MURÁNSKA PLANINA/BIELE VODY. V okolí Muráňa sa ľudia spamätávajú z extrémnej búrky, ktorá poslednú júnovú nedeľu zasiahla najmä okolie Prednej Hory, Muránskej Huty a Muránskej Zdychavy. Priniesla prietrž mračien a silný prúd vody trhal asfalt z ciest.

V prívalovými dažďami postihnutej lokalite leží aj lúka, ktorá je domovom početnej kolónie sysľov pasienkových. Najmä pre turistov je veľkou atrakciou, pretože nebojácne hlodavce si pochúťky berú priamo z ich rúk.
Pod vodou a nánosom skál
V priebehu dvoch týždňov však zvieratká postihli tri katastrofy, pričom prvé dve boli extrémne. Sysle ratovali nielen ochranári, ale aj návštevníci parku.
Tretia búrka bola síce v okolí Prednej Hory najsilnejšia, no našťastie ich tak nepostihla. Akurát je obtiažne k nim sa dostať. V pondelok 29. júna to bolo dokonca nemožné.
„Cesta bola stále zatopená a aktuálne uzavretá. Cestári odpratávajú nános, no voda prináša ďalší štrk. Syslíky, ktoré sme zachránili, a ktoré nocovali u nás, sme museli z lúky prenášať pešo,“ informoval ochranár a zoológ Ervín Hapl s tým, že časť lúky sa ocitla pod vodou z vybreženého potoka a zanesená skalami.

„Vodu sa nám pomocou skál a dreva podarilo nasmerovať späť do koryta potoka. Popoludní však prišli ďalšie tri silné búrky, avšak v porovnaní s tými z predošlých dní nešlo až o taký extrém. Mnohé syslie diery boli síce zaplavené, no keď posledná búrka ustala, sysle vyliezli von suché, akoby sa nič nestalo,“ priblížil ochranár.
Roztomilé hlodavce sú spomínanými katastrofami vyčerpané a takmer bez energie.
„Vidieť, že strácajú koncídiu, voda ich totiž prinútila vydať veľké množstvo energie. Začínajú chradnúť.,“ podotkol Hapl.
Na lúku je aktuálne prístup takmer nemožný
Po troch mimoriadne silných búrkach ochranári zachránili zhruba tisíc sysľov pasienkových.
Na jednu z najznámejších lúk v krajine sa aktuálne turisti nedostanú. „Prejsť sa dá len pešo z Muráňa, avšak kto tento terén nepozná, tomu by som to neodporúčal. Okolo koryta potoka sú nánosy, vodu treba prebrodiť, čo vôbec nie je bezpečné. Včera tam za celý deň boli štyria ľudia. Deň predtým sme tam s autom uviazli,“ zdôraznil Hapl.
Vďaka pomoci ich prežilo viac
Posledné dni boli pre sysľovisko na Bielych vodách snáď najhoršie v jeho existencii.
„V roku 2016 prišla krátka prietrž mračien a pozbierali sme 17 sysľov. S terajším počtom je to však neporovnateľné,“ upresnil zoológ a pokračoval, „syslíky sú tu 21 rokov a s veľkými búrkami a dlhodobými dažďami nemali takýto problém. Aj bez našej pomoci by tu nejaké prežili. Takto ich len prežilo viac,“ zakončil Hapl.
Hlavný cestný ťah v blízkosti Bielych vôd je značne poškodený. Vyzerá, že cesta tak skoro prejazdná nebude.