Štvrtok, 28. máj, 2020 | Meniny má ViliamKrížovkyKrížovky

VÍKENDOVÝ SERIÁL: Húževnatý farár našiel vzácne fresky pomocou nožíka

Veľký objav v kostole v Turíčkach sa udial vďaka kňazovi, ktorý si spomenul na reči o niekdajšej výmaľbe a začal vrchnú vakovku oškrabávať nožíkom.

Fresky na južnej strane presbytéria.Fresky na južnej strane presbytéria. (Zdroj: zdroj: Samuel Bako)

LUČENEC   V spolupráci s Mišom Šestákom, vydavateľom viacerých titulov zameraných na našu regionálnu históriu, sme sa dohodli, že našim čitateľom aj tento rok umožníme nazrieť do ďalšieho Zborníka zo stretnutia priateľov regionálnej histórie, ktorý vyšiel koncom minulého roka. Môžete ho ešte dostať v lučeneckých kníhkupectvách ako bezplatnú súčasť knihy Lučenec v plameňoch strachu a hrôzy.

Súčasťou zborníka sú aj súťažné práce študentov stredných škôl, ktoré vznikli aj vďaka podpore ich učiteľov Sone Vargovej zo Súkromné gymnázia v Lučenci a Ivana Hraška s Gymnázia BST v Lučenci. Ako druhú vyberáme ukážku z práce Samuela Baka – Stredoveké pamiatky v Turíčkách.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Upadajú do zabudnutia

Turíčky sú malá stredoveká obec v Novohrade, v okrese Poltár, kataster Cinobaňa. V obci sa nachádzajú vzácne klenoty vo forme stredovekého kostolíka, fresiek a zvonice. Tieto stredoveké pamiatky sú v dnešnej dobe málo navštevované a upadajú do zabudnutia. Turíčky ležia v Slovenskom rudohorí v doline ľavostranného prítoku Cinobanského potoka, v hlbokej doline medzi vrchmi. Majú dostatok pôdy, ale zlej kvality, a preto sa obyvatelia zaoberali výrobou kolies a vozov, ktoré vyvážali na Dolnú zem, odkiaľ potom privážali obilie. Patrili Divínskemu a čiastočne Šalgovskému hradnému panstvu. Poľnohospodársky ráz obce sa nezmenil ani po roku 1918. Obec bola v roku 1973 pripojená k Cinobani.

Kostol je umiestnený v strednej časti dediny na miernej terénnej vyvýšenine. Spolu s drevenou zvonicou, farskou budovou a priľahlým sadom vytvára kostolný areál izolovanú oázu pokoja. Kostolný areál je obkolesený komunikáciami: na južnej strane hradskou, na severnej strane iba komunikáciou miestneho významu.

Skryť Vypnúť reklamu

Maľby zmizli na stáročia

Turíčky majú svoj chrám stavaný v tzv. prechodnom románskom slohu zo začiatku 12. storočia. Jeho svätyňa je charakteristická starodáv-nym úzkym oblôčkom na východnej strane bývalého katolíckeho farského kostola. V poslednej štvrtine 14. storočia, pravdepodobne v 80. rokoch 14. storočia, bol interiér svätyne a pravdepodobne aj lode vymaľovaný rozsiahlou výzdobou nástennými maľbami, ktoré realizovala dielňa majstra ochtinského presbytéria. Celý chrám mal dĺžku 11 m.

Súvisiaci článok VÍKENDOVÝ SERIÁL: Zo zabudnutej histórie mýtňanských lazov Čítajte 

Pôvodne bol vymaľovaný celý, nielen vnútri, ale aj zvonku. Na fresky sa prišlo pri obnove kostola v roku 1886 pri zošúchaní maľovky. Fresky boli celé stáročia ukryté pod silným náterom vápna. Evanjelickí veriaci považovali tieto fresky za starobylé katolícke, do evanjelického chrámu nehodiace sa. Na južnej strane svätyne je v stene malý výklenok pre monštranciu (monštrancia je zlatá alebo pozlátená nádoba z ušľachtilého kovu na verejné vystavenie oltárnej sviatosti).

