Utorok, 31. marec, 2020 | Meniny má Benjamín

VÍKENDOVÝ SERIÁL: Osada Chladná Studňa akoby časom vyschla

Vyše 200 obyvateľov odišlo postupne za "lepším životom".

Z kedysi čulého života nezostalo už takmer nič, len spomienky a minimum ošúchaných fotiek.Z kedysi čulého života nezostalo už takmer nič, len spomienky a minimum ošúchaných fotiek. (Zdroj: Zborník zo stretnutia priateľov regionálnej histórie)
Článok pokračuje pod video reklamou

LUČENEC. V spolupráci s Mišom Šestákom, vydavateľom viacerých titulov zameraných na našu regionálnu históriu, sme sa dohodli, že našim čitateľom aj tento rok umožníme nazrieť do ďalšieho Zborníka zo stretnutia priateľov regionálnej histórie, ktorý vyšiel koncom minulého roka. Môžete ho ešte dostať v lučeneckých kníhkupectvách ako bezplatnú súčasť knihy Lučenec v plameňoch strachu a hrôzy. Súčasťou zborníka sú aj súťažné práce stredoškolákov, ktoré vznikli aj vďaka podpore ich učiteľov Sone Vargovej zo Súkromné gymnázia v Lučenci a Ivana Hraška s Gymnázia BST v Lučenci. Dnes prinášame ukážku z práce dvoch študentov Gymnázia Boženy Slančíkoej Timravy v Lučenci, Jána Kantoráka a Ivana Čičmanca – Osada Chladná studňa.

História sa začala písať v 16. storočí

Prvá písomná zmienka o Chladnej Studni je z roku 1553, keď ju Juraj Madach, konajúc kanonickú vizitáciu dnešného Málinca, označil ako obec Hideg Kút (Chladná Studňa). V daňovom súpise tureckého sečianskeho sandžaku z rokov 1562 – 1563 sa nenachádzala, pravdepodobne zničená vojnou nebola schopná platiť Turkom dane, preto ju ani neviedli vo svojej evidencii. V 18. storočí bola Chladná Studňa fíliou Brezničky, ako to dokazujú matriky breznickej farnosti z roku 1776 a ďalších rokov. Matriky viedli záznamy krstov nie ako z osady, ale samostatnej obce, a to Hideg falva. Po založení novej fary v Kokave nad Rimavicou v roku 1803 patrila k fare v Kokave, od roku 1807 k fare v Šoltýske.

Obyvateľstvo sa pomaly rozvíjalo v poľnohospodárstve a žilo pokojný život izolovane od okolitého sveta. V roku 1920 mala Chladná Studňa 31 domov a 207 obyvateľov. V roku 1958 táto osada mala sotva 100 obyvateľov. Chladná Studňa bola obývaná približne do roku 1970. Dnes už neexistuje, stojí tam len jeden dom upravený na chatu, jedna schátraná drevenica a jediný obývaný dom na bývalej samote Pálenica pod dedinou. Okrem toho sú tam už iba zvyšky kamenných základov bývalých dreveníc.

Súvisiaci článok VÍKENDOVÝ SERIÁL: Úlomky z dejín Šiatoroša a Bukovinky Čítajte 

Hlavnou príčinou zániku Chladnej Studne bolo pôsobenie hospodársko-spoločenských činiteľov v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch 20. storočia, celková premena roľníckeho spôsobu života na odľahlom a ťažko prístupnom mieste a následné sťahovanie celých rodín do dolín. V tom období sa takéto zmeny diali na celom Slovensku.

Život na Chladnej Studni

Domy boli postavené v jednom rade, tzv. radová zástavba dediny. Väčšina domov mala podobu malých zrubových stavieb. Na uskladnenie zemiakov slúžili pivnice, tie však boli iba v niektorých domoch, napr. u Mlynárov, u Knechtov, u Tyralov.
Ostatní ich uskladňovali v komorách alebo v jamách za dedinou. Za niektorými záhradami boli vykopané veľké hlboké jamy, zakryté doskami a slamou. Seno a slama sa uskladňovali v humne pri dome, v kope za domom alebo v kolešni mimo dediny. Takú mali Knechtovci na Pálenici a Slovákovci na Poľane. Bola to veľká hospodárska budova, v ktorej bol ovčín, chliev pre statok, humná na seno aj vozy, všetko potrebné, aby nemuseli úrodu zvážať po zlých cestách a svahoch do dediny.

Kolešne boli typické len pre hospodárenie okolo Kokavy a Klenovca a vznikali na pôvodnom lesnom území odlesňovaním a klčovaním. Na kolešni, vzdialenej od dediny, striedavo prebývali členovia rodiny, ktorí sa starali o dobytok a strážili budovy. Celá rodina tam žila len počas sezónnych prác, pri kosení a sušení sena.
Pitná voda pochádzala z troch studní. Neboli hlboké, prameň vyvieral na povrch, voda v nich bola studená a čistá, a pravdepodobne aj preto mala osada názov Chladná Studňa. Prvá studňa bola na južnom konci oproti domu Jurigovcov. Popod ňu viedla cesta od Ďubákova napojená na dedinskú cestu a ďalej viedla von z osady na Hradištské a Krňanské vrchy. Táto prvá studňa mala prístrešok a voda z nej vytekala do válova a z neho do jarku.

Druhá studňa sa nachádzala v druhej tretine osady oproti Vantrubovcom, tiež mala prístrešok, ale bez válova. V tom istom smere nadol pod dedinou bola tretia studňa bez prístrešku, volali ju Mlynárova studnička. Odtok zo všetkých studní smeroval cez Ipeľskú dolinu až do Ipľa. Z válova pil dobytok, púšťal sa tam v lete aj v zime. Prepad vody zo studní sa odrážal aj na zavlažovaní lúk naproti dediny.
Obyvatelia Chladnej Studne boli katolíckeho vierovyznania. Osada nemala kostol, len kríže a zvonicu, ktorá dodnes existuje. Do kostola sa chodilo na Šoltýsku, občas na Ďubákovo.

Osada mala vlastný cintorín, na ktorom sa aj dnes nachádzajú dva kríže. Hlavný kríž je drevený, asi 2,8 m vysoký, z nápisu na ňom sa dozvedáme, že ho v roku 1926 zhotovil a postavil Štefan Kantorák. Cintorín postupne zanikol, ale niektoré hroby sú dodnes udržiavané. Kríže na hroboch boli väčšinou drevené, v päťdesiatych rokoch sa začali nahrádzať betónovými.

Ani krčma, ani obchod

Na Chladnej Studni nebol obchod ani krčma. Potraviny a priemyselný tovar sa kupovali v Ipeľskom Potoku, Ďubákove a Kokave nad Rimavicou. K lekárovi chodili do Málinca a do Kokavy nad Rimavicou, nemocnica bola v Hnúšti – Likieri. Pôrody mali na starosti dve skúsené pôrodné baby, nová sa učila pri staršej.
Chladná Studňa po rozpade rakúsko-uhorskej monarchie a vzniku Československej republiky prestala byť samostatnou obcou.

Prečítajte si: VÍKENDOVÝ SERIÁL: Húževnatý farár našiel vzácne fresky pomocou nožíka Čítajte 

Ako osada bola pričlenená pod obec Málinec, čo trvalo do januára 1956, keď vznikla nová samosprávna obec Ipeľský Potok so sídlom v dovtedajšom Dobrom Potoku. K Ipeľskému Potoku pripojili aj osady Dobrý Potok, Mysliny, Ipeľ, Vlčovo a Ľubienka. Pod Ipeľský Potok patrila Chladná Studňa až do výstavby vodnej nádrže, potom výkon samosprávy všetkých osád znovu prešiel z Ipeľského Potoka pod Málinec.

Redakčne skrátil: Radovan Vojenčák

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 2. Upracte si v právnych záležitostiach, advokáti poradia zadarmo
 3. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 4. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 6. Bude dobre!
 7. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 8. "Škoda riskovať!"
 9. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 10. Nestarnú, ale dozrievajú
 1. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 3. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 4. Bude dobre!
 5. V pôrodnici v Šaci sa rodí stále viac detí
 6. Chic, fully-equipped offices in prime Bratislava locations
 7. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 8. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 9. Ako na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?
 10. Ako postupovať pri dani z príjmu z prenájmu nehnuteľností?
 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 25 268
 2. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 25 197
 3. "Škoda riskovať!" 16 468
 4. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 13 686
 5. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 11 416
 6. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 11 388
 7. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 10 184
 8. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 914
 9. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 9 287
 10. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta 8 043

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Pacient, prepustený z bojnickej nemocnice,zomrel na obojstranný zápal pľúc

Uviedol to v súvislosti s výsledkami pitvy zosnulého minister zdravotníctva.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačového brífingu k darcovstvu krvi počas obdobia koronavírusu v Bratislave 30. marca 2020.

Nemocnica začala poskytovať psychologické služby cez telefón

Konzultácia je možná aj v maďarskom jazyku.

Svet zdravia v Rimavskej Sobote.

Rimavská Sobota vlani vyťažila vo svojich lesoch 2292 kubíkov dreva

Určitú časť lesov chcú poslanci aspoň neoficiálne nazvať lesom určeným na rekreačné účely.

Ilustračné foto.
Hraničný priechod Šiatorská Bukovinka - Somosköújfalu je od dnes otvorený.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pacient s koronavírusom zomrel po prepustení z bojnickej nemocnice

Pľúcne oddelenie bojnickej nemocnice je v karanténe.

Opatrovateľky žiadajú o pomoc premiéra

V mene opatrovateliek, ktoré sa nevedia vystriedať v Rakúsku, poslala majiteľka sprostredkovateľskej agentúry list premiérovi.

Už ste čítali?