Utorok, 31. marec, 2020 | Meniny má Benjamín

VÍKENDOVÝ SERIÁL: Čisté duše na zámku

V minulom storočí mal Haličský zámok nečakaných obyvateľov.

V súčastnosti je z haličského zámku hotel, ale mal aj obyvateľov, ktorí tam nechodili dobrovoľne.V súčastnosti je z haličského zámku hotel, ale mal aj obyvateľov, ktorí tam nechodili dobrovoľne. (Zdroj: Projekt Čarovné Slovensko)
Článok pokračuje pod video reklamou

LUČENEC.  V spolupráci s Mišom Šestákom, vydavateľom viacerých titulov zameraných na našu regionálnu históriu, sme sa dohodli, že našim čitateľom aj tento rok umožníme nazrieť do ďalšieho Zborníka zo stretnutia priateľov regionálnej histórie, ktorý vyšiel koncom minulého roka. Môžete ho ešte dostať v lučeneckých kníhkupectvách ako bezplatnú súčasť knihy Lučenec v plameňoch strachu a hrôzy. Súčasťou zborníka sú aj súťažné práce stredoškolákov, ktoré vznikli aj vďaka podpore ich učiteľov Sone Vargovej zo Súkromné gymnázia v Lučenci a Ivana Hraška s Gymnázia BST v Lučenci. Dnes prinášame ukážku z práce Dominiky Egyudovej – Ústav sociálnej starostlivosti pre mládež na Haličskom zámku.

Zámok mali aj roľníci

Prvé písomné zmienky o Haličskom panstve a samotnom zámku pochádzajú už z 13. storočia. Poslednými majiteľmi boli Forgáčovci.
Po nástupe komunistického režimu v Československu v roku 1948 bol Haličský zámok používaný na aktivity Jednotného roľníckeho družstva. Prestavba, trvajúca od roku 1952 až po rok 1964, výrazne narušila pôvodnú štruktúru stavby.
V roku 2005 prešiel do rúk súkromného vlastníka a v dnešnej dobe slúži ako zámocký hotel.

Prišli tam „čisté duše“

Ústav sociálnej starostlivosti bol na Haličskom zámku otvorený 1. októbra 1965 po tom, čo bola budova zrekonštruovaná Pamiatkostavom Žilina. Zverenci boli premiestnení z Ústavu sociálnej starostlivosti v Makove (okres Čadca) s kapacitou 28 detí. Do konca roku 1965 sa ich stav zvýšil na 120, z toho bolo 70 dievčat a 50 chlapcov.

Súvisiaci článok VÍKENDOVÝ SERIÁL: Húževnatý farár našiel vzácne fresky pomocou nožíka Čítajte 

Postupne sa stav obyvateľov ústavu zvýšil až na 160, ale vo februári 1968 boli dievčatá premiestnené do Belušských Slatín. V priebehu nasledujúcich rokov sa stav naplnil na plánovanú kapacitu 200 chovancov vo veku od 12 do 25 rokov.
Začiatkom roku 1966 boli vytvorené dve výchovné skupiny, jedna tvorená chlapcami, druhá dievčatami. Budova mala k dispozícii dve spoločenské miestnosti pre imbecilných zverencov (dnes tento pojem zodpovedá medzinárodnej klasifikácii chorôb – čo je stredný stupeň zaostalosti a ťažká duševná zaostalosť), a ďalšie dve pre idio-imbecilných a idiotických zverencov (starší názov pre osoby s hlbokou duševnou zaostalosťou), kde mohli realizovať svoju záujmovú činnosť.

Spočiatku sa zverenci venovali skôr záujmovým činnostiam, medzi ktoré patril tanec, spev, nácvik divadelných scén, ale aj tvorenie pletených výrobkov, rôznych výšiviek a výrobkov z dreva, ktoré si verejnosť mohla prezrieť na rôznych výstavách. Zároveň sa mnohí zdokonaľovali v telocviku a pripravovali sa na súťaže v ľahkej atletike či gymnastike.

Počas prvých rokov fungovania ústavu existovalo niekoľko záujmových krúžkov, medzi nimi aj hudobný, kde sa zverenci učili nielen spievať, ale aj hrať na rôzne hudobné nástroje. Rovnako populárnym bol aj dramatický krúžok, v ktorom často nacvičovali scény z populárnych kníh s príslušnými kostýmami. Takéto vystúpenia potom predvádzali na rôznych kultúrnych podujatiach pri príležitosti Slovenského národného povstania, MDŽ alebo osláv Dňa matiek.
Okrem umeleckej všestrannosti ich vychovávatelia učili poriadku a čistote, etike a správnemu správaniu v spoločnosti. Chovanci často chodili na rôzne exkurzie po Slovensku, aby sa hravou formou oboznámili s pamiatkami a históriou.

Dokázali si zarobiť

Medzi rokmi 1980 a 1981 sa výchovný systém upravil a začal sa venovať viacerým kategóriám.

Prvú zložku predstavovala pracovná výchova, tvoriaca až 50 % činnosti zverencov.

Súvisiaci článok VÍKENDOVÝ SERIÁL: Zo zabudnutej histórie mýtňanských lazov Čítajte 


Starali sa predovšetkým o údržbu vo vnútri ústavu a v jeho blízkom okolí, pomoc na oddeleniach a v pomocnom hospodárstve, práce v kvetinovej či zeleninovej záhrade alebo pomocné práce pri výstavbe školy v Lučenci a v Okresnom stavebnom podniku v Lučenci (konkrétne oprava vodoinštalácie a kanalizácie Zámku). V priebehu daného školského roku sa chovancom podarilo vytvoriť hodnotu 173 346 Kčs, ktoré mali následne slúžiť práve obyvateľom ústavu ako vreckové pre zapojených jednotlivcov či ako finančné zdroje na rôzne aktivity pre obyvateľov ústavu.

Druhou zložkou bolo rozvíjanie poznania a reči, a treťou telesná výchova. Zverenci ústavu sa každoročne zapájali do rôznych súťaží v rámci stredoslovenského kraja. Treťou a štvrtou časťou výchovy boli turistická a kultúrno-spoločen-ská činnosť.
Piatu zložku výchovy tvorila záujmová činnosť, t. j. krúžky. Medzi najobľúbenejšie patrili tanečný, spevácky, hudobný a krúžok šikovných rúk.

Ležiaci chovanci a chodiaci chovanci s diagnózou imbecilita boli sústrední v izbách na poschodí, kde bolo zároveň ubytovaných aj niekoľko rádových sestier a spoločne ubytovaných pracujúcich chovancov. Spoločné kúpeľne sa nachádzali na chodbách na každom pos-chodí. Na dolnom podlaží okolo bývalého nádvoria (teraz uzatvorenej kaviarne) boli ubytovaní všetci chodiaci a samostatní, ktorí mali každý deň výučbu. Okolo nádvoria bola situovaná aj kuchyňa s jedálňou a kaplnka pre rádové sestry.

Jedným z najaktívnejšie využívaných priestorov na účely výchovy bola známa Župná sieň, najväčšia a podľa mnohých najkrajšia miestnosť zámku.

Presunutie ústavu

Novú budovu pre ústav zakúpilo ministerstvo sociálnych vecí. Išlo o bývalý šesťposchodový internát učňovského strediska Okresného stavebného podniku v Lučenci. S budovaním nového areálu pomáhali i samotní chovanci a 1. októbra 1993, presne 28 rokov po nasťahovaní sa na štátny zámok, sa mohli presťahovať do nových priestorov.
Text Dominiky Egyudovej redakčne upravil: Radovan Vojenčák

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 2. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 3. Upracte si v právnych záležitostiach, advokáti poradia zadarmo
 4. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 6. Bude dobre!
 7. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 8. "Škoda riskovať!"
 9. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 10. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta
 1. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 3. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 4. Bude dobre!
 5. V pôrodnici v Šaci sa rodí stále viac detí
 6. Chic, fully-equipped offices in prime Bratislava locations
 7. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 8. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 9. Ako na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?
 10. Ako postupovať pri dani z príjmu z prenájmu nehnuteľností?
 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 26 867
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 23 328
 3. "Škoda riskovať!" 16 421
 4. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 13 600
 5. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 11 465
 6. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 11 428
 7. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 10 329
 8. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 936
 9. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 9 298
 10. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta 8 157

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Rimavská Sobota vlani vyťažila vo svojich lesoch 2292 kubíkov dreva

Určitú časť lesov chcú poslanci aspoň neoficiálne nazvať lesom určeným na rekreačné účely.

Ilustračné foto.
Hraničný priechod Šiatorská Bukovinka - Somosköújfalu je od dnes otvorený.
Nové prípady oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Predseda MVK Poltár: Máme za sebou úspešnú sezónu

Poltárske kadetky patrili medzi tri najlepšie kolektívy na strednom Slovensko. S určitosťou nevedno, ako by sa umiestnili, keby sa súťaž dohrala.

Družstvo kadetiek MVK Poltár.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pacient s koronavírusom zomrel po prepustení z bojnickej nemocnice

Pľúcne oddelenie bojnickej nemocnice je v karanténe.

Opatrovateľky žiadajú o pomoc premiéra

V mene opatrovateliek, ktoré sa nevedia vystriedať v Rakúsku, poslala majiteľka sprostredkovateľskej agentúry list premiérovi.

Už ste čítali?