Utorok, 31. marec, 2020 | Meniny má Benjamín

Každá opatrovateľka, ktorá uviazla v zahraničí má právo sa rozhodnúť, či počká tam, alebo sa vráti

O aktuálnej situácii opatrovateliek v zahraničí i tých doma hovorí majiteľka sprostredkovateľskej agentúry Michaela Melichová.

Michaela Melichová, majiteľka sprostredkovateľskej agentúry,ktorá aktuálne rieši situáciu ohľadom opatrovateliek, ktoré zostali za hranicami. Michaela Melichová, majiteľka sprostredkovateľskej agentúry,ktorá aktuálne rieši situáciu ohľadom opatrovateliek, ktoré zostali za hranicami. (Zdroj: z archívu Michaely Melichovej)
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky texty o novom koronavíruse budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.

LUČENEC. Už teraz je jasné, že udalosti, ktoré odštartovala pandémia koronavírusu Covid-19 budú mať viacero dopadov na život bežných občanov. Aký presne to nikto nedokáže v tejto situácii povedať ani odhadnúť. Teraz je však aktuálnym problémom v súvislosti s uzavretím hraníc, že za nimi zostalo aj množstvo opatrovateliek a opatrovateľov. Na druhej strane je na Slovensku druhá polovica, ktorá netuší kedy vystrieda svoje kolegyne a kolegov. Rozhodli sme sa na vzniknutú situáciu opýtať Michaely Melichovej majiteľky sprostredkovateľskej agentúry M-Deutsch s. r. o., ktorá má aktuálne plné ruky práce s riešením vzniknutej situácie.

Koľko opatrovateliek a predpokladám aj že opatrovateľov vaša agentúra zastupuje? Viete povedať, koľko pracuje slovenských opatrovateliek a opatrovateľov v Rakúsku?

Fenomén opatrovníctva slovenských žien a mužov v Rakúsku môžeme na Slovensku pozorovať už od 90. rokov uplynulého storočia. Podľa odhadov sa počet opatrovateliek pracujúcich v Rakúsku postupne zvýšil po našom vstupe do EÚ na necelých 10 000 a ďalší rast až na úroveň viac ako 20-tisíc dosiahol po legalizácií opatrovania v Rakúsku a príchode ekonomickej krízy na Slovensko v roku 2009. Počet opatrovateliek kulminoval v roku 2015, kedy v Rakúsku legálne pracovalo viac ako 26 a pol tisíca slovenských opatrovateliek. Ku koncu roku 2018 toto číslo kleslo na približne 23 a pol tisíc. Naša agentúra momentálne zastupuje 60 opatrovateliek, z ktorých skoro polovica ostala v zahraničí.

Ako sa ide vzniknutá situácia riešiť, Stiahnu sa plošne domov, či to bude na ich rozhodnutí?

Vytvorili sme uzavretú skupinu na sociálnej sieti FB, kde sa snažíme opatrovateľky informovať o všetkých dôležitých krokoch a prognózach, ktoré naša a Rakúska vláda oficiálne zverejní a upozorniť ich na všetky možné varianty možností s ich hrozbami i výhodami a samozrejme snažíme sa ich povzbudzovať všetky, tie, ktoré tam ostali, potrebujú psychickú podporu a kompletné informácie presne tak, ako tie, ktoré museli ostať doma, síce so svojimi najbližšími, no bez finančných prostriedkov. Mnohé z nich sú rozvedené matky viacerých detí, ktoré živia samé, a tak ich strach a obavy sú presne tak mocné ako obavy ich kolegýň, ktoré ostali v Rakúsku. Je týždeň od vyhlásenia mimoriadnej krízovej situácie a ešte stále sa veľa vecí oficiálne nevie, čo je pochopiteľné, nakoľko musia vlády oboch krajín riešiť mnoho vzniknutých situácií spojených s vírusom Covid -19.

