BRATISLAVA. Výnimky z povinnej štátnej karantény by sa mohli týkať širšieho okruhu osôb a pohraničných oblastí, než len zdravotníckych pracovníkov a prihraničných krajov v Českej republike. Pred rokovaním ústredného krízového štábu to vo forme chystaného návrhu predniesol štátny tajomník Ministerstva
zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus
(SaS).
"Radi by sme, aby sa viaceré skupiny dostali do širšieho poľa výnimiek, vyzerá to tak, že by sa to mohlo vzťahovať aj na tých, ktorí pracujú v sociálnych službách, a nielen v Českej republike, ale aj v Rakúsku," uviedol Klus. Výnimka by sa vzťahovala na Slovákov pracujúcich v spolkových krajinách Dolné Rakúsko, Burgenland a Viedeň. Aj im by stačilo preukázať sa potvrdením od zamestnávateľa
a negatívnym testom na COVID-19.
Ďalším navrhovaným opatrením je nahradiť požadovaný negatívny test so 48-hodinovou platnosťou certifikátom, ktorý má štvordňovú platnosť.
Do poľa výnimiek navrhuje rezort zaradiť aj študentov z Českej republiky, Rakúska i Maďarska. V prípade pendlerov by sa podľa Klusa mohla výnimka vzťahovať aj na osoby žijúce v spoločnej domácnosti. Rezort navrhuje rozšíriť výnimky od štvrtka (30. 4.), pred prvým májovým predĺženým víkendom. "Termín však určí ústredný krízový štáb," doplnil.
Klus takisto informoval o tom, že naďalej sa konajú rokovania o tzv. dovolenkových koridoroch. "Zatiaľ sú to rokovania multilaterálneho charakteru, budeme o tom hovoriť aj v stredu (29. 4.) na úrovni rokovania ministrov V4," priznal Klus. Máme záujem túto tému otvárať, budeme to musieť riešiť aj s ministerstvom dopravy a hospodárstva. Pracuje sa na tom," ubezpečil.
Aktualizované: Niektoré zmeny už schválili
Pendleri v okruhu 30 kilometrov od hraníc nebudú potrebovať na vstup na územie SR negatívny test na ochorenie COVID-19. Po utorkovom zasadnutí ústredného krízového štábu to potvrdili predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas.
"S prihliadnutím na relatívne priaznivý vývoj epidemiologickej situácie u nás a v susedných krajinách rušíme celkovo túto povinnosť," uviedol hlavný hygienik.
"Povolíme aj vstup detí a neplnoletých osôb, ktorí sú ich rodinní príslušníci," dodal. Potvrdil takisto aj rozšírenie výnimky z povinnej štátnej karantény na Slovákov pracujúcich v sociálnych službách v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom a Olomouckom kraji v Českej republike, ale tiež v rakúskych spolkových krajinách Burgenland, Dolné Rakúsko a Viedeň. Podobne ako pracovníci v zdravotníctve v spomínaných krajoch sa budú musieť preukázať
potvrdením od zamestnávateľa a negatívnym testom na ochorenie COVID-19, po novom s platnosťou 96 hodín.
Mikas takisto avizoval, že výnimky budú platiť aj v prípade študentov absolvujúcich za hranicami prijímacie či záverečné skúšky. Zmeny majú platiť od 1. mája.
Podľa Matoviča o výnimku pre pracovníkov v sociálnych službách a zdravotníctve v Rakúsku požiadala SR rakúska strana. "Chcela, aby sme prijali obdobné opatrenie, aké sme zaviedli približne pred týždňom v prospech ČR a zdravotníckych pracovníkov," povedal.
V prospech opatrenia pre pendlerov rozhodlo podľa Matoviča výrazné zlepšenie epidemiologickej situácie. "Síce sme susedným krajinám trochu ušli, lebo sme na tom opäť o niečo lepšie ako oni, ale ten rozdiel medzi epidemiologickými situáciami v susedných krajinách a na Slovensku nie je taký, aby sme sa museli obávať toho, že ľudia v pohraničí zvýšia počet pozitívne testovaných," uviedol
premiér.
Hlavný hygienik má v stredu (29. 4.) oznámiť ďalšie opatrenia prijaté ústredným krízovým štábom.