LUČENEC. Rozpočet na roky 2020 až 2022 schvaľovalo posledné tohtoročné Mestské zastupiteľstvo v Lučenci vo štvrtok 13. decembra. Poslanci sa zišli, aby okrem iných bodov rokovania rozhodli, či podporia plán samosprávy na smerovanie mesta v najbližšom období. V rozpočte boli schválené aj veľké investície, o ktorých sa hovorí už niekoľko rokov.
„Programový rozpočet mesta Lučenec na rok 2020 je navrhnutý ako vyrovnaný, t.j. rozdiel medzi príjmami a výdavkami (vrátane príjmových a výdavkových finančných operácií) je 0 eur. Celkové príjmy na rok 2020 sú v rozpočte premietnuté vo výške 32 540 900 eur.
V porovnaní so schváleným rozpočtom príjmov roku 2019 sú v návrhu na rok 2020 príjmy vyššie o 827 665 € (3 percentá) z dôvodu plánovaného zvýšenia dane z nehnuteľností a poplatku za komunálne odpady,“ píše sa v návrhu predloženého rozpočtu na schválenie mestským zastupiteľstvom.
Prioritou budú cesty
V oblasti výdavkov vychádza rozpočet z návrhu štátneho rozpočtu, prognóz zverejnených Ministerstvom financií SR a z vývoja očakávanej skutočnosti roku 2019. „Mesto sa bude v roku 2020 prioritne zameriavať na opravy a údržbu miestnych komunikácií, chodníkov, čistotu a poriadok verejných priestranstiev v meste a skvalitňovanie služieb pre obyvateľstvo v oblasti bývania a bezpečnosti v meste,“ uvádza sa v predkladanom dokumente. V ňom sú aj vypočítané výdavky na financovanie plánovaných investičných akcií mesta.
Plaváreň i cyklotrasa
Najväčšou sa má stať výstavba mestskej plavárne vďaka sume 2 290 000 eur. Ďalšou významnou investíciou bude vybudovanie zariadenia sociálnych služieb za 1 925 624 eur. Taktiež by malo dôjsť v budúcom roku k realizácii cyklotrasy Lučenec – Halič – Vidiná v sume 1 376 785 eur.
„Schválenie návrhu rozpočtu je dôležité z dôvodu, že môžeme čerpať, ale aj poskytovať rôzne dotácie. Základné východiská rozpočtu sú z toho, čo sa nám podarilo zrealizovať, aj pokračovanie veľkých investícií z roku 2019,“ povedala pred schvaľovaním primátorka Alexandra Pivková. Z najväčších investícií aktuálneho roka spomenula kúpu bytového domu z 37 nájomnými bytmi na Fándlyho ulici či rekonštrukciu niektorých ulíc, rozšírenie kamerového systému vybudovanie viacerých polopodzemných kontajnerových stanovíšť či rekonštrukčné práce vo viacerých školách. Tieto aktivity boli financované zo zdrojov mesta, úveru, ale aj zo strany štátu formou nenávratných dotácií či z eurofondov.
Dlh mesta klesá
„Stále sme v pozícii zdravého a ekonomicky silného mesta. Očakávaný dlh mesta ku koncu roka je 18 percent z celkového objemu príjmov z končiaceho sa roka. V pred-chádzajúcom roku to bolo 21 percent. Znižovanie sa nám darí napriek tomu, že sme išli aj do veľkých investícií,“ uviedla primátorka.
Hlasovanie o rozpočte prebehlo hladko, za návrh rozpočtu hlasovalo 15 poslancov zo 16 prítomných.