RIMAVSKÁ SOBOTA. Kedysi zdobili steny, mali svoje čestné miesto na komodách. Sú dielami majstrov hodinárov aj rezbárov. Rovnako svedčia o kultúre bývania niekdajších mešťanov.
V Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote vystavili na obdiv zreštaurované historické hodiny z 17. a 19. storočia. Týmito cennými kúskami doplnili stálu vlastivednú expozíciu.
V jednom prípade možno dokonca hovoriť o rarite. Unikátny hodinový mechanizmus totiž pri odbití počtu hodín spustil hrací stroj a v okienku sa objavili postavičky, podobne ako v orloji.
„Hodiny sa múzeu podarilo komplexne zrekonštruovať vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia. Odborným garantom a realizátorom projektu bol Tibor Kováč, člen Komory reštaurátorov na Slovensku, ktorý sa špecializuje na reštaurovanie historických hodín,“ informovala Éva Kerényi, historička GMM s tým, že hodiny boli zreštaurované a sfunkčnené v priebehu roka.
Cenné kúsky
Odborník konkrétne pracoval na dvoch jozefínskych komodových hodinách, barokových komodových hodinách, nástenných rámových hodinách.
„Prvé zo spomínaných jozefínskych komodových hodín pochádzajú z rokov 1770 – 1800. Vyrobil ich hodinárskych majster Vunibaldus Rein (Wunibald Rhein), ktorý pôsobil v meste Eger (Jáger), na území dnešného Maďarska, ako hodinár jágerského biskupa grófa Karola Eszterházyho,“ priblížila historička a pokračovala:
„Ďalšími zreštaurovanými sú barokové komodové hodiny z roku 1800. Múzeu ich v roku 1903 darovala Emília Káposztásová – Tóthová, matka významného rimavskosobotského architekta Bélu Tótha.“
Návštevníci múzea môžu obdivovať aj nástenné hodiny z rokov 1830 – 1850, z obdobia biedermeieru. Vyrobil ich Johan Hauptman z Budapešti.
Štvrtými zreštaurovanými hodinami sú Jozefínske komodové hodiny z rokov 1770 – 1800 so štylizovanou rezbou.
Rarita
Podľa slov historičky GMM sú z umeleckého hľadiska najvzácnejšie prvé spomínané jozefínske komodové hodiny od majstra Wunibalda.
„Podobné nájdeme na hrade v Egri. Ide o jednu z najväčších hodinových schránok z tohto obdobia. Čo sa týka rezbárskej stránky, je to ojedinelý zbierkový predmet, dokumentujúci vývoj hodinárstva, zachovaný v našich múzeách. Vyznačuje sa dokonalým rezbárskych prejavom, skĺbeným s kvalitným hodinárskych strojom, doplnený o zaujímavú raritu,“ ozrejmila Kerényi.
Raritou je malé otočné pódium, sprevodované s mechanizmom hodinového stroja.
„Nachádzajú na sa ňom tri trnože, kde boli v minulosti osadené tri figurálne motívy. V roku 1914 Kornél Divald píše, že išlo o postavy vojakov - granátnikov (symbol striedania stráží). Tieto figurálne postavy sa objavili po odbití každej celej hodiny v otvárajúcich sa okienkach. V spodnej časti dreveného skeletu sa nachádza miesto, kde bol v minulosti umiestnený hrací mechanizmus. Kombináciou všetkých týchto technických prvkov muselo ísť o unikát. Hodinový mechanizmus odbil počet hodín, spustil sa hrací stroj a v okienku sa objavili postavičky – podobne ako v prípade orloja. Rozmery, kde bol uložený hrací stroj naznačujú, že sa mohlo ísť o kombinovaný hrací stroj – vyladené zvonce sú radené za sebou a ihličkový viacmelódiový hrací valec s hrebeňom fungovali súčasne,“ priblížila historička s tým, že mechanizmus hodinového stroja podľa doložených signatúr bol opravovaný v roku 1923 a v roku 1929 hodinárskym majstrom Štefanom Remenyikom z Rimavskej Soboty.
Zrekonštruovať plánujú aj ďalšie hodiny
Historické hodiny svedčia o technickej vyspelosti hodinárskych majstrov a zároveň dokumentujú kultúru bývania našich predkov.
Zbierka hodín v GMM je bohatá. Historické skvosty pochádzajú z rôznych období a prostredia. Nie všetky boli doposiaľ zrekonštruované. Na niektorých chýba značná časť výzdoby, prípadne sú poškodené.
„V dlhšom časovom horizonte múzeum plánuje ich komplexné reštaurovanie prostredníctvom projektov, vo viacerých etapách a následne ich vystavenie v stálej expozícii múzea,“ zakončila Kerényi.