Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Chrámy na Gemeri otvoria brány, ľudia uvidia európske unikáty

Pamiatky na Gotickej ceste sú veľkým lákadlom.

Unikátna rotunda v Šiveticiach.Unikátna rotunda v Šiveticiach. (Zdroj: Združenie Gotická cesta)

RIMAVSKÁ SOBOTA. Milovníci histórie a návštevníci Gemera sa majú na čo tešiť. Poslednú augustovú sobotu (29. 8.) sa otvoria brány trinástich chrámov. Zdobia ich unikátne fresky talianskej školy.

Prístup k najnovším videám

V porovnaní s vlaňajšom je teda podujatie Gotická cesta, ktoré bude v spomínaný deň prebiehať od 10.00 do 17.00 hod., veľkolepejšie. Vtedy bolo sprístupnených len šesť chrámov, ktoré podľa slov Petra Palguta zo združenia Gotická cesta boli spojené s menom významného rodu Bubekovcov, s tým, že v rámci podujatia sa snažia otvoriť kostoly, ktoré spája určitá téma.

SkryťVypnúť reklamu

Výber toho najlepšieho

„Ročník 2020 sme poňali veľkorysejšie, zamerali sme sa na pamiatky, ktoré majú veľkú šancu byť na Gotickej ceste reprezentatívne z hľadiska záujmu verejnosti. Chceme ukázať výber toho najlepšieho, čo sa zatiaľ výskumníkom a reštaurátorom podarilo v interiéroch objaviť,“ ozrejmil Palgut.

Stredoveké výtvarné majstrovstvo, biblické príbehy aj históriu a súčasnosť národných kultúrnych pamiatok priblížia návštevníkom podujatia dobrovoľníci zo spomínaného združenia.

Regiónu Gemer pomáhajú už niekoľko rokov, pričom spolupracujú s Pamiatkovým úradom SR. Aj vďaka nim bol po desiatkach rokoch pre verejnosť sprístupnený nevyužívaný kostol v Henckovciach a ďalšie vzácne historické chrámy. Tiež pomohli získať peniaze na záchranu a obnovu pamiatok či propagovať výsledky práce odborných pracovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Iveta Niňajová z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus potvrdila ich širšiu spoluprácu so správcami objektov aj Rozvojovou agentúrou Banskobystrického kraja (RA BBSK) či spomínanou KOCR a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Gemer s cieľom udržateľného sprístupnenia a propagácie kultúrneho dedičstva regiónu verejnosti.

„V podpore gotických kostolíkov vidíme veľký význam pre oživenie turizmu na Gemeri a v Malohonte. Táto sieť kostolíkov je unikátom v strednej Európe a myslíme si, že tieto pamiatky môžu časom významne prispieť k ekonomickému rozvoju regiónu Gemer,“ priblížila Niňajová.

„Náš región je jedinečný tým, že je tu vysoká koncentrácia kultúrnych pamiatok ako aj pozostatkov z čias najväčšieho rozmachu baníckeho a hutníckeho priemyslu. Spolu s neobjavenou prírodou práve tieto kultúrne a industriálne pamiatky tvoria jedinečný základ pre tvorbu atraktívnych produktov cestovného ruchu. Objavovanie gotickej cesty je jedným z nich,“ doplnil Jaroslav Hric z OOCR Gemer.

SkryťVypnúť reklamu

Aj s výkladom

Záujemcovia si budú môcť pozrieť evanjelické kostoly v Rimavskom Brezove, Rimavskej Bani, Kraskove, Kyjaticiach, Štítniku, Ochtinej, Koceľovciach, Kameňanoch aj rímskokatolícke chrámy v Henckovciach, Rákoši, Šiveticiach a Chyžnom. V Plešivci bude sprístupnený kostol reformovanej cirkvi.

Výklad bude v slovenčine. Na určitých miestach na požiadanie aj v angličtine či maďarčine. K dispozícii budú aj tlačené materiály v spomínaných jazykoch.

Vstupné je dobrovoľné. Výťažok z neho zostane cirkevným zborom, ktoré ho využijú na vlastné aktivity alebo obnovu týchto pamiatok.

Peter Palgut pripomenul, že návštevníci regiónu si svoje turistické aktivity kombinujú sami.

Na našej facebookovej stránke ponúkame okrem detailov o pamiatkach aj tipy na výlety do okolia. Ľudia si kultúru môžu spestriť napríklad bohatou ponukou prírodných krás či industriálneho dedičstva, ktoré región ponúka, a jeho odkaz je v konečnom dôsledku úzko prepojený práve s lokálnym sakrálnym umením."

Záver v znamení koncertu

Akcia vyvrcholí koncertom dychového kvarteta I Fiati v rožňavskom evanjelickom kostole. Začiatok je naplánovaný na 18.00 hod.

Diváci sa môžu tešiť na diela Bacha, Mozarta, Rossiniho či Bozzu. Interpretácia štyrmi dychovými nástrojmi pôsobí v priestoroch kostola veľmi komorne a určite si ju užijú aj poslucháči, ktorí sa bežne vážnej hudbe nevenujú,“ pozýva člen združenia, David Raška.

Ešte pred sobotnajším podujatím, konkrétne vo štvrtok 27. 8. organizuje združenie Gotická cesta vedeckú konferenciu, venovanú najnovším objavom z rôznych historických výskumných odborov. V nasledujúci deň pocestujú návštevníci autobusmi po jelšavskom okruhu Gotickej cesty. Špeciálny výklad si vypočujú od samotných reštaurátorov.

Prihlásiť sa na odber videí

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  8. Prišli na to, že odpad je cenný
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 837
  2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 927
  3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 5 893
  4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 4 125
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 252
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 224
  7. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 3 056
  8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 474

Blogy SME

  1. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
  2. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
  3. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
  4. Stop alibizmu: Za pomenovanie učiteľky: „pi...a ...ebnuta“ jednotka zo správania na ZŠ Dudova.
  5. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
  6. Ľudovít Paulis: Čo sme sa dozvedeli o vysokých školách zo včerajšej debaty lídrov strán
  7. Ján Valchár: Semienko populizmu (plus aktualizácie)
  8. Martin Pekár: Plán pre budúcnosť cestnej dopravy Slovenska. Priority a podpora.
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 742
  2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 393
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 20 414
  4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 10 838
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 419
  6. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 9 557
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 295
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 231
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Prvá časť cyklospojnice vedie z Hrnčiarskej Vsi do Poltára.

Prvá časť cyklospojnice je už v prevádzke.


8 h
BKM Lučenec.

Nový ročník sa začal.


9 h
MIMEL Lučenec.

Diváci videli päť gólov.


9 h

Diskusiu vysielame naživo 26. 9. 2023 o 11.00 h.


16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
  2. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
  3. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
  4. Stop alibizmu: Za pomenovanie učiteľky: „pi...a ...ebnuta“ jednotka zo správania na ZŠ Dudova.
  5. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
  6. Ľudovít Paulis: Čo sme sa dozvedeli o vysokých školách zo včerajšej debaty lídrov strán
  7. Ján Valchár: Semienko populizmu (plus aktualizácie)
  8. Martin Pekár: Plán pre budúcnosť cestnej dopravy Slovenska. Priority a podpora.
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 742
  2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 393
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 20 414
  4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 10 838
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 419
  6. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 9 557
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 295
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 231
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu