Až na tretíkrát získali svoju farmu, pomaly ju zveľaďujú

Ich životný príbeh je naplnený cestovaním, snáď už našli svoj pevný bod.

Úsmev im z tváre nemizne, hoci sú len na začiatku plnenia svojho sna.Úsmev im z tváre nemizne, hoci sú len na začiatku plnenia svojho sna. (Zdroj: zdroj: Jana Ambrošová)

PRIELOH.  Zavialo ich do viacerých kútov sveta než sa ocitli v Novohrade na vlastnej farme takmer pri samotnej hranici s Maďarskom. Manželia Ambrošovci si plnia svoj dávny sen. Ešte zďaleka nie sú v tom štádiu, aby si mohli povedať: „Už sme za vodou“. Napriek tomu im úsmev z tvárí nevymizol a veria v povestné svetlo na konci tunela.

Dlhá cesta naspäť sa začala

„Už ako tínedžer som mal šancu vyskúšať si farmárčenie na rodinnej farme pri Bzovíku, kde som pomáhal. Zistil som, že sa mi takáto robota páči. Odišiel som ale študovať teológiu a na dlho som sa vzdialil od farmárčenia,“ začal Štefan Ambroš rozprávanie v útulnej dreveničke slúžiacej ako predajňa ich produktov.
Z mladého farmára sa mal stať evanjelický farár a z manželky, ktorú spoznal na fare v Krupine, mala byť učiteľka hry na klavíri a angličtiny. Nemohli sa viac vzdialiť od týchto predstáv.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na stáži v USA sa začalo lámať pôvodné odhodlanie.
„Už sme boli manželia, mohol som zobrať aj ju. Ocitli sme sa v jednom zbore v Michigane, kde sme sa trochu zliberalizovali. Tam je cirkevná kultúra na inej úrovni. To mi obrazne otvorilo oči. Keď som sa vrátil, zrazu mi dosť vecí začalo vadiť,“ pokračoval Ambroš.

Pomerne rýchlo prišli deti a možnosť ísť študovať manažment do Dánska na jeden rok. Mladá rodina sa ocitla znovu akoby v inom svete. Potom sa vrátili podľa slov farmára do normálneho pracovného procesu.
„No celkom nie. Manžel išiel školiť na rok odmínovačov do Afriky, lebo sme sa zamestnali v strojárskej firme v Krupine, ktorá vyrába odmínovacie zariadenia,“ oponovala Jana Ambrošová.

Prečítajte si: Proti nespravodlivosti sa snaží bojovať doteraz Čítajte 

Prežitý rok v stane v sparťanských podmienkach presvedčil jej muža, že človek je tvor veľmi prispôsobivý a naučí sa žiť v akýchkoľvek podmienkach.
„Keď bol v Afrike, tak som popri dvoch deťoch a práci študovala na vysokej škole medzinárodné vzťahy. Ja som pre zmenu zistila, že keď človek musí, stíha veľa.

SkryťVypnúť reklamu

Následne som začala pracovať v energetike. Po manželovom návrate sme sa presťahovali do Levíc, kde som bola pri zakladaní jednej energetickej spoločnosti a následne som riadila jednu elektráreň,“ zaspomínala Ambrošová na ďalšie zmeny v ich živote. Po piatich rokoch zistila, že potrebuje zmenu, a tak sa ocitla v jednom levickom hoteli. Ale odtiaľ ju opäť zlanárili do energetiky. Ďalšie dva roky ju presvedčili, že v tomto podľa jej slov silne politikou ovplyvnenom prostredí sa už naozaj nechce pohybovať.

Filipíny silným podnetom

Manžel za ten čas stihol popri práci v strojárstve znovu odísť do Afriky. Tentokrát sa podieľal na stavbe elektrárne v Nigérii.

„Už sme chceli byť konečne spolu ako rodina, a keď dostal Števo ponuku stavať elektráreň na Filipínach, vycestovali sme všetci spolu. Každý len s kufrom osobných vecí. A zrazu nám nič nechýbalo, hoci doma sme mali veľký dom s hromadou vecí. Zistili sme, že náš pocit šťastia sa nikdy neodvíjal od počtu vlastnených vecí,“ povedala o novom poznaní farmárka. K nemu prispel aj tamojší životný štýl, ktorý napriek prítomnej chudobe pôsobil pokojne. Dôležitým zistením bolo aj to, že na trhu sa dali kúpiť kvalitné potraviny hlavne od lokálnych výrobcov.

SkryťVypnúť reklamu

Ale už pred cestou do ďalekej Ázie začali prvýkrát vážnejšie uvažovať o návrate k farmárčeniu, aby boli spolu ako rodina. Prvýkrát sa tak ocitli na usadlosti v Prielohu, ktorá bola na predaj. V tom čase bola cena pre nich privysoká, po dvoch rokoch strávených na Filipínach zistili, že pôvodná cena už je na polovici. Chceli predať kvôli tomu dom, ktorí vlastnili, ale majitelia usadlosti nechceli čakať. A tak ani po druhýkrát sa ešte k farmárčeniu nedostali.

Na Prieloh cez Prahu

„Už na Filipínach som začala pracovať pre jednu českú firmu, a tak som prijala ich ponuku pracovať v jej centrále, a tak sme sa ocitli na tri roky v Prahe. Števo sa ešte potúlal na pár projektoch v Indonézii, v Číne. Uvažovali sme, či neskončíme na Novom Zélande nakoniec,“ prezradila Ambrošová. Tieto úvahy už vznikli z toho, že dokonca ani v Čechách či na Orave nevedeli nájsť svoj „stred vesmíru“. Vždycky ich to ale ťahalo hlavne do kraja, kde vyrastali.
„Získali sme aspoň pole pri Dačovom Lome, kde sme vysadili levanduľu. Kúpili sme tam aj ďalšie pozemky. Zistili sme, že aj táto usadlosť je stále na predaj a už dokonca za štvrtinovú cenu,“ to rozhodlo podľa slov svetobežníčky, že im je tento kus zeme súdený. Deti im za ten čas vyrástli a pomaly sa osamostatňujú.

„Syn študuje v Prahe aj tam chce nejaký čas ostať, ale keď sem príde, pomáha nám. Tak isto dcéra, momentálne žijúca v Dánsku, kde si robí medzinárodnú maturitu. Dosahuje tam dobré výsledky, tak uvidíme, kde ešte skončí,“ s hrdosťou v hlase prezradila mama, ktorá vymenila všetky svoje medzinárodne skúsenosti za prácu na farme, kde má hlavne na starosti výrobu syrov a jogurtov.

„Na začiatok sme mali asi dvesto husí. Potom pribudli kačky, morky. Pred rokom sme kúpili prvú kravu, už ich máme viac, ale ešte by sa nám zišli nejaké. Skúšali sme mať aj včely, ale to sme už neskôr nestíhali. Starostlivosť o ne prevzala moja sestra,“ pripomenula začiatky farmárka. Inšpiráciu na výrobu syrov našli v Prahe, kde chodili na farmárske trhy.

Prečítajte si: Ocitla sa na medovníkovej ceste Čítajte 

„Štvalo ma to, že tam predávali hlavne zrejúce holandské syry. Veď to musíme dokázať aj my. Pustili sme sa teda aj týmto smerom. Nestíhame chodiť s našimi výrobkami za ľuďmi, tak sme im umožnili prísť sem priamo k nám, kde si nielen čo--to nakúpia, ale mnohí si tu len sadnú a aspoň na chvíľu vypnú,“ vrátil sa do rozprávania Ambroš.

Budúcnosť na dohľad

V začiatkoch farmárčenia im pomohla finančná rezerva, ktorú mali, ale tá sa minula, a tak im už zostáva sa len poriadne obracať a dúfať, že si k ich výrobkom ľudia cestu nájdu. Prvou lastovičkou je dodávanie výrobkov do predajne v Leviciach. Podobná spolupráca sa im črtá aj v Lučenci.
„Stále to však bude viac než zárobková činnosť životný štýl. Už teraz k nám cez víkendy chodia rodiny s deťmi a tešia sa z našich zvieratiek, ktorých je tu neúrekom. Chceme časom rozvinúť na farme agroturizmus s ubytovaním, a tak ľuďom unaveným z civilizácie dopriať iný druh relaxu,“ načrtla plány do budúcna Ambrošová.

Napriek tomu, že stále len hľadajú so svojimi mliečnymi výrobkami a hydinou ideálnu cestu za zákazníkmi, myslia už aj na iných.

„Ideme založiť občianske združenie, kam bude možné prispievať napríklad na podporu sociálne slabších rodín. Im by sme následne dávali naše produkty, chceli by sme viac pôsobiť v oblasti charity,“ zakončila Ambrošová. Prostredníctvom jednej panej sa im už podarilo takto začať pomáhať. Vo zviditeľnení im môže pomôcť aj ocenenie regionálny produkt Novohrad, ktoré v novembri získali.

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 101
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 263
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 621
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 779
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 067
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 162
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 683
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 636
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 759
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 130
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 504
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 879
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  5. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

HKM Rimavská Sobota.

Ročník ukončili na poslednom mieste.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


HC Lučenec

Skončil sa siedmy ročník.


Ilustračná fotografia.

V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 162
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 683
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 636
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 759
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 130
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 504
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 879
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  5. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu