LUČENEC. Výstavu fotografií fotografa Martina Babaríka, nazvanú Land/e/scape, nájdu záujemcovia až do konca augusta v Novohradskej knižnici v galérii nad oddelením náučnej literatúry. Názov výstavy je spojením anglických slov landscape (krajina) a escape (únik).
„Neexistuje krajší únik z každodenných starostí, práce či mestského ruchu ako únik do krajiny. Do krajiny, ktorej sme síce súčasťou, no ktorú mnohokrát, možno alibisticky, prestávame vnímať a vážiť si jej poklady. Do krajiny hôr, vody a skál, ktorej krásu si so sebou odnášam vo fotografiách. Budem rád, ak vás potešia a zanechajú vo vás príjemný pocit,“ vyznal sa vystavujúci fotograf.
Martin Babarík objavil čaro fotografie už v ranom detstve, keď ho fotoaparát Smena sprevádzal po pionierskych táboroch a výletoch s rodinou. Po strednej škole začal spolupracovať s Gemerskými novinami a Gemerskými zvesťami, kedy sa fotografii začal venovať už vážnejšie.
Fotí aj stromy roka
„Ako fotograf som spolupracoval niekoľko rokov aj s divadlom Ludus v Bratislave. Prelomovým obdobím bola pre mňa práca v týždenníku Žurnál na pozícii skeneristu," vyznal sa Babarík. Okrem prípravy obrazového materiálu tu získal cenné skúsenosti s grafickou prácou a práve grafika je dnes jeho hlavnou pracovnou činnosťou.
„Už štyri roky spolupracujem aj s nadáciou Ekopolis z Banskej Bystrice ako fotograf ankety Strom roka, za čo som im veľmi vďačný,“ dodal Babarík.
Začiatkom tohto roka získal na medzinárodnej fotosúťaži Photo Art Prague 2020 v kategórii Photojournalism ocenenie PSA Ribbon (Photographic Society of America).
Okrem práce grafika a fotografa sa venuje aj literárnej tvorbe. V rokoch 2005-2006 bol Martin Babarík spoluscenáristom detských relácií Gombíkovo, Gombička a Gombík (RTVS), je autorom divadelnej hry „V štyridsiatom piatom bola nuda“
(Divadlo Klasik, Bratislava, v réžii Moniky Ondrejkovej), je členom Slovenského syndikátu novinárov a literárneho klubu Karavana v Rimavskej Sobote.