BANSKÁ BYSTRICA. Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote po 64 dňoch v utorok 12. mája opäť otvorí svoje brány pre verejnosť. Ako informovala agentúru SITA PR referentka múzea Martina Oštrom Mareková, expozície múzea budú prístupné počas štandardných otváracích hodín, pričom pre návštevníkov budú platiť sprísnené pravidlá návštevy. Záujemcovia si môžu po viac ako dvoch mesiacoch pozrieť stálu vlastivednú expozíciu a expozíciu Protifašistický odboj a SNP v Gemeri - Malohonte. K dispozícii je aj výstava venovaná vývoju kováčskeho remesla v Gemeri - Malohonte Nieto majstra nad kováča...
„Koncom mája verejnosti sprístupníme výstavu mladej výtvarníčky Šarloty Bottovej z Rimavskej Bani, ktorá v súčasnosti žije a tvorí v Hnúšti. Z jej tvorby uvidia návštevníci kresby portrétov významných slovenských i zahraničných osobností. V priebehu júna otvoríme výstavu kyjatických hračiek z dielne Ladislava Hedvigiho z Rimavských Zalužian,“ doplnila referentka s tým, že aj naďalej ostáva múzeum s verejnosťou spojené prostredníctvom sociálnych sietí Facebook a Instagram, kde denne prezentuje zbierkové predmety a aktivity múzejnej pedagogiky.
Vstup do múzea bude povolený len s prekrytými hornými dýchacími cestami. Pri vstupe bude potrebné si dezinfikovať ruky pripraveným dezinfekčným prostriedkom. „Počet návštevníkov vo výstavných a expozičných priestoroch v jednom okamihu bude limitovaný na jedného návštevníka na 25 metrov štvorcových, teda maximálne traja návštevníci v jednej miestnosti. Táto podmienka sa nevzťahuje na deti,“ objasnila Oštrom Mareková.
Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote svoju históriu začalo písať 3. septembra 1882 a tým sa radí medzi piate najstaršie múzeum na Slovensku. Hlavným zameraním múzea je dokumentácia prírody a spoločnosti historického regiónu Gemera a Malohontu. Od roku 1996 sa múzeum špecializuje na dokumentáciu hmotnej a duchovnej kultúry Rómov v širšom regióne.