Súvisiaci článok Uviazli v Rakúsku, musia bojovať s ľahostajnosťou Čítajte 

Každá opatrovateľka, ktorá v zahraničí uviazla má právo rozhodnúť sa, či počká v zahraničí ako sa mimoriadna situácia vyvinie, alebo využije ponuku svojej domovskej krajiny, prísť domov prepravou vlády a ostane v karanténe v Gabčíkove. Pre akútne prípady sme ponúkli možnosť prepravy po hranice jedným z členov rodiny kde opatrujú, kde by ich na Slovensku čakal rodinný príslušník, ktorý by musel do karantény s nimi. Samozrejme všetko v možnostiach, aké máme a po dohode so zamestnávateľskou rodinou.

Ako dlho podľa vás majú vôbec šancu tam zostať a vydržať robiť svoju často krát namáhavú prácu?

Na túto otázku vám dnes neodpovie nikto. Po poslednom zasadnutí vlády ale vieme, že mimoriadna situácia bude trvať dlhšie ako avizované 2 týždne, nakoľko počet infikovaných neustále pribúda. Ako dlho sa rozhodnú ostať, či využijú prepravu vlády, alebo nie, závisí hlavne od ich psychického stavu, no musím zdôrazniť, že tie opatrovateľky, ktoré sú mimo internetového pokrytia zvládajú situáciu omnoho lepšie, napriek tomu, že pracujú s dosť ťažkými prípadmi.

Ako by malo vyzerať prípadné stiahnutie? Vyšlú sa pre ne autobusy?

Všetky ženy, ktoré v AT uviazli sme informovali o možnosti prepravy, ktorú poskytla vláda SR. Myslím, že od nás zatiaľ túto možnosť využila iba jedna a jedna ju zvažuje. Informovali sme ich o hrozbe cestovať v jednom autobuse niekoľko hodín s ďalšími cudzími (cca 44 )ženami, ktoré budú v Rakúsku vyzdvihnuté. No upozornili i na to, že to bude možno jediná možnosť na najbližšie obdobie ako sa dostať domov. Musím i zdôrazniť, že na rakúskej strane mnohým ľudom stále nedochádza závažnosť situácie a ohrozili nielen opatrovateľky, ale i svojich starých rodičov.

Dve opatrovateľky máme v dvojtýždňovej karanténe, kvôli nedbalostí detí pacientov, ktorí svojich rodičov navštívili po týždňovej lyžovačke v Taliansku.

Tie opatrovateľky a často krát aj ich rodiny, ktoré zostali na Slovensku prišli teda o príjem, kedže nemohli ísť na striedanie?

Áno ako som už spomínala, sú to prevažne ženy, ktorým sa rodinný život vzhľadom na ich permanentné "kočovanie" rokmi rozpadol a mnohé z nich sú na výchovu detí odkázané samy na seba.

Rakúske úrady vyčlenili peniaze z rezervného fondu na túto mimoriadnu situáciu a ponúkli možnosť požiadať o návratný príspevok, no dnešným dňom sa zatiaľ neviem k tomu vyjadriť, ako budeme postupovať a či to ženy využijú, nakoľko sú nám momentálne všetky podmienky menej známe. Všetko ukáže čas.

Ak ich stiahnete z „vonku“ pôjdu do karantény do stredísk, ktoré na to určila vláda?

Ak sa rozhodnú pre odchod z Rakúska, na čo majú plné právo, áno, musia postupovať podľa pokynov, ktoré nariadila vláda.

No musím poznamenať, že som si vedomá dvoch vecí a to, že mám životné šťastie pracovať so skutočne inteligentnými osobami, ktoré sú si vedomé svojich rozhodnutí a uvedomujem si i to, že je to len prvý týždeň a prídu i ťažšie krízové situácie spôsobené psychickým vypätím a ja tie emočné výboje na oboch stranách ( vycestovaných i domácich bez financií) budem musieť ustáť a korigovať k psychickej pohode napriek tomu, čo sa bude diať a ako dlho to bude trvať.

Keď naše opatrovateľky odídu od svojich „zverencov“. Kto ich zastúpi?

V prípade odchodu z pracoviska ich zastúpia rodinný príslušníci, alebo si môžu požiadať o náhradnú pracovnú silu, ktorá im bude poskytnutá rakúskou vládou. Zatiaľ sa hovorí o náhrade rakúskou armádou.

