UTEKÁČ. V bývalej administratívnej budove kedysi vychýrenej sklárne v Utekáči je po rokoch opäť živo. Vďaka občianskemu združeniu kRaj tu ožíva staré remeslo.
Projekt Voštinári, ktorý zastrešuje sociálnu dielňu, má už na konte prvé výrobky. V jednom z najchudobnejších regiónov Slovenska budú mať ľudia prácu vďaka včelám.
Časť projektu aj v Lučenci
„Sociálna dielňa ukáže spôsob, ako môžu včely a včelárstvo prinášať nové pracovné príležitosti pre rôzne zraniteľné skupiny, konkrétne dlhodobo nezamestnaných v regióne s vysokou nezamestnanosťou,“ vyjadril sa včelár a riaditeľ projektu David Turčáni s tým, že v Utekáči začína v týchto dňoch fungovať sociálny podnik na spracovávanie včelieho vosku a výrobu produktov z neho. Časť projektu sa bude realizovať aj v Lučenci.

„Prvoradé boli priestory, kde výrobu rozbehneme, avšak tie, ktoré sme si vyhliadli, už voľné neboli. Zamerali sme sa najmä na Utekáč, Kokavu nad Rimavicou a Zlatno, teda časť okresu Poltár, v ktorom je minimálne pracovných príležitostí,“ priblížil Turčáni. Podotkol, že v ústrety im chcela vyjsť aj banskobystrická župa, avšak tá nemala v spomínaných obciach priestory. Združeniu ponúkla Lučenec.
„Preto aj tu rozbehneme časť projektu, do ktorého zapojíme ľudí s miernym
mentálnym a fyzickým hendikepom z Domova sociálnych služieb v Slatinke. V minulosti už boli súčasťou nášho pilotného projektu a spolupracovalo sa s nimi veľmi dobre. Vyrábali pekné veci a sú skutočne šikovní,“ ozrejmil včelár.
Zakotvili v Utekáči
Napokon padla dohoda s utekáčskou samosprávou a chátrajúca budova má nové využitie.
„Práce bolo dosť, keďže nanovo bolo treba napojiť elektrinu, plyn aj vodu. Ešte nás čaká výmena okien. Tiež výrobné priestory musia spĺňať hygienické požiadavky. Technológiu na výrobu medzistienok pre včelárov aj sviečok máme nakúpenú. Takže už kúrime, svietime a čo je najdôležitejšie, môžeme pracovať,“ teší sa Turčáni.
Radosť z novej práce
Radosť z novej práce majú aj 42-ročná Oľga Kretová z Vlkova a o rok mladšia Denisa Nosáľová z Utekáča. Absolvovali kurz a od februára budú mať v ruke pracovnú zmluvu.
Podľa vyjadrenia riaditeľa projektu sa hrubá mzda bude zatiaľ pohybovať od 650 eur, pričom sa ráta aj s indivi-duálnymi odmenami, ktoré by mali pracovníkov motivovať.
„Zhruba dva mesiace som bez práce. Predtým som pracovala v hydinárskej farme v Slanej Lehote. Na školenie v rámci projektu Voštinári som išla len ako sprievod svojej netere. Napokon som získala prácu. Veľmi sa teším, pretože ma baví. Mám z nej dobrý pocit,“ povedala Oľga Kretová.

Radosť z nového uplatnenia neskrýva ani Denisa Nosáľová. Bez práce je už zhruba desať rokov a vie, že uchytiť sa v regióne s vysokou nezamestnanosťou je takmer nemožné. Okrem toho pracuje v mieste svojho bydliska.
V regióne sú šikovní ľudia
Voštinárske školenie absolvovalo 20 ľudí. „Podľa toho ako pracovali, sme vybrali prvé štyri uchádzačky. Dve z nich budú od februára pracovať na plný úväzok, pričom ďalej budeme hľadať možnosti na rozširovanie technológie a tým aj zamestnanosti. Chceli by sme využiť aj pomoc Úradu práce sociálnych vecí a rodiny,“ zdôraznil Turčáni s tým, že po školeniach je už vytvorená databáza ľudí, ktorí vedia vosk spracúvať.
„Na školení síce neboli včelári, ale ľudia, ktorí prišli, sú skutočne manuálne zruční. Majú už skúsenosti s výrobou rôznych produktov, napríklad mydiel či vencov,“ dodal.

Podľa slov Turčániho sú v Novohrade a jeho okolí včelári, ktorí už o výrobu medzistienok prejavili záujem. Hlásia sa aj ďalší z rôznych kútov Slovenska.
„V tomto prípade budeme využívať kuriérsku službu, keďže včelár nám dodá vosk a my mu podľa požiadaviek pošleme hotové medzistienky. Čo sa týka predaja sviečok, zatiaľ sme sa orientovali na trhy. Určite však chceme zriadiť internetový e-shop a tiež plánujeme osloviť rôzne firmy v rámci zabezpečenia stabilného odbytu. Môžu sa predávať napríklad na benzínkach či v kvetinárstvach, firmám poslúžia ako darčekové predmety pre klientov. Postupne by sme výrobu chceli rozšíriť napríklad aj o balzamy.“