RIMAVSKÁ SOBOTA. Na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote bude počas februára inštalovaná výstava Príbehy 20. storočia, prezentujúca osudy ľudí, ktorí prežili totalitné režimy. Uskutočnenie výstavy a zároveň odpustenie príslušných poplatkov za záber verejného priestranstva odsúhlasili mestskí poslanci na svojom januárovom zasadnutí.
Ako informoval poslanec Roman Vaľo, v tejto záležitosti ich klub Odvážme sa zrýchliť kontaktovala skupina občanov, ktorí chceli túto výstavu v meste zorganizovať. "Sme presvedčení o jej dôležitosti v meste, pre naše deti, priateľov a rodiny. O to viac, že len nedávno sme si pripomenuli 75. výročie Slovenského národného povstania aj 30. výročie Nežnej revolúcie," tlmočil vyjadrenie skupiny občanov Vaľo.
Uvedená výstava bola v Rimavskej Sobote aj pred dvoma rokmi, poslanci však neodsúhlasili jej inštaláciu na Hlavnom námestí a združenie Post Bellum, ktoré je jej organizátorom, ju nakoniec sprístupnilo na nádvorí Gemersko-malohontského múzea.
Ako v súvislosti s aktuálnym hlasovaním poslancov uviedla na Facebooku Sandra Polovková z Post Bellum, ich združenie bolo tentoraz vo veci výstavy oslovené občanmi mesta. "Na základe skúseností so stále aktuálnym vedením mesta inštalovanie výstavy v Rimavskej Sobote nie je našou iniciatívou. Ďakujeme za hlasy poslancom. Sme radi, že sa minimálne klíma v mestskom zastupiteľstve výrazne posunula vpred," napísala Polovková.
K výstave sa dodatočne vyjadril aj primátor Jozef Šimko, ktorý pre pracovnú cestu nebol prítomný priamo pri hlasovaní, ale dostavil sa na záver zasadnutia. Podotkol, že nemá nič proti výstave, ale chce si ešte naštudovať príslušné materiály.
"Ak tam bude, na tej výstave, že Československo oslobodila americká armáda a nie slávna Červená armáda, tá výstava tam nebude, lebo to je klamstvo. Ak tam bude, že hitlerovské Nemecko ožobračovalo a zabíjalo našich Židov a Rómov, súhlasím, lebo je to tak," zdôraznil primátor.