JELŠAVA. Mesto Jelšava dlhodobo vyvíja snahu o zvýšenie turistickej ponuky ako v meste tak aj v okolí. Využívajú pritom aj blízkosť Ochtinskej aragonitovej jaskyne a snažia sa osloviť jej návštevníkov. Najnovším prírastkom medzi ponúkané zážitky (vlani pribudlo splavovanie rieky Muráň) je vďaka rozvojovému zámeru “Na kolobežkách z Hrádku do Jelšavy” možnosť zapožičania si horských kolobežiek na rázcestí pri Hoteli Hrádok v blízkosti Ochtinskej aragonitovej jaskyne s následným zjazdom cez les po spevnenej ceste priamo do centra mesta ku Coburgovskému kaštieľu.
Takmer 6 km dlhá trasa je určená záujemcom všetkých vekových kategórií, ponúka výhľady do okolia kedysi slávneho banského mesta v jedinečnom prostredí na rozhraní Revúckej vrchoviny, Slovenského krasu a Juhoslovenskej kotliny.
„Môžete zvoliť pomalú relaxačnú jazdu s prestávkami – ak si chcete užiť krásy prírody, vôňu kvetov, farebnú paletu stromov, alebo si doprajete zábavný zážitok z jazdy dolu kopcom v kruhu rodiny či priateľov, či vyskúšate adrenalínovejšiu jazdu a tým pevnosť svojich nervov, a svojmu telu tým dožičíte zvýšenú dávku adrenalínu”, povedal primátor Jelšavy, Milan Kolesár
Aktuálne je v ponuke 5 odpružených kolobežiek pre dospelých a 3 pre deti. K poskytovanej výbave patria prilby, ochranné rukavice a detské chrániče. Jazda je bezpečná, keďže trasa je primárne určená peším turistom či cyklistom.
V rámci služby sa po vzájomnej dohode počíta aj s odvozom turistov späť na miesto štartu spolu s kolobežkami, návštevníci tak môžu v meste stráviť vopred dohodnutý čas, ktorý sa tu dá spríjemniť návštevou ďalších turistických lákadiel ako je Coburgovský kaštieľ či splav rieky Muráň.

Ďalšie ponúkané atrakcie
Vďaka postupne prebiehajúcim záchranným prácam sa najväčším lákadlom v meste Jelšava za posledné roky stáva kaštieľ Coburgovcov, ktorý je vo vlastníctve mesta a pripomína bohaté banské dejiny nielen samotnej Jelšavy, ale aj celého regiónu. Komentovaná prehliadka kaštieľa je po predošlej dohode možná počas letnej sezóny a je naozaj unikátnym zážitkom, ktorý spája bohatú históriu budovy s jej súčasnou rekonštrukciou.
Splav zahŕňa zapožičanie a odvoz vybavenia vrátane kajaku. Na záujemcov o túto atrakciu čaká nenáročný úsek medzi Teplou vodou a Jelšavským mostom. Detaily a cenník ponúkaných služieb sú zverejnené na oficiálnej stránke mesta Jelšava.
„Jelšava sa stala ideálnym miestom na jednodňový výlet pre kohokoľvek, kto rád kombinuje prírodné krásy s kultúrnym dedičstvom. Spolupráca samosprávy, nadšenia jednotlivcov a OOCR začína prinášať ovocie vo forme spokojného návštevníka“, pripomenul výkonný riaditeľ OOCR Gemer Jaroslav Hric
Rozvojový zámer “Na kolobežkách z Hrádku do Jelšavy” sa podarilo zrealizovať aj vďaka finančnej podpore Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, n.o. a OOCR Gemer. Personálne a technické zabezpečenie prevádzky vykonávajú Mestské služby Jelšava.