V múzeu vystavili historické hodiny, jedny sú technickou raritou

Cenné kúsky doplnili stálu vlastivednú expozíciu.

Jozefínske komodové hodiny.Jozefínske komodové hodiny. (Zdroj: GMM)

RIMAVSKÁ SOBOTA. Kedysi zdobili steny, mali svoje čestné miesto na komodách. Sú dielami majstrov hodinárov aj rezbárov. Rovnako svedčia o kultúre bývania niekdajších mešťanov.

V Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote vystavili na obdiv zreštaurované historické hodiny z 17. a 19. storočia. Týmito cennými kúskami doplnili stálu vlastivednú expozíciu.

V jednom prípade možno dokonca hovoriť o rarite. Unikátny hodinový mechanizmus totiž pri odbití počtu hodín spustil hrací stroj a v okienku sa objavili postavičky, podobne ako v orloji.

SkryťVypnúť reklamu

„Hodiny sa múzeu podarilo komplexne zrekonštruovať vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia. Odborným garantom a realizátorom projektu bol Tibor Kováč, člen Komory reštaurátorov na Slovensku, ktorý sa špecializuje na reštaurovanie historických hodín,“ informovala Éva Kerényi, historička GMM s tým, že hodiny boli zreštaurované a sfunkčnené v priebehu roka.

Cenné kúsky

Odborník konkrétne pracoval na dvoch jozefínskych komodových hodinách, barokových komodových hodinách, nástenných rámových hodinách.

„Prvé zo spomínaných jozefínskych komodových hodín pochádzajú z rokov 1770 – 1800. Vyrobil ich hodinárskych majster Vunibaldus Rein (Wunibald Rhein), ktorý pôsobil v meste Eger (Jáger), na území dnešného Maďarska, ako hodinár jágerského biskupa grófa Karola Eszterházyho,“ priblížila historička a pokračovala:

SkryťVypnúť reklamu

„Ďalšími zreštaurovanými sú barokové komodové hodiny z roku 1800. Múzeu ich v roku 1903 darovala Emília Káposztásová – Tóthová, matka významného rimavskosobotského architekta Bélu Tótha.“

Návštevníci múzea môžu obdivovať aj nástenné hodiny z rokov 1830 – 1850, z obdobia biedermeieru. Vyrobil ich Johan Hauptman z Budapešti.

Štvrtými zreštaurovanými hodinami sú Jozefínske komodové hodiny z rokov 1770 – 1800 so štylizovanou rezbou.

Rarita

Podľa slov historičky GMM sú z umeleckého hľadiska najvzácnejšie prvé spomínané jozefínske komodové hodiny od majstra Wunibalda.

„Podobné nájdeme na hrade v Egri. Ide o jednu z najväčších hodinových schránok z tohto obdobia. Čo sa týka rezbárskej stránky, je to ojedinelý zbierkový predmet, dokumentujúci vývoj hodinárstva, zachovaný v našich múzeách. Vyznačuje sa dokonalým rezbárskych prejavom, skĺbeným s kvalitným hodinárskych strojom, doplnený o zaujímavú raritu,“ ozrejmila Kerényi.

SkryťVypnúť reklamu

Raritou je malé otočné pódium, sprevodované s mechanizmom hodinového stroja.

„Nachádzajú na sa ňom tri trnože, kde boli v minulosti osadené tri figurálne motívy. V roku 1914 Kornél Divald píše, že išlo o postavy vojakov - granátnikov (symbol striedania stráží). Tieto figurálne postavy sa objavili po odbití každej celej hodiny v otvárajúcich sa okienkach. V spodnej časti dreveného skeletu sa nachádza miesto, kde bol v minulosti umiestnený hrací mechanizmus. Kombináciou všetkých týchto technických prvkov muselo ísť o unikát. Hodinový mechanizmus odbil počet hodín, spustil sa hrací stroj a v okienku sa objavili postavičky – podobne ako v prípade orloja. Rozmery, kde bol uložený hrací stroj naznačujú, že sa mohlo ísť o kombinovaný hrací stroj – vyladené zvonce sú radené za sebou a ihličkový viacmelódiový hrací valec s hrebeňom fungovali súčasne,“ priblížila historička s tým, že mechanizmus hodinového stroja podľa doložených signatúr bol opravovaný v roku 1923 a v roku 1929 hodinárskym majstrom Štefanom Remenyikom z Rimavskej Soboty.

Zrekonštruovať plánujú aj ďalšie hodiny

Historické hodiny svedčia o technickej vyspelosti hodinárskych majstrov a zároveň dokumentujú kultúru bývania našich predkov.

Zbierka hodín v GMM je bohatá. Historické skvosty pochádzajú z rôznych období a prostredia. Nie všetky boli doposiaľ zrekonštruované. Na niektorých chýba značná časť výzdoby, prípadne sú poškodené.

„V dlhšom časovom horizonte múzeum plánuje ich komplexné reštaurovanie prostredníctvom projektov, vo viacerých etapách a následne ich vystavenie v stálej expozícii múzea,“ zakončila Kerényi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 99 818
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 192
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 924
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 136
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 188
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 922
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 614
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu