LUČENEC. Vyhrnuli si rukávy a začali sa pasovať s vysokou burinou aj pichľavými kríkmi, ktoré úplne pohltili staré náhrobné kamene v jednom z dvoch židovských cintorínov v Lučenci.
Pietne miesto medzi domami na Mocsáryho ulici je vďaka dobrovoľníkom opäť viditeľné. Náhrobné kamene, niektoré aj vyše dve storočia staré, sú súčasťou histórie centra Novohradu. Väčšina potomkov nebožtíkov neprežila hrôzy vojny.
Cintorín bol preskúmaný v rámci projektu
Zaujímavosťou je fakt, že aj tento cintorín je súčasťou mapovania, vďaka ktorému majú byť židovské cintoríny v Európe lepšie chránené.
Podľa informácií, ktoré nezisková organizácia Európska iniciatíva za záchranu židovských cintorínov (European Jewish Cemeteries Initiative — ESJF) zverejnila ešte začiatkom tohto roka, pomocou dronov zmapuje 1500 ohrozených cintorínov na Slovensku, Ukrajine, v Litve, Moldavsku a Grécku. Európska únia podporí projekt sumou 800-tisíc eur.
Spomínaná iniciatíva ESJF, na ktorú sú použité aj drony, je reakciou na rastúce prejavy antisemitizmu v niektorých krajinách.
Brigády z viditeľným výsledkom
O mapovaní spomínaného cintorína v Lučenci svedčí informačná plachta, pripevnená na jeho plote. Kým sa nezjavila, tunajší dobrovoľníci o tomto projekte netušili. Zhodne tvrdia, že najlepšími ochrancami takýchto cintorínov zostávajú naďalej ľudia žijúci v lokalitách, kde sa židovské pietne miesta nachádzajú.
„Prvotná myšlienka, aby sa zo starého židovského cintorína stalo opäť dôstojné miesto, pochádza od lučeneckého poslanca a aktivistu Ivana Siláčiho,“ ozrejmila Miroslava Lacová z neziskovej organizácie Alternatíva – Centrum nezávislého života v Lučenci s tým, že prvá brigáda sa uskutočnila v októbri. Ruku k dielu priložili aj dvaja klienti Domova sociálnych služieb v Slatinke.
„Jednou z foriem terapie je aj ergoterapia, teda pracovná. Zoli a Jarko sú skutočne šikovní a tešili sa, že mohli pomôcť,“ podotkla Lacová.
Pred prvou brigádou to v cintoríne skutočne nevyzeralo vábivo.
„Bol tu taký hustý a vysoký porast, že náhrobné kamene nebolo vidieť. Časť je už vyčistená, no čaká nás ešte hodný kus práce. Pridali sa k nám aj ďalší dobrovoľníci – redaktor Radovan Vojenčák aj aktivista Krasimír Damjanov. Budem rada, ak nás postupne bude viac. Máme už aj sponzorov, ktorí nám darovali rukavice a iné pomôcky. Veľmi si ceníme ich pomoc,“ povedala Lacová.
Naposledy sa dobrovoľníci na cintoríne stretli uplynulú stredu. Na jar chcú v prácach pokračovať. Veria, že starý židovský cintorín bude miestom úcty a nie terčom vandalov.