Štvrtok, 27. február, 2020 | Meniny má Alexander

Primátorka Modrého Kameňa: Mesto nemá na platby dopravcovi, malé dediny už tobôž nie

Mnohí cestujúci v kraji dnes na autobusy čakali márne.

Primátorka Modrého Kameňa Mária Bednárová potvrdila, že mesto nemá v rozpočte vyhradenú položku na platby dopravcovi. Takú situáciu, aká je aktuálne vo verejnej autobusovej doprave v kraji, ešte nezažila.Primátorka Modrého Kameňa Mária Bednárová potvrdila, že mesto nemá v rozpočte vyhradenú položku na platby dopravcovi. Takú situáciu, aká je aktuálne vo verejnej autobusovej doprave v kraji, ešte nezažila.(Zdroj: Marcela Ballová)

MODRÝ KAMEŇ. Vyše 120 autobusových spojov, ktorých prevádzku zabezpečuje Slovenská autobusová doprava (SAD) Zvolen od soboty 25. januára nepremáva. Môžu za to takmer dva roky ťahajúci sa spor župy s dopravcami v Banskobystrickom kraji (BBSK), konkrétne SAD Zvolen a Lučenec, za ktorým stoja takzvané Kotlebove dodatky.

Na základe nich mali spomínané spoločnosti zabezpečovať v kraji dopravu ďalších päť rokov a umožňovali im účtovať župe určité mesačné zálohové platby. Vedenie kraja tieto dodatky spochybnilo a obrátilo sa na súd. Aktuálne je pojednávanie odročené.

Článok pokračuje pod video reklamou

Fungovanie verejnej autobusovej dopravy v kraji bolo už po 31. decembri 2018 nejasné. Predstavitelia SAD-iek a kraja síce potvrdili že jediné, na čom sa zhodnú je to, že sa nezhodnú, no cestujúci napätie medzi uplynulý rok napokon nepocítili.

Premiér tvrdí, že vedenie župy je neschopné

V utorok 21. januára sa situácia zo strany zvolenskej SAD výrazne zdramatizovala. Rokovania nepriniesli požadovaný efekt, premiér Peter Pellegrini sa vyjadril, že za tento nelichotivý stav môže župan Ján Lunter a jeho neschopnosť. Vyzval ho, aby sa krízovým stavom intenzívne zaoberal a nie jemu telefonoval a vypisoval listy. Na margo štyridsaťpercentného podielu štátu v SAD Zvolen prízvukoval, že je to len minoritný podiel a akciovka je tak sprivatizovaná, že štát jej rozhodnutie nevie zvrátiť.

Predseda predstavenstva SAD Zvolena Adrián Polóny sa vyjadril, že výnimku budú tvoriť len linky premávajúce na základe takzvaných osobitných zmlúv, ktoré má spoločnosť uzavreté s niektorými samosprávami alebo firmami.

Podľa SAD Zvolen zverejnených informácií ide konkrétne o tri linky v Banskej Štiavnici, dve v Brezne, päť v Detve, tri v Hriňovej, dve v Krupine a tri v Novej Bani. Nájdete ich TU.

Autobusy absentujú aj v južných okresoch kraja

Na niektoré autobusové spoje budú aktuálne zbytočne čakať aj cestujúci v okresoch Rimavská Sobota, Poltár, Lučenec a Veľký Krtíš. V nich SAD Zvolen prevádzkuje 21 liniek.

Z týchto okresov je mimoriadne nepríjemnou situáciou postihnutý najmä Veľký Krtíš, v ktorom prepravu cestujúcich zabezpečuje SAD Zvolen až na 14 linkách.

V okrese Rimavská Sobota momentálne nejazdí autobusový spoj 601471: Banská Bystrica – Podbrezová – Brezno – Tisovec – Hnúšťa/Revúca, ktorý nadväzuje aj na okres Poltár. Tu je momentálne mimo prevádzky aj linka 604454: Zvolen – Detva – Hriňová – Kokava nad Rimavicou – Hnúšťa. Mimoriadne nepríjemná situácia s nepremávajúcimi autobusmi sa okresu Lučenec dotkne na linkách 604451: Detva, PPS – Detva – Kriváň – Kotmanová – Lučenec, 610403: Modrý Kameň – Veľký Krtíš – Závada – Lučenec, 610404: Modrý Kameň – Veľký Krtíš – Dolná Strehová - Lučenec a 610405: Modrý Kameň – Veľký Krtíš – Bušince – Lučenec.

Pri okrese Lučenec spomínané autobusové linky 610403, 610404 a 610405 nadväzujú na linky vo Veľkokrtíšskom okrese, kde aktuálne nemôžu cestujúci rátať ani so spojmi 610401: Modrý Kameň – Veľký Krtíš – Horné Strháre – Veľký Lom, 610402: Modrý Kameň – Veľký Krtíš - Horný Tisovník - Banská Bystrica, 610406: Modrý Kameň – Veľký Krtíš – Bušince – Vrbovka, 610407: Modrý Kameň – Veľký Krtíš – Želovce – Kováčovce, 610408: Modrý Kameň – Veľký Krtíš – Obeckov – Horné Plachtince, 610409: Modrý Kameň – Veľký Krtíš – Slovenská Ďarmoty – Šahy, 610410: Modrý Kameň – Veľký Krtíš – Slovenské Ďarmoty – Čebovce – Vinica, 610411: Modrý Kameň – Veľký Krtíš – Čebovce – Opatovská Nová Ves – Šahy, 610412: Modrý Kameň – Veľký Krtíš – Vinica – Šahy, 610413: Veľký Krtíš – Modrý Kameň/Krupina – Zvolen – Banská Bystrica, 610414: Čelovce – Hrušov – Vinica – Šahy.

Malé mestá a dediny na dopravu nemajú peniaze

„Naše mesto si nemôže dovoliť dofinancovať autobusové spoje tak, ako napríklad Brezno. V mestskom rozpočte na to nemáme vyhradenú položku a podľa mňa ani vo Veľkom Krtíši s takouto situáciou nerátali. Je veľmi smutné, že spor župy s dopravcami si napokon odnesú bežní ľudia,“ povedala Mária Bednárová, primátorka Modrého Kameňa a pokračovala:

„Od nás ľudia do práce väčšinou cestujú na autách, no samozrejme, že tu žijú aj ľudia, ktorí sú na autobusy odkázaní. Teraz môžu akurát niekoho poprosiť, aby ich zaviezol napríklad k lekárovi alebo si zavolať taxík.“

Tiež ju mrzia ľudia z okolitých dedín, ktorí sa autobusu aktuálne nedočkajú.

„Malé dediny majú skutočne chudobné rozpočty. Napríklad zo Suchého Brezova k nám dochádzajú žiaci do školy a určite by si tiež takáto malá obec nemohla dovoliť dofinancovať verejnú autobusovú dopravu, aj keď je na ňu odkázaná," ozrejmila Bednárová. Verí, že situáciu sa podarí v dohľadnom čase vyriešiť k spokojnosti ľudí, žijúcich v kraji.

„Toto je skutočne absurdný stav. Mňa nezaujímajú hádky medzi SAD-kou a župou. Chcem cestovať do práce autobusom, ako doteraz. Nemám vodičský preukaz, ani auto. Zrejme budem musieť prosiť otca, aby ma odviezol. Rodičia žijú v neďalekej dedine,“ povedala znechutene Jarmila z Veľkého Krtíša. Rovnaký názor má aj jej kamarátka Katarína. „Nemôžu nás držať ako rukojemníkov. Čo nás, mladých, ale čo tí dôchodcovia po dedinách, ktorí sú na autobusy odkázaní? Dosť, čo je tých spojov málo, ešte aj toto. Akoby sme cestovali v čase, ale smerom dozadu, nie vpred.“

Pomáha vlakový dopravca

Podľa aktuálnych informácií kritickú situáciu v zabezpečovaní verejnej autobusovej dopravy v BBSK pomáha riešiť Železničná spoločnosť Slovensko.

Počas víkendu je posilnená kapacita vlakových súprav na trati Banská Bystrica – Zvolen. V prípade pretrvávania krízového stavu posilní kapacity vlakových spojov na najvyťaženejších trasách v kraji, konkrétne: Zvolen – Detva – Lučenec – Fiľakovo, Banská Bystrica – Zvolen a Banská Bystrica Brezno.

Župa oslovuje menších dopravcov

„Župa hľadá všetky zákonné cesty ako krízovú situáciu vyriešiť. Oslovuje zástupcov združenia miest a obcí a koordinuje s nimi ďalší postup. Výsledkom by malo byť zabezpečenie najžiadanejších spojení, ktoré BBSK obciam následne preplatí. Tiež oslovuje menších dopravcov v kraji, zisťuje ich kapacity a záujem riešiť vzniknutú situáciu. Kto má záujem pomôcť, môže nás kontaktovať e-mailom na: autobusy@bbsk.sk. V prevádzke je infolinka. Od soboty 25. januára, od 7.00 do 19.00 hod., poskytuje ľuďom informácie ohľadom verejnej dopravy. Telefónne čísla sú: +421 940 624 563, +421 910 847 025, +48 43 25 600. Vedenie župy naďalej kontaktuje dopravcu a snaží sa vyriešiť situáciu v medziach zákona, obracia sa na rezort hospodárstva ako na takmer 40 – percentného akcionára SAD Zvolen aj na premiéra Petra Pellegriniho, aby sa namiesto zodpovednosti postavili za dodržiavanie zákonov,“ informovala Lenka Štepáneková, hovorkyňa BBSK.

Podľa SAD Zvolen jej mala župa vlani platiť za výkony autobusovej dopravy vo verejnom záujme zhruba 1,9 milióna eur mesačne, no v skutočnosti jej vraj platila len necelých 1,3 milióna eur mesačne. Župan tieto tvrdenia vyvracia.

Táto situácia nás mrzí a ľuďom sa ospravedlňujeme za nepríjemnosti. Dopravca však jedná svojvoľne, hrubo porušuje zákon aj podmienky vydaných licencií a schválených cestovných poriadkov. Jeho správanie pripomína vydieranie Len za január mu Banskobystrický samosprávny kraj poslal na účet takmer štyri milióny eur. Ak napriek tomu tvrdí, že neplatíme a nechceme sa dohodnúť, klame. Rokovania nezlyhali na nás, ale na praktikách dopravcu, ktorý neprišiel rokovať, ale diktovať podmienky v rozpore so zákonom, vedomý si svojho monopolného postavenia,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

V piatok 24. januára prebiehalo aj mimoriadne rokovanie bezpečnostnej rady kraja. Jej členovia však o vyhlásení mimoriadnej situácie nerozhodli.

„Nie sú splnené podmienky na vyhlásenie mimoriadnej situácie, čo sa týka vyhlásenia núdzového stavu, ten má oprávnenie vyhlasovať len vláda,“ povedal po zasadaní predseda bezpečnostnej rady a zároveň prednosta Okresného úradu v Banskej Bystrici Július Ernek.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie stvorené pre šťastné detstvo
 2. Môže ťa štúdium baviť?
 3. Zvažujete štúdium? A prečo nie v Prahe?
 4. Trnavská univerzita je kvalitou v popredí
 5. Limitovaná ponuka Mercedes-Benz s najmodernejšími technológiami
 6. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy
 7. Angličtina nielen pre maturantov
 8. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 9. Začať investovať v mobile môžete konečne aj na Slovensku
 10. Denník SME s odznakom Nie v našej krajine
 1. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy
 2. Limitovaná ponuka Mercedes-Benz s najmodernejšími technológiami
 3. Môže ťa štúdium baviť?
 4. Kaufland v Ľuboticiach otvára prvú predajňu so zelenou strechou
 5. Bude ďalší Učiteľ Slovenska práve z vášho mesta alebo obce?
 6. Bývanie stvorené pre šťastné detstvo
 7. Angličtina nielen pre maturantov
 8. Do VIVO! Bratislava zavítala doba kamenná
 9. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 10. Postarajte sa o to, aby s vaším autom neodišiel nikto iný
 1. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 16 982
 2. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii 14 176
 3. Slovensko potrebuje dezinFicovať 8 764
 4. Ktorá farba je tá tvoja? 8 024
 5. Denník SME s odznakom Nie v našej krajine 7 602
 6. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 6 720
 7. Viete aké je študentské mesto na Slovensku? 6 636
 8. Mexiko, Maldivy či Maurícius. Kam ísť za TOP exotikou v zime? 4 759
 9. Angličtina nielen pre maturantov 4 442
 10. Začať investovať v mobile môžete konečne aj na Slovensku 4 426

Téma: Doprava v Banskobystrickom kraji

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Pytliaci zastrelili gravidnú jelenicu, boli prichytení priamo pri čine

Troch mužov prichytil predseda poľovného združenia.

Ulovenú jelenicu pytliaci naložili do osobného auta.

Zbierali súťažné skúsenosti

Mladí džudisti Junioru Lučenec zápasili.

Džudo klub Junior.

Opitý hazardér otočil auto na strechu

Obvinenie si vypočul až po vytriezvení.

Opitý hazardér to otočil na strechu.

Husaník by mal posilniť Lučenec

Znovu hodlá hájiť farby rodného mesta. Má predpoklady na to, aby zvýšil údernosť novohradskej ofenzívy.

Patrik Husaník.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nočná dráma v Trenčíne. Plačúce dieťa ratovali susedia, policajti, hasiči, záchranka aj sociálka

Krátko po polnoci zavolala mestskú políciu obyvateľka ulice M. Bela v Trenčíne, že v susednom byte už dlhšiu dobu plače malé, asi polročné dieťa a jeho rodičia zrejme nie sú doma.

Rodina z Veličnej skončila v nemocnici pre podozrenie z koronavírusu

Oravci lyžovali v Taliansku neďaleko miesta, kde koronavírus potvrdili.

V Trenčíne bola hospitalizovaná pacientka s podozrením na koronavírus

V súvislosti so šírením nebezpečného vírusu po Európe vo štvrtok zasadne Bezpečnostná rada štátu.

V Rooseveltovej nemocnici hospitalizovali ženu s podozrením na koronavírus

Na infekčné oddelenie hospitalizovali mladú ženu, ktorá pricestovala z Talianska.

Už ste čítali?

Voľby 2020