MURÁŇ. Intenzívna búrka, ktorá sa poslednú júnovú nedeľu prehnala horným Gemerom, napáchala najmä pri obciach Muránska Zdychava a Muránska Huta značné škody. Cesty sa ocitli pod vodou, ktorá z nich trhala kusy asfaltu.
Aktuálne je cesta medzi Muráňom a Muránskou Hutou úplne neprejazdná. Cesta do obce Muránska Zdychava je prejazdná len v jednom pruhu.
Mimoriadna situácia
Krízový štáb pri Okresnom úrade v Revúcej vyhlásil mimoriadnu situáciu. V spomínaných dvoch obciach platí do odvolania, vrátane príjazdových ciest.

„Konkrétne ide o cesty II/531 medzi Muráňom a Muránskou Hutou, medzi 24 a 29 kilometrom a III/2845 v smere z Revúcej o Muránskej Zdychavy medzi kilometrami 5 a 7,“ informovala Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Banskobystrického samosprávneho kraja s tým, že na stav ciest po búrke sa bol pozrieť aj župan Ján Lunter.
Podľa jeho slov oprava komunikácie medzi Muráňom a Prednou Horou potrvá zrejme niekoľko mesiacov.
„Cesta II/531 je vážne poškodená na približne pol kilometrovom úseku tak, že polovicu cesty zobrala prívalová voda aj so zvodidlami dole. Druhá polovica je podmáčaná a nestabilná, preto z nej v tejto chvíli musí byť vylúčená všetka doprava v úseku Muráň – Predná Hora. Oprava potrvá zrejme niekoľko mesiacov, je potrebné, aby si cestu prezreli statici i projektanti a prijali najoptimálnejšie riešenie pre jej opravu,“ vyjadril sa župan.
Pod kontrolou policajtov
Situácia značne skomplikovala život aj ľuďom dochádzajúcim za prácou v rekreačných zariadeniach a tiež liečebni na Prednej Hore. Rovnako obyvateľom Muránskej Huty aj tým, ktorí sú priamo v obci zamestnaní.
„Pre nich bude povolený vjazd cez Národný park Muránska Planina. Oprávnenosť vstupu do chráneného územia budú kontrolovať policajné hliadky,“ zdôraznil župan.

Čo sa týka druhej poškodenej cesty, vedúcej do Muránskej Zdychavy, prívalová vlna ju poškodila na niekoľkých úsekoch, tiež odmyla, prípadne celkom strhla. Momentálne je prejazdná len v jednom pruhu pre osobné automobily.
Dôležitá je spolupráca s lesníkmi a poľnohospodármi
„Práce na čistení toku Zdychava a ďalších opatreniach na zabezpečení úseku už v spolupráci s vedením obce, Slovenským vodohospodárskym podnikom a Banskobystrickou regionálnou správou ciest začali,“ doplnil Ján Lunter, ktorý sa skontaktoval aj so starostami dotknutých obcí.
„Budeme sa snažiť, aby ľudia čo najmenej pocítili to, čo sa stalo a odstraňovať škody v čo najkratšom čase. Podľa dostupných informácií tu spadlo viac ako 130 milimetrov zrážok, čo je obrovské číslo. Na podobné extrémne výkyvy počasia sa budeme musieť zrejme v budúcnosti pripraviť, dôležitá je tu spolupráca aj s lesníkmi a poľnohospodármi, ktorí svojou činnosťou do veľkej miery formujú krajinu,“ uzavrel predseda kraja.