Zažili návrat po nútenej pauze

Ako vyzeral návrat žiakov do školských lavíc.

V základnej škole s Materskou školou v Opatovej(Lučenec využívajú počas slnečných dní aj takúto nezvyčajnú "Class in nature". V základnej škole s Materskou školou v Opatovej(Lučenec využívajú počas slnečných dní aj takúto nezvyčajnú "Class in nature". (Zdroj: Radovan Vojenčák)

LUČENEC.  Po vyše dvoch mesiacoch sa 1. júna učitelia i žiaci vrátili do škôl. Zatiaľ nie všetci, iba deti chodiace do prvej až piatej triedy, a pripojili sa k nim sa ešte aj škôlkari. Zašli sme sa pozrieť, ako sa vyrovnávajú s nariadenými hygienickými opatreniami dve školy v našom regióne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvou je Základná škola s materskou školou v Haliči (ZŠsMŠ v Haliči). Do nej dochádzajú okrem miestnych detí ešte žiaci z mnohých okolitých obcí.

„Vytvorili sme desať skupín na základnej škole, ktoré nepresahujú dvadsať žiakov. Skupiny sú vlastne jednotlivé triedy, keďže ani jedna nepresiahla spomínaný počet. Do materskej školy nám prišla necelá polovica detí, takže tam máme dve skupiny do pätnásť detí. V poobedňajších hodinách niekoľko detí pokračuje v troch skupinách školského klubu detí,“ povedal na úvod Radoslav Čičmanec, riaditeľ ZŠsMŠ v Haliči.

SkryťVypnúť reklamu

Do ich školy sa vrátilo približne osemdesiat percent žiakov. Neprišli najmä žiaci zo sociálne slabších rodín zo vzdialenejších obcí ako Ábelová či Lentvora. Aktuálne v škole nie je pevný rozvrh a učitelia sa neriadia klasickým zvonením.

„Vyučujú sa len hlavné predmety a učitelia učia v danom predmete podľa potreby a nie v klasických 45-minútových hodinách. Sami si určia, koľko bude trvať vyučovací blok. Na prvom stupni je celé vyučovanie pokryté jedným – triednym učiteľom. U piatakov sa počas dňa vystriedajú dvaja učitelia, korí učia rôzne predmety,“ doplnil Čičmanec a dodal, že rozvrh si nastavujú a upravujú podľa potreby samotní učitelia.

Viacero obmedzení

Sprísnené hygienické nariadenia priniesli viacero obmedzení. V škole sú sprístupnené len priestory, kde prebieha výučba, pri raňajšom vstupe sa deťom meria teplota a dezinfikujú ruky, deti nemusia byť v triedach v rúškach, iba pri ceste na toalety. Každý deň sa vyučovanie končí najneskôr o 12.00 hod.

SkryťVypnúť reklamu

„S tým, že podľa harmonogramu sa deti chodia po skupinách v sprievode učiteľa najesť do jedálne. Tí, ktorí sú cezpoľní a nechodia do školského klubu detí, musia odísť autobusom domov. Aby sme zabezpečili ich plynulý a kontrolovaný odchod, tak ich každý deň na zastávku v obci odvedú asistentky učiteľa,“ pripomenul riaditeľ.

Deti, ktoré zostali doma, naďalej dostávajú od príslušných učiteľov materiály elektronicky. Tých zo sociálne slabších rodín kontaktuje špecialita haličskej školy – rúšková pošta. Poštármi sú učitelia, ktorí za nimi raz týždenne zájdu, odnesú im nové učivo a úlohy a prevezmú od nich vypracované materiály z predchádzajúceho týždňa. Tie potom doma kontrolujú.

„Väčšina detí sa do školy tešila. Tými, ktorí mali a majú väčšie obavy, sú ich rodičia. Na obnovenie vyučovania a najmä na hygienické a preventívne úpravy sme sa pripravili precízne a myslím , že aj obavy tých rodičov, ktorých deti do školy prišli, sa rýchlo rozptýlili,“ zakončil riaditeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrný návrat

Základná škola s materskou školou na Bratríckej ulici v Lučenci, časti Opatová, je školou rodinného typu. Tiež zabezpečuje vzdelávanie žiakom s diagnózou autizmus. Ich mottom je „Škola s úsmevom“.

Škola patrí k tým, čo zažili opatrný návrat. Podľa slov jej riaditeľky Andrey Novotnej sa do základnej školy vrátilo len 30 percent detí a do materskej školy ich prišla približne polovica z celkového počtu.

„Otváraniu našej materskej a základnej školy predchádzalo obdobie príprav, ktoré trvalo takmer 2 týždne. Celý tím zamestnancov školy sa tejto úlohy zodpovedne a s nadšením chopil. Brány našej školy sme otvorili pre deti a žiakov v štyroch triedach. Podľa slov prváčky Dorotky to bol najkrajší darček ku Dňu detí.“
Deťom už podľa Novotnej veľmi chýbali sociálne kontakty s rovesníkmi a kamarátmi a aj s ich učiteľkami.

„Každé ráno sa začína ranným filtrom – meraním teploty a dezinfekciou rúk. Žiaci základnej školy pokračujú v blokovom vyučovaní, ktoré je u nás zabehnuté už tretí rok, takže vyučovanie prebieha bez stresu a hravo,“ pripomenula riaditeľka.
Žiakom v areáli školy pripravili i „Class in natur“, teda triedu v prírode, kde za pekného počasia prebieha vyučovanie zábavne a pútavo. Zvonenie rušiť nemuseli, lebo u nich v škole školský zvonec neznie po celý rok.

„Jednotlivé skupiny žiakov sa nepremiešavajú počas dňa, každá má svoju triedu i priestor vonku, v súlade s platnými predpismi. Deti zároveň dokončujú svoje celoročné projekty v rámci integrovaného tematického vyučovania. Na tých pracovali aj doma v čase uzavretia školy,“ dodala Novotná.

S dennou dezinfekciou priestorov tried si v ZŠ poradili veľmi jednoducho. Počas dňa si pod vedením učiteliek žiaci dezinfikujú dotykové plochy i podlahy sami. Riaditeľka to vníma ako spôsob, ako naučiť deti niečomu novému.

„Berú to ako veľmi zodpovednú úlohu. Učia sa tak nielen zodpovednosti a spolupráci, ale získavajú aj pracovné návyky. Ostatné priestory niekoľkokrát denne dezinfikujú naše pani upratovačky a tiež pracovníci VPP za pomoci pána školníka, ktorý zabezpečuje dopĺňanie a nákup dezinfekčných a ochranných pomôcok, za čo im patrí vďaka.“

Novotná vyjadrila aj vďaku kuchárkam a vedúcej jedálne, ktoré zabezpečujú bezproblémový chod pri výdaji jedál nielen v ich škole, ale tiež v ZŠ s MŠ Kármána v Lučenci.

„Obdobie korony bolo pre nás výzvou, ktorú sme však zvládli a určite nás posunula vpred a ukázala nám naše rezervy i naše prednosti. Aj počas tohto obdobia sme zostali „Školou s úsmevom“,“ zakončila riaditeľka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 804
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 059
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 877
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu