Štvrtok, 27. február, 2020 | Meniny má Alexander

VÍKENDOVÝ SERIÁL: Húževnatý farár našiel vzácne fresky pomocou nožíka

Veľký objav v kostole v Turíčkach sa udial vďaka kňazovi, ktorý si spomenul na reči o niekdajšej výmaľbe a začal vrchnú vakovku oškrabávať nožíkom.

Fresky na južnej strane presbytéria.Fresky na južnej strane presbytéria.(Zdroj: zdroj: Samuel Bako)

LUČENEC   V spolupráci s Mišom Šestákom, vydavateľom viacerých titulov zameraných na našu regionálnu históriu, sme sa dohodli, že našim čitateľom aj tento rok umožníme nazrieť do ďalšieho Zborníka zo stretnutia priateľov regionálnej histórie, ktorý vyšiel koncom minulého roka. Môžete ho ešte dostať v lučeneckých kníhkupectvách ako bezplatnú súčasť knihy Lučenec v plameňoch strachu a hrôzy.

Súčasťou zborníka sú aj súťažné práce študentov stredných škôl, ktoré vznikli aj vďaka podpore ich učiteľov Sone Vargovej zo Súkromné gymnázia v Lučenci a Ivana Hraška s Gymnázia BST v Lučenci. Ako druhú vyberáme ukážku z práce Samuela Baka – Stredoveké pamiatky v Turíčkách.

Článok pokračuje pod video reklamou

Upadajú do zabudnutia

Turíčky sú malá stredoveká obec v Novohrade, v okrese Poltár, kataster Cinobaňa. V obci sa nachádzajú vzácne klenoty vo forme stredovekého kostolíka, fresiek a zvonice. Tieto stredoveké pamiatky sú v dnešnej dobe málo navštevované a upadajú do zabudnutia. Turíčky ležia v Slovenskom rudohorí v doline ľavostranného prítoku Cinobanského potoka, v hlbokej doline medzi vrchmi. Majú dostatok pôdy, ale zlej kvality, a preto sa obyvatelia zaoberali výrobou kolies a vozov, ktoré vyvážali na Dolnú zem, odkiaľ potom privážali obilie. Patrili Divínskemu a čiastočne Šalgovskému hradnému panstvu. Poľnohospodársky ráz obce sa nezmenil ani po roku 1918. Obec bola v roku 1973 pripojená k Cinobani.

Kostol je umiestnený v strednej časti dediny na miernej terénnej vyvýšenine. Spolu s drevenou zvonicou, farskou budovou a priľahlým sadom vytvára kostolný areál izolovanú oázu pokoja. Kostolný areál je obkolesený komunikáciami: na južnej strane hradskou, na severnej strane iba komunikáciou miestneho významu.

Maľby zmizli na stáročia

Turíčky majú svoj chrám stavaný v tzv. prechodnom románskom slohu zo začiatku 12. storočia. Jeho svätyňa je charakteristická starodáv-nym úzkym oblôčkom na východnej strane bývalého katolíckeho farského kostola. V poslednej štvrtine 14. storočia, pravdepodobne v 80. rokoch 14. storočia, bol interiér svätyne a pravdepodobne aj lode vymaľovaný rozsiahlou výzdobou nástennými maľbami, ktoré realizovala dielňa majstra ochtinského presbytéria. Celý chrám mal dĺžku 11 m.

Súvisiaci článok VÍKENDOVÝ SERIÁL: Zo zabudnutej histórie mýtňanských lazov Čítajte 

Pôvodne bol vymaľovaný celý, nielen vnútri, ale aj zvonku. Na fresky sa prišlo pri obnove kostola v roku 1886 pri zošúchaní maľovky. Fresky boli celé stáročia ukryté pod silným náterom vápna. Evanjelickí veriaci považovali tieto fresky za starobylé katolícke, do evanjelického chrámu nehodiace sa. Na južnej strane svätyne je v stene malý výklenok pre monštranciu (monštrancia je zlatá alebo pozlátená nádoba z ušľachtilého kovu na verejné vystavenie oltárnej sviatosti).

