu, ktorý chcel spoločenské zmeny zamraziť. Po 30 rokoch pripomína, že sloboda zrodená v novembrových mrazoch prináša aj zodpovednosť. Pretože sloboda bez zodpovednosti by nepriniesla nič, na čo by sme opäť mohli s vďakou spomínať.,“ zakončil historik