Utorok, 31. marec, 2020 | Meniny má Benjamín

VÍKENDOVÝ SERIÁL: Začiatky školstva v Poltári v školských kronikách

Učiteľ zaznamenával celé polstoročie aj udalosti v obecnej kronike.

Učiteľ, ale aj dlhoročný kronikár mesta Poltár, Július Pástor s manželkou Margitou, rodenou Hrkovou.Učiteľ, ale aj dlhoročný kronikár mesta Poltár, Július Pástor s manželkou Margitou, rodenou Hrkovou. (Zdroj: Zborník zo 5. stretnutia priateľov reg. histórie)
Článok pokračuje pod video reklamou

LUČENEC.  V spolupráci s Mišom Šestákom, vydavateľom kníh zameraných na regionálnu históriu, našim čitateľom aj tento rok umožníme nazrieť do ďalšieho Zborníka zo stretnutia priateľov regionálnej histórie. Výnimočne dvojdielny, vyšiel koncom minulého roka. Môžete ho dostať v lučeneckých kníhkupectvách ako bezplatnú súčasť knihy Lučenec v plameňoch strachu a hrôzy.
Súčasťou zborníka sú aj súťažné práce stredoškolákov, ktoré vznikli aj vďaka podpore ich učiteľov Sone Vargovej zo Súkromného gymnázia v Lučenci a Ivana Hraška. Dnes prinášame pohľad na školstvo v Poltári vďaka príspevku žiačky Mirky Macháčkovej.

Dlhoročný kronikár

Je zrejmé, že veľký podiel na rozvoji vzdelanosti a kultúry v Poltári mali miestni učitelia, najmä Július Pástor s manželkou. Kroniky vedené Júliusom Pástorom (školská v rokoch 1921 až 1950 a obecná v rokoch 1907 až 1957) detailne zachytávajú aktivity školy, mládeže a miestneho obyvateľstva. Predstavujú cenný informačný zdroj pre spracovanie novodobých dejín Poltára v prvej polovici 20. storočia.
Pástor kroniky dopĺňal bohatou dokumentáciou (výstrižky z novín, programy kultúrnych podujatí, fotografie, rôzne štatistiky a pod.). Správy o kultúrno--spoločenských podujatiach v obci posielal do rôznych denníkov a časopisov (Slovenský denník, Gemer-Malohont, Novohradský hlas, Stráž na Sione, Smer a iných), čím Poltár zviditeľňoval.

Prvá bola evanjelická

Založenie poltárskej cirkevnej evanjelickej a ľudovej školy zasahuje asi do 17. storočia, keď táto cirkev vznikla. Mocsáry v diele Nógrádvármegye története, vydanom v roku 1825, opisuje Novohradskú župu z rozličných ohľadov a už uverejňuje chronologický menoslov kňazov poltárskej cirkvi od roku 1622. Niekoľkými slovami spomína aj školu, takže pravdepodobne v spomenutom storočí bola založená aj poltárska škola.

Písomné pozostatky, hovoriace priamo o prvej škole v Poltári, nemáme. Pisateľ kroniky získaval informácie o minulosti školstva v 19. storočí aspoň ústnym podaním od 78-ročného vdovca Ondreja Kolimára. Z jeho slov viacero dát a informácií použil pri písaní dejín poltárskej školy.

Prvá školská budova bola postavená pravdepodobne v dobe založenia školy. K tejto budove bola v roku 1865 pribudovaná z južnej strany pri ceste tretia izba, ktorá celej budove dala podobu písmena L. Vtedajší učiteľ Gustáv Styk mal byt s tromi izbami, kuchyňu, maštaľ, chlievy a rozsiahlu pajtu, ktorá bola na žiadosť učiteľa Jána Ďuróša v roku 1904 zrúcaná.

Prečítajte si: VÍKENDOVÝ SERIÁL: Osada Chladná Studňa akoby časom vyschla Čítajte 

Miesto nej bola pre učiteľa postavená vozová stajňa. Pajty sa učiteľ zriekol preto, že v tom čase učitelia prestali hospodáriť, statok pri nízkych cenách (priemerná cena kravy bola 100 – 180 korún) nedržali, zeme dali do prenájmu a všetky pôžitky priali si dostávať v hodnotných hotovostných peniazoch.

Pri školskej budove, ktorá sa tiahla od východu na západ, bol približne 15 metrov široký, dosť malý dvor, pri ktorom rovnobežne ďalej na juh ležala pajta a malá záhradka. Podľa katastra mala školská pôda výmeru 393 siah, na porovnanie, farská 1 339 siah. Medzi pajtou a cestou vybudovali cirkevníci školskú ľudovú prvú triedu, takzvanú dievčenskú, neskoršie malú školu. Odvtedy učiteľ Ján Ďuróš, ako náhradu za odobranú čiastku záhrady, dostával od cirkvi ročne 20 korún. Druhú školskú budovu postavila poltárska cirkev výlučne len so svojou mravnou a hmotnou silou, pretože v tom čase štát konfesionálne školy hmotne ešte vôbec nepodporoval.

Prvé štátne podpory poskytol štát cirkvám v roku 1893. Poltárska škola však žiadala o podporu pre novovystavanú budovu až od roku 1896 a túto podporu aj dostala. V novej škole sa začalo vyučovanie v školskom roku 1896/97. Vyučovali sa tu dievčatá v šiestich ročníkoch. Chlapci sa učili v starej škole tiež v šiestich ročníkoch.

Toto sa zmenilo v školskom roku 1903/04, tri nižšie miešané ročníky (chlapci a dievčatá spolu) ostali v malej škole, vyššie ročníky boli vyučované aj v priestoroch učiteľského bytu, ktorého sa sčasti učiteľ dobrovoľne vzdal. Škola musela byť nevyhnutne dobudovaná, rozšírená o ďalšie triedy, stále však ako cirkevná. Prvú štátnu podporu škola dostala až v roku 1910, keď zákonom z roku 1908 bolo nariadené všeobecné bezplatné vyučovanie na všetkých ľudových školách.

Škola bola udržaná najmä z toho dôvodu, že pozemok, na ktorom stála, ostal aj naďalej cirkevným majetkom. V tomto čase bolo na cirkevnom konvente schválené, že všetky potrebné opravy na školskej budove aj s hospodárskymi budovami (okrem učebnej siene) bude platiť cirkev.

Rímskokatolícka škola

V roku 1863 prišiel na panský majetok do Poltára bývať barón Alois Baratta – Dragonó, ktorý tu založil súkromnú ľudovú školu zameranú na výučbu rímskokatolíckeho náboženstva. Škola bola založená okolo roku 1866. Prvým učiteľom bol Ondrej Horváth, rodák z Oravy. Škola existovala len z dôvodu ľudovýchovnej núdze, pretože školských detí v Poltári už aj vtedy bolo veľa.

Panská škola dlho nevydržala, štát pomoc súkromným školám neposkytoval, a tak škola približne po 15-ročnom jestvovaní zanikla. Posledným učiteľom bol Jozef Rákóczy, ktorý, ako aj jeho predchodcovia, bol nediplomovaný. Pôvodná budova panskej školy bola postavená v roku 1778 a stojí v Poltári dodnes. Neskôr v nej bola pošta, obchod a obytný dom, aktuálne je v nej umiestnené mestské múzeum.

V poltárskom školstve dlhodobo chýbali zdroje a problém bol aj s dochádzkou do školy. Bývalá maďarská vláda dokonca nariadila rodičom, ktorí nedostatočne dbali na dochádzku detí do školy, aby boli pokutovaní, pokuta mohla byť zmenená na poldňovú prácu. V skutočnosti sa toto nariadenie nedodržiavalo a na dochádz-ku sa nedbalo.

Prečítajte si: VÍKENDOVÝ SERIÁL: Húževnatý farár našiel vzácne fresky pomocou nožíka Čítajte 

Príspevok Mirky Macháčkovej redakčne upravil: Radovan Vojenčák

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 2. Upracte si v právnych záležitostiach, advokáti poradia zadarmo
 3. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 4. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 6. Bude dobre!
 7. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 8. "Škoda riskovať!"
 9. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 10. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta
 1. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 3. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 4. Bude dobre!
 5. V pôrodnici v Šaci sa rodí stále viac detí
 6. Chic, fully-equipped offices in prime Bratislava locations
 7. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 8. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 9. Ako na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?
 10. Ako postupovať pri dani z príjmu z prenájmu nehnuteľností?
 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 26 047
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 24 321
 3. "Škoda riskovať!" 16 446
 4. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 13 637
 5. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 11 423
 6. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 11 423
 7. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 10 266
 8. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 924
 9. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 9 294
 10. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta 8 113

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Rimavská Sobota vlani vyťažila vo svojich lesoch 2292 kubíkov dreva

Určitú časť lesov chcú poslanci aspoň neoficiálne nazvať lesom určeným na rekreačné účely.

Ilustračné foto.
Hraničný priechod Šiatorská Bukovinka - Somosköújfalu je od dnes otvorený.
Nové prípady oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Predseda MVK Poltár: Máme za sebou úspešnú sezónu

Poltárske kadetky patrili medzi tri najlepšie kolektívy na strednom Slovensko. S určitosťou nevedno, ako by sa umiestnili, keby sa súťaž dohrala.

Družstvo kadetiek MVK Poltár.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pacient s koronavírusom zomrel po prepustení z bojnickej nemocnice

Pľúcne oddelenie bojnickej nemocnice je v karanténe.

Opatrovateľky žiadajú o pomoc premiéra

V mene opatrovateliek, ktoré sa nevedia vystriedať v Rakúsku, poslala majiteľka sprostredkovateľskej agentúry list premiérovi.

Už ste čítali?