V roku 1622 bol turíčsky kostol renovovaný, o čom svedčí i v chrámovom múre do skaly vytesaný a zaznačený rok. Vtedy bol údajne na južnej strane svätyne vylámaný oblok, čím boli porušené fresky. Je možné, že vtedy bol kostol vybielený vápnom na viac ako 260 rokov. Asi v polovici 17. storočia obec spolu s kostolom spustošili Turci. Obyvatelia ušli, ale okolo roku 1678 sa postupne vrátili a kostol obnovili spolu s farárom Samuelom Mikovínyim.

Následne kostol prešiel mnohými opravami a aj stavebnými úpravami, až kým v roku 1928 nebola zbúraná chrámová loď starého kostola. Pamiatkový úrad chrániaci fresky nedovolil úplné zbúranie chrámu, takže časť z neho – svätyňa – sa zachovala dodnes. Vedľa nej stojí na mieste bývalej chrámovej lode, ako aj mimo nej, veľký evanjelický kostol s vežou, ktorý bol dostavaný v roku 1929.

Drevená zvonica

Niekedy pred rokom 1691 postavili drevenú zvonicu. Kanonická vizitácia, ktorá sa konala o tri roky skôr, v roku 1688, uvádza, že vedľa kostola je drevená zvonica s jedným zvonom, mal to byť starý zvon z roku 1371, ktorý v 18. storočí pukol, a preto musel byť preliaty v roku 1737 (Jánom Krištofom Bienstockom z Banskej Bystrice).

Drevená zvonica je štvorcovej dispozície s otvorenou trámovou konštrukciou a dvojitou strechou. Medzi strechami sú zvukové arkády. V roku 1702 bol ku starobylému zvonu z roku 1371 zakúpený druhý menší. V septembri 1899 pukol menší zvon. Na nový, o 25 kg ťažší (vážil 270 kg), doplatila cirkev 267 zlatých.
Zvon, preliaty v roku 1899, bol zrekvirovaný 1. decembra 1916 na vojnové ciele, za náhradu 1 052 korún. Nový zvon cirkev zadovážila od fy. Oktáv Winter v Broumove za 9 283 korún, vážil 354 kg.

V roku 2016 dostala po mnohých desaťročiach drevená zvonica šindľovú strechu. Okrem strechy na národnej kultúrnej pamiatke obnovili aj nosné konštrukcie, drevené časti ošetrili proti napadnutiu hubami a drevokazným hmyzom. Cinobaňa na jej obnovu získala päťtisíc eur z programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom, z vlastného rozpočtu zaplatila šesťtisíc eur.
V roku 1886 došlo v chráme k veľkolepému objavu. Keď začali vynášať z kostola zem (bol totiž prinízky), zbadali, že tá zem bola neskoršie nanosená vo výške 4 šúchy (pozn. autora: 1 šúch = 1 stopa = 31,6 cm), čo znamenalo, že kedysi bol chrám hlboký, chodilo sa doň dolu schodmi a býval veľmi tmavý, takže i vo dne musel byť osvetľovaný.

Znovuobjavenie fresiek

Ale väčším objavom bolo odkrytie starobylých fresiek v svätyni chrámu. Prišlo sa na to náhodou. Keď vynášali farárkinu lavicu (oproti kazateľni, pri stene), odpadol kus vakovky, pod ktorou sa objavili tri gotické písmená, ktoré najprv zavakovali a zabielili.

Ale farár Bancík si spomenul na ústne podanie, že kostol bol kedysi celý vymaľovaný. Chytil sa záslužnej, avšak mnoho trpezlivosti vyžadujúcej roboty.
Začal nožíkom zoškrabovať vrchnú vakovku, najprv na severnej strane svätyne, ale tam nič nenašiel. Na tejto strane sú dnes starobylé úzke dvere raného gotického slohu, ktoré boli zamurované až do stavby nového chrámu. Napravo od týchto dvier je v stene malá skrýša, v nej našli v roku 1886 zamurovanú listinu.

Táto bola však tak spráchnivená, že sa pri prvom dotyku rozpadla bez toho, aby sa dozvedeli, čo bolo na nej napísané. Podobná skrýša je i na južnej strane svätyne, pravdepodobne slúžila niekedy ako schránka pre oltárnu sviatosť. Avšak nedal sa znechutiť. Začal na strane za oltárom.

Aká bola jeho radosť, keď sa mu objavila pod vápnom namaľovaná ruka, konečne celá postava. Potom ešte niekoľko iných postáv – i na južnej strane. Bancík oznámil svoj objav hlavnému slúžnemu Jurajovi Pongráczovi, ten zase ministerstvu kultúry. Maľby boli v roku 1887 a neskôr reštaurované budapeštianskym profesorom a reštaurátorom Istvánom Grohom.

Nástenné maľby v interiéri sa zachovali v dvoch vzájomne nesúvisiacich vrstvách. Staršia výmaľba je realizovaná charakteristickou technikou gemerských maliarskych dielní. Druhá vrstva malieb, ktoré môžeme označiť za neskororenesančné alebo skôr ako ranobarokové, je realizovaná do vápenného náteru čiernou farbou.

Text Samuela Baka upravil:
 Radovan Vojenčá

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie stvorené pre šťastné detstvo
 2. Môže ťa štúdium baviť?
 3. Zvažujete štúdium? A prečo nie v Prahe?
 4. Trnavská univerzita je kvalitou v popredí
 5. Limitovaná ponuka Mercedes-Benz s najmodernejšími technológiami
 6. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy
 7. Angličtina nielen pre maturantov
 8. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 9. Začať investovať v mobile môžete konečne aj na Slovensku
 10. Nestarnú, ale dozrievajú
 1. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy
 2. Limitovaná ponuka Mercedes-Benz s najmodernejšími technológiami
 3. Môže ťa štúdium baviť?
 4. Kaufland v Ľuboticiach otvára prvú predajňu so zelenou strechou
 5. Bude ďalší Učiteľ Slovenska práve z vášho mesta alebo obce?
 6. Bývanie stvorené pre šťastné detstvo
 7. Angličtina nielen pre maturantov
 8. Do VIVO! Bratislava zavítala doba kamenná
 9. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 10. Postarajte sa o to, aby s vaším autom neodišiel nikto iný
 1. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 17 145
 2. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii 14 188
 3. Slovensko potrebuje dezinFicovať 8 765
 4. Ktorá farba je tá tvoja? 7 939
 5. Denník SME s odznakom Nie v našej krajine 7 617
 6. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 6 670
 7. Viete aké je študentské mesto na Slovensku? 6 650
 8. Mexiko, Maldivy či Maurícius. Kam ísť za TOP exotikou v zime? 4 719
 9. Angličtina nielen pre maturantov 4 464
 10. Začať investovať v mobile môžete konečne aj na Slovensku 4 436

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Pytliaci zastrelili gravidnú jelenicu, boli prichytení priamo pri čine

Troch mužov prichytil predseda poľovného združenia.

Ulovenú jelenicu pytliaci naložili do osobného auta.

Zbierali súťažné skúsenosti

Mladí džudisti Junioru Lučenec zápasili.

Džudo klub Junior.

Opitý hazardér otočil auto na strechu

Obvinenie si vypočul až po vytriezvení.

Opitý hazardér to otočil na strechu.

Husaník by mal posilniť Lučenec

Znovu hodlá hájiť farby rodného mesta. Má predpoklady na to, aby zvýšil údernosť novohradskej ofenzívy.

Patrik Husaník.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nočná dráma v Trenčíne. Plačúce dieťa ratovali susedia, policajti, hasiči, záchranka aj sociálka

Krátko po polnoci zavolala mestskú políciu obyvateľka ulice M. Bela v Trenčíne, že v susednom byte už dlhšiu dobu plače malé, asi polročné dieťa a jeho rodičia zrejme nie sú doma.

Rodina z Veličnej skončila v nemocnici pre podozrenie z koronavírusu

Oravci lyžovali v Taliansku neďaleko miesta, kde koronavírus potvrdili.

V Trenčíne bola hospitalizovaná pacientka s podozrením na koronavírus

V súvislosti so šírením nebezpečného vírusu po Európe vo štvrtok zasadne Bezpečnostná rada štátu.

V Rooseveltovej nemocnici hospitalizovali ženu s podozrením na koronavírus

Na infekčné oddelenie hospitalizovali mladú ženu, ktorá pricestovala z Talianska.

Už ste čítali?

Voľby 2020