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 1622 bol turíčsky kostol renovovaný, o čom svedčí i v chrámovom múre do skaly vytesaný a zaznačený rok. Vtedy bol údajne na južnej strane svätyne vylámaný oblok, čím boli porušené fresky. Je možné, že vtedy bol kostol vybielený vápnom na viac ako 260 rokov. Asi v polovici 17. storočia obec spolu s kostolom spustošili Turci. Obyvatelia ušli, ale okolo roku 1678 sa postupne vrátili a kostol obnovili spolu s farárom Samuelom Mikovínyim.

Následne kostol prešiel mnohými opravami a aj stavebnými úpravami, až kým v roku 1928 nebola zbúraná chrámová loď starého kostola. Pamiatkový úrad chrániaci fresky nedovolil úplné zbúranie chrámu, takže časť z neho – svätyňa – sa zachovala dodnes. Vedľa nej stojí na mieste bývalej chrámovej lode, ako aj mimo nej, veľký evanjelický kostol s vežou, ktorý bol dostavaný v roku 1929.

Drevená zvonica

Niekedy pred rokom 1691 postavili drevenú zvonicu. Kanonická vizitácia, ktorá sa konala o tri roky skôr, v roku 1688, uvádza, že vedľa kostola je drevená zvonica s jedným zvonom, mal to byť starý zvon z roku 1371, ktorý v 18. storočí pukol, a preto musel byť preliaty v roku 1737 (Jánom Krištofom Bienstockom z Banskej Bystrice).

Drevená zvonica je štvorcovej dispozície s otvorenou trámovou konštrukciou a dvojitou strechou. Medzi strechami sú zvukové arkády. V roku 1702 bol ku starobylému zvonu z roku 1371 zakúpený druhý menší. V septembri 1899 pukol menší zvon. Na nový, o 25 kg ťažší (vážil 270 kg), doplatila cirkev 267 zlatých.
Zvon, preliaty v roku 1899, bol zrekvirovaný 1. decembra 1916 na vojnové ciele, za náhradu 1 052 korún. Nový zvon cirkev zadovážila od fy. Oktáv Winter v Broumove za 9 283 korún, vážil 354 kg.

V roku 2016 dostala po mnohých desaťročiach drevená zvonica šindľovú strechu. Okrem strechy na národnej kultúrnej pamiatke obnovili aj nosné konštrukcie, drevené časti ošetrili proti napadnutiu hubami a drevokazným hmyzom. Cinobaňa na jej obnovu získala päťtisíc eur z programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom, z vlastného rozpočtu zaplatila šesťtisíc eur.
V roku 1886 došlo v chráme k veľkolepému objavu. Keď začali vynášať z kostola zem (bol totiž prinízky), zbadali, že tá zem bola neskoršie nanosená vo výške 4 šúchy (pozn. autora: 1 šúch = 1 stopa = 31,6 cm), čo znamenalo, že kedysi bol chrám hlboký, chodilo sa doň dolu schodmi a býval veľmi tmavý, takže i vo dne musel byť osvetľovaný.

Znovuobjavenie fresiek

Ale väčším objavom bolo odkrytie starobylých fresiek v svätyni chrámu. Prišlo sa na to náhodou. Keď vynášali farárkinu lavicu (oproti kazateľni, pri stene), odpadol kus vakovky, pod ktorou sa objavili tri gotické písmená, ktoré najprv zavakovali a zabielili.

Ale farár Bancík si spomenul na ústne podanie, že kostol bol kedysi celý vymaľovaný. Chytil sa záslužnej, avšak mnoho trpezlivosti vyžadujúcej roboty.
Začal nožíkom zoškrabovať vrchnú vakovku, najprv na severnej strane svätyne, ale tam nič nenašiel. Na tejto strane sú dnes starobylé úzke dvere raného gotického slohu, ktoré boli zamurované až do stavby nového chrámu. Napravo od týchto dvier je v stene malá skrýša, v nej našli v roku 1886 zamurovanú listinu.

Táto bola však tak spráchnivená, že sa pri prvom dotyku rozpadla bez toho, aby sa dozvedeli, čo bolo na nej napísané. Podobná skrýša je i na južnej strane svätyne, pravdepodobne slúžila niekedy ako schránka pre oltárnu sviatosť. Avšak nedal sa znechutiť. Začal na strane za oltárom.

Aká bola jeho radosť, keď sa mu objavila pod vápnom namaľovaná ruka, konečne celá postava. Potom ešte niekoľko iných postáv – i na južnej strane. Bancík oznámil svoj objav hlavnému slúžnemu Jurajovi Pongráczovi, ten zase ministerstvu kultúry. Maľby boli v roku 1887 a neskôr reštaurované budapeštianskym profesorom a reštaurátorom Istvánom Grohom.

Nástenné maľby v interiéri sa zachovali v dvoch vzájomne nesúvisiacich vrstvách. Staršia výmaľba je realizovaná charakteristickou technikou gemerských maliarskych dielní. Druhá vrstva malieb, ktoré môžeme označiť za neskororenesančné alebo skôr ako ranobarokové, je realizovaná do vápenného náteru čiernou farbou.

Text Samuela Baka upravil:
 Radovan Vojenčá

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyberte si tú správnu dezinfekciu šetrnú k pokožke
 2. Sunar s ešte lepšou receptúrou a v novom šate
 3. Benzín alebo akumulátor? Mýty a fakty
 4. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 5. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 6. Need an insight into the topic of investment and trust funds?
 7. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 8. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 9. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 10. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 1. 5 užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 2. Ako vyberať AKU techniku?
 3. Sunar s ešte lepšou receptúrou a v novom šate
 4. Night Vision: Jak dobre vidí vaša autokamera v noci?
 5. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 6. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 7. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 8. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 9. Minerálna vlna má vysokú pevnosť aj vo väčších hrúbkach
 10. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 1. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 18 755
 2. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 14 313
 3. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 12 655
 4. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 11 109
 5. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 10 373
 6. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 10 271
 7. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 9 888
 8. Ako vytriediť Mekáč doma? 9 783
 9. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 9 681
 10. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 9 626
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Pohádal sa v autobuse s priateľkou, vytrhol päť sedačiek

Mladého muža z Gemera môže stáť vystrájanie slobodu.

Novohradčania tento rok musia oželieť Lučenské hodovanie

Koronakríza stopla väčšinu obľúbených podujatí.

Vlani sa na Lučenskom hodnovaní zišli stovky ľudí z mesta aj okolitých regiónov.

Mamkina bábovka či zemiakové fašírky. Tak varíme dnes

Korona nás naučila siahnuť aj po receptoch z rodinnej špajze. Sú lacné, rýchlo ich pripravíte a chutia celej rodiny. Poďte sa inšpirovať.

Rimavskosobotský parlament opäť schválil rozpočet, primátor zváži, či ho podpíše

Primátor Jozef Šimko: Spamätajte sa, lebo o rok vás ľudia stadeto lopatami vyženú!

Primátor Rimavkej Soboty Jozef Šimko.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Minister školstva bol skontrolovať žilinské školy. Priznal, že škôlky neprijmú všetkých

Do Základnej školy v Závodí nastúpi v pondelok 242 žiakov.

Sobáš s rúškami majú za sebou. Tešia sa na druhý

Mladý pár dodržal dátum vygravírovaný na obrúčkach. Druhý sobáš aj so svadobčanmi si užijú v septembri.

Nezvestná sa po 19 rokoch údajne ozvala svojej matke

Silvia Záhradníková mala 16, keď v roku 2001 odišla bez dokladov z domu.

Opravu panelky pri Trenčíne opäť posunuli

Objavili sa nové problémy s pozemkami. Cesta je roky v havarijnom stave.

Už ste čítali?