Nehrozí, že po skončení opatrení proti koronavírusu, prídu o svoje miesta? (podľa niektorých odhadov môžu trvať aj dva mesiace) Že by ich za ten čas vystriedali napr. opatrovateľky z Balkánu?

Slovenské opatrovateľky boli už za desaťročia, počas ktorých vykonávajú svoju prácu ohrozené niekoľkokrát inými národnosťami ako napr. Poľkami, či Rumunkami, ktoré pracovali za polovičnú sumu a ostávali na 2-3 mesačné turnusy, kedy rodina mohla sporiť i na cestovnom. No nikdy ich neohrozili nadlho, pretože kvalita práce, ktorú vykonávajú je jednoducho nenahraditeľná. Veľakrát mi volajú nespokojné rodiny, že im je ľúto, že sa ulakomili na peniaze a kalkulovali, jednoducho si teraz radšej priplatia a kvalitu práce ocenia.

Váš odkaz pre opatrovateľky, či už tie „vonku“, alebo tie doma. Prípadne pre „dosluhujúcu“ i budúcu vládu.

Poviem to možno slovami, ktoré vyznejú trochu divne, ale všetci sme na jednej lodi a závisí len na nás všetkých ako zodpovedne sa k tomu postavíme, teda ako to všetko bude prebiehať a aký dlhý priebeh to bude mať. Následky, ktoré tento vírus zanechá budú možno v materiálnej oblasti obrovské pre všetkých, či sme chudobnejší , či bohatší, bez rozdielu farby pleti a národnosti. Je to však len materiálna ujma i keď hrozí, že bude obrovská. Na druhej strane, všetko na svete sa pre niečo deje a my všetci by sme teraz mali nazrieť do svojho vnútra a uvedomiť si hodnotu a posolstvo života. V období prebiehajúcej karantény máme viac času zamyslieť sa nad sebou, svojím doterajším životom i jeho hodnotami.

Teda nech sme už na akejkoľvek pracovnej pozícii, všetci pociťujeme silu emočného napätia – i dosluhujúca, či nová vláda i my všetci ostatní, doma bez práce a financií, či v zahraničí bez rodiny. Skúsme teda potlačené emócie uvoľniť a zaplniť priestor vďakou za to, že máme svojich blízkych, že sme živí, vieme sa zasmiať, a že život ako taký existuje a vytrvať v tomto naladení. To, čo nosíme v mysli, to rastie!

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 2. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 3. Upracte si v právnych záležitostiach, advokáti poradia zadarmo
 4. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 6. Bude dobre!
 7. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 8. "Škoda riskovať!"
 9. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 10. Nestarnú, ale dozrievajú
 1. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 3. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 4. Bude dobre!
 5. V pôrodnici v Šaci sa rodí stále viac detí
 6. Chic, fully-equipped offices in prime Bratislava locations
 7. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 8. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 9. Ako na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?
 10. Ako postupovať pri dani z príjmu z prenájmu nehnuteľností?
 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 26 047
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 24 321
 3. "Škoda riskovať!" 16 446
 4. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 13 637
 5. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 11 423
 6. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 11 423
 7. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 10 266
 8. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 924
 9. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 9 294
 10. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta 8 113

Téma: Koronavírus na Slovensku

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Rimavská Sobota vlani vyťažila vo svojich lesoch 2292 kubíkov dreva

Určitú časť lesov chcú poslanci aspoň neoficiálne nazvať lesom určeným na rekreačné účely.

Ilustračné foto.
Hraničný priechod Šiatorská Bukovinka - Somosköújfalu je od dnes otvorený.
Nové prípady oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Predseda MVK Poltár: Máme za sebou úspešnú sezónu

Poltárske kadetky patrili medzi tri najlepšie kolektívy na strednom Slovensko. S určitosťou nevedno, ako by sa umiestnili, keby sa súťaž dohrala.

Družstvo kadetiek MVK Poltár.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pacient s koronavírusom zomrel po prepustení z bojnickej nemocnice

Pľúcne oddelenie bojnickej nemocnice je v karanténe.

Opatrovateľky žiadajú o pomoc premiéra

V mene opatrovateliek, ktoré sa nevedia vystriedať v Rakúsku, poslala majiteľka sprostredkovateľskej agentúry list premiérovi.

Už ste